شرکت فناوری اپل قصد دارد در پرونده ای ضد انحصار علیه غول جست و جوی گوگل مشکلاتی را برای جستجوگر پیش فرض این شرکت به وجود آورد. به همین جهت قبل از توقف رابطه اپل با گوگل، در تلاش است تا موتور جستجوی اختصاصی شرکت اپل آماده استفاده شود.

به نقل از رسانه های فناوری حوزه تکنولوژی، شرکت فناوری اپل میخواهد موتور جست و جوی خود را بزودی آماده رقابت با جستجوگر گوگل کند. این دو شرکت همکاری های بسیار نزدیکی با همدیگر دارند. شرکت Google سالانه هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار آمریکا به شرکت اپل پرداخت می‌کند تا اپل از موتور جستجوی این شرکت در دستگاه های بفروش رسیده اپل استفاده کند. با توجه به این که قرارداد این شرکت به زودی به پایان خواهد رسید احتمال آن میرود که پرونده ضد انحصار علیه غول جست و جو مشکلاتی را برای ادامه همکاری های این شرکت ها به وجود آورد.

آغاز تلاش شرکت اپل برای ساخت و ارائه یک موتور جستجوگر قابل رقابت با سایر جست و جوگر ها نظیر گوگل,بینگ و یاهو به 6 سال قبل برمی گردد و از تاریخ تا به حال داده‌های سایت ها و وبلاگ ها سطح اینترنت توسط ربات های اپل مورد خزش قرار گرفته است. ولی با این حال در چند ماه گذشته فعالیت های این خزنده وب با افزایش قابل توجهی داشته است. در قسمت صفحه اصلی دستگاه‌های این شرکت نیز سیستم عامل IOS 14 صفحه جستجویی قرار گرفته که کاربران را قادر میسازد به صورت مستقیم به وب سایت ها متصل گردند و دیگر احتیاجی به استفاده از موتور جست و جوگر شرکت گوگل نخواهد داشت.

شرکت اپل 3 سال پیش برای توسعه فناوری سیستم موتور جستجوگر خود مدیر ارشد هوش مصنوعی شرکت رقیب خود را استخدام کرده نمود که وی هم اکنون در بخش استراتژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی شرکت اپل به عنوان معاون ارشد در حال کار است. از طرفی دیگر تشکیل پرونده های ضد انحصار علیه رقیب خود باعث شده است که تا اپل برای توسعه موتور جستجوی خود مصمم تر از قبل شده و روند تکمیل آن را با سرعت بیشتری پیگیری کند.

هم اکنون موتور جستجوگر گوگل رتبه پربازدیدترین سایت دنیا و همچنین پرمخاطب ترین جستجوگر دنیا را با روزانه صدها میلیون جست و جو در اختیار دارد.