به نقل از رسانه های حوزه فناوری، امروز ایلان ماسک اعلام کرد که شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) دیگر نمیتواند به طور نامحدود به سرویس اینترنت استارلینک(Starlink) در کشور اوکراین کمک مالی نماید و هزاران پایانه دیگر را برای مردم آن کشور ارسال کند. این گفته ایلان ماسک بعد از درخواست شرکت اسپیس ایکس از وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) برای پرداخت هزینه کمک های مالی می باشد.

ایلان ماسک در توییتر نیز گفته است:

شرکت اسپیس ایکس درخواستی برای جبران هزینه‌ های گذشته نمی‌ کند، اما دیگر نمی‌ تواند سیستم موجود را به‌ طور نامحدود تأمین مالی نماید و چندین هزار پایانه دیگر را به کشور اوکراین ارسال کند، که مصرف داده‌ شان تا ۱۰۰ برابر بیشتر از خانواده‌ های معمولی است. این غیرمنطقی می باشد.

ایلان ماسک: ماهانه 20 میلیون دلار هزینه برای ارائه خدمات استارلینک بصورت رایگان در اوکراین می شود

ایلان ماسک همچنین عنوان می کند که سرویس Starlink برای کشور اوکراین نزدیک به 20 میلیون دلار در ماه هزینه می‌ کند و او آن را “غیرمنطقی” برای حفظ خدمات ماهواره‌ ای در این کشور می‌ داند. آقای ماسک اخیراً نیز گفته بود که اسپیس ایکس حدود 80 میلیون دلار برای فعال کردن و پشتیبانی استارلینک در کشور اوکراین هزینه کرده است.

ایلان ماسک

خبرگزاری CNN پنجشنبه این هفته در گزارشی اعلام کرد که، شرکت اسپیس‌ ایکس(SpaceX) ماه گذشته نامه‌ ای به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ارسال نمود و در آن اعلام کرد که نمی‌ تواند به تامین مالی سرویس استارلینک در کشور اوکراین ادامه دهد و ممکن است مجبور شود کمک مالی به آن را متوقف نماید، مگر اینکه ارتش ایالات متحده با ده‌ ها میلیون دلار در ماه کمک مالی نماید.

استارلینک در اوکراین

شرکت اسپیس ایکس تحت مالکیت ایلان ماسک، در اواخر فوریه پس از قطع شدن خدمات اینترنتی به دلیل حمله روسیه، استارلینک را در کشور اوکراین فعال کرد. اسپیس ایکس از آن زمان تاکنون هزاران ترمینال را در اختیار شهروندان اوکراینی قرار داده است.