شرکت های بزرگ فناوری همچون Arlo ،Apple ،Wyze و Eufy به وب سایت فناوری CNET اعلام کرده اند که به مقامات دولتی اجازه دسترسی به فیلم دوربین خانه هوشمند شما را نمی دهند مگر اینکه حکم دادگاه داشته باشند. اگر تعجب می‌ کنید که چرا این شرکت ها این سخن را به زبان می آورند، شاید به این دلیل است که متوجه شده اند شرکت هایی مثل گوگل و آمازون دقیقاً برعکس این کار را انجام می‌ دهند. آنها به پلیس و مقامات دولتی اجازه می‌ دهند تا این داده‌ ها را بدون حکم در صورت ادعای پلیس در مورد وضعیت اضطراری دریافت کنند.

به گزارش CNET وب سایت حوزه تکنولوژی، سیاست حفظ حریم خصوصی شرکت گوگل مشابه شرکت آمازون است، به این معنی که مجریان قانون می‌ توانند به داده‌های محصولات Nest، یا از لحاظ نظری هر داده دیگری که با دستگاه های شرکت Google ذخیره می‌ کنید بدون حکم قانونی دسترسی داشته باشد.

سیاست‌ های درخواست اطلاعات شرکتهایی مثل گوگل و آمازون برای کشور آمریکا می‌ گوید که در بیشتر موارد، مقامات باید قبل از تحویل داده‌ ها، حکم، احضاریه یا حکم دادگاه مشابهی را ارائه نمایند. این در مورد شرکت هایی همچون اپل ، آرلو ، انکر و وایز نیز صادق است. چون اگر این کار را نمی‌ کردند، قانون را زیر پا می‌ گذاشتند. با این حال، برخلاف آن شرکت های گفته شده، گوگل و آمازون در صورتی که مجری قانون درخواستی اضطراری برای داده ارسال کند، استثنا قائل می‌ شوند.

طبق این گزارش در اوایل همین ماه میلادی، شرکت آمازون فاش نمود که در سال جاری میلادی ۱۱ درخواست از این قبیل را برآورده کرده است. به نظر می رسد گزارش شفافیت شرکت گوگل نیز شامل اطلاعاتی به طور خاص در مورد درخواست های اضطراری مقامات نیست، و این شرکت بلافاصله به درخواست سایت CNET برای اظهار نظر در مورد تعداد درخواست های انجام شده پاسخی ارائه نکرد.

سیاست درخواست اطلاعات از شرکت گوگل

سیاست درخواست اطلاعات Google در مورد «درخواست‌های اطلاعات در مواقع اضطراری» چه میگوید:

اگر گوگل به طور منطقی معتقد باشد که می‌ تواند از مرگ یا آسیب جسمی جدی کسی جلوگیری کند، ممکن است اطلاعاتی را به یک سازمان دولتی ارائه کند. بطور مثال در مورد تهدید بمب‌ گذاری، تیراندازی در مدرسه، آدم‌ ربایی، پیشگیری از خودکشی و موارد مفقودی. ما همچنان این درخواست ها را با توجه به قوانین قابل اجرا میدانیم.

 

تلاش برای حفظ حریم خصوصی

اگر حتی نخواهیم این گزارش را جدی بگیریم باید برای حفظ حریم خصوصی خود کوشا باشیم. در سال های اخیر نیز دستگاه های ارتباطی همچون دوربین های تحت وب و سخنگو ها توسعه یافته اند و میتوان گفت در اکثر خانه ها وجود دارند. با توجه به این که بستر انتقال داده و تصاویر برای این دوربین ها یک بستر ناامن به نام اینترنت می باشد، پس این احتمال وجود خواهد داشت که حریم خصوصی افراد نقض شود، یعنی هکرها بتوانند به دوربین های شما نفوذ نمایند. به همبن جهت همیشه باید تدابیری بیاندیشیم تا حریم خصوصی خود را حفظ نماییم.

نکاتی برای حفظ حریم خصوصی

1. حتما از دوربین هایی استفاده نمایید که قابلیت قراردادن پسورد را داشته باشند. پس از آن باید یک پسورد قوی برای دستگاه مورد نظر ثبت کنید.

2. در صورت امکان یوزر پیشفرض دستگاه مورد نظر را نیز تغییر دهید.

3. همیشه آخرین نسخه نرم افزاری را روی دستگاه مورد نظر ثبت کنید و سعی کنید در کمترین زمان آپدیت ها را دریافت و نصب نمایید.