پوکی استخوان یکی از شایع ترین علل شکستگی استخوان در افراد مسن است. مطابق نظر پزشکان، پوکی استخوان می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی بیماران داشته باشد. معمولاً بیماران بالای 50 سال و به ویژه آنهایی که در مناطق روستایی زندگی می کنند، برای این عارضه کمتر تشخیص داده شده و تحت درمان نیز قرار نمی گیرند.

بسیاری از بیماران تا زمانی که دچار شکستگی استخوان نشوند، از پوکی استخوان خود آگاه نمی شوند. به همین دلیل است که آموزش بیماران و خانواده هایشان در مورد عوامل خطر و علائم پوکی استخوان ضروری است. پوکی استخوان با کاهش تراکم استخوان مشخص می شود که خطر شکستگی را افزایش می دهد، به ویژه در پاسخ به ترومای جزئی.

شما باید مراقب این علائم پوکی استخوان باشید که نشان می دهد زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است:

  • شکستگی شکنندگی

این نوع شکستگی در اثر سقوط از ارتفاع ایستاده یا کمتر اتفاق می افتد و در ساعد، ستون فقرات، شکستگی گردن یا استخوان ران شایع است.

  • کمردرد

به خصوص هنگام لمس یا هر فعالیتی که به کمر فشار وارد می کند، همچنین می تواند نشانه ضعیف شدن یا شکستگی استخوان های مهره باشد.

  • تنگی نفس

پوکی استخوان می تواند دیسک های شما را فشرده کند و ظرفیت ریه های شما را کاهش دهد و منجر به تنگی نفس شود.

  • یائسگی زودهنگام

زنانی که زودتر از حد معمول یائسه می شوند، به دلیل سطوح پایین استروژن که به محافظت از استخوان ها کمک می کند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان باشند.

  • استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها

خطر پوکی استخوان با دوز و مدت درمان با گلوکوکورتیکوئید افزایش می یابد و در بیمارانی که بیش از 7.5 میلی گرم پردنیزولون روزانه برای بیش از 3 ماه (یا دوز معادل گلوکوکورتیکوئید دیگر) مصرف کرده اند، قابل توجه است.

  • کاهش قد

از دست دادن یک اینچ یا بیشتر از قد.

  • کیفوز

ستون فقرات بیش از آنچه باید به سمت بیرون خمیده می شود.

پوکی استخوان

هنگام مشاهده علائم پوکی استخوان، سریعا به پزشک مراجعه کنید

اگر مشکوک هستید که والدین شما ممکن است پوکی استخوان داشته باشند، ضروری است که مراقب این علائم باشید. منتظر نمانید تا شکستگی رخ دهد تا به دنبال درمان آن بروید. مشورت با پزشک در اولین نشانه مشکلات استخوانی می تواند از، از دست دادن بیشتر استخوان و شکستگی جلوگیری کند.

تشخیص و درمان به موقع می تواند سلامت استخوان و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پوکی استخوان را بهبود بخشد.