بشر در آستانه رسیدن به نقطه عطفی است، که حتی بسیاری در این خیال بودند که انسان هرگز به آن نخواهد رسید. ولی حالا این تلسکوپ فضایی جیمز وب است که پس از سال‌ ها کشمکش، هزینه‌ های چند میلیارد دلاری، تهدید به لغو پروژه و لابی‌ گری توسط جامعه علمی، تنها روزهای اندکی با انتشار اولین تصاویرش فاصله دارد.

 

پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب چگونه آغاز شد؟

سال ها پیش تلسکوپ فضایی هابل قبل از اینکه دانشمندان در مورد تلسکوپ دیگری فکر کنند، به سختی ساخته شد. در اوایل دهه 1990، یک برنامه ریزی جدی برای ساخت JWST (جیمز وب) آغاز شد. قرار بر این بود این تلسکوپ فضایی تا سال 2007 آماده بهره برداری با هزینه ای بالغ بر 500 میلیون دلار باشد. طراحی جیمز وب در حال تکمیل بود و تا سال 2005 یک طراحی جدید به آن اضافه شد. پیچیدگی‌ ها و مشکلات زیادی سر راه جیمز وب بود و حتی سنای آمریکا در یک دوره ای تهدید کرد که کل پروژه را به دلیل عملکرد ضعیف مالی پروژه لغو خواهد کرد. اما در یک تلاش هماهنگ و منسجم پروژه جیمز وب ادامه پیدا کرد.

 

جیمز وب چه زمانی شروع به ارسال تصاویر میکند؟

ما فعلا در نیمه راه سال 2022 میلادی و در آستانه دریافت اولین تصاویر از جیمز وب هستیم. اگر به زمان شروع این پروژه دقت کنیم، یک نسل بزرگ از ستاره شناسان در انتظار پرتاب JWST بزرگ شده اند. این در حالی است که این پروژه یک تلاش مشترک بین سازمان ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کاناداست و این حس را به ما میدهد که، کل جهان در موفقیت های این تلسکوپ فضایی سهیم باشند.

اریک اسمیت، دانشمند برنامه جیمز وب در مقر ناسا میگوید:

انتشار اولین تصاویر تمام رنگی جیمز وب، لحظه ای منحصر به فرد را برای همه ما فراهم میکند تا بایستیم و از منظره ای شگفت زده شویم که بشر تا به حال ندیده است. این تصاویر اوج دهه ها فداکاری، استعداد و رویاها خواهند بود. اما این ها فقط آغاز کار خواهد بود.

کلاوس پونتوپیدان، که ستاره شناس و دانشمند پروژه JWST است می گوید:

هدف ما برای اولین تصاویر و داده های جیمز وب، نمایش ابزار قدرتمند این تلسکوپ فضایی و پیش نمایش ماموریت علمی آینده است. آنها مطمئناً یک “وای” مورد انتظار را برای ستاره شناسان و عموم ارائه خواهند کرد.

 

ما چه چیزهایی را توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب خواهیم دید؟

این تلسکوپ فضایی به قدری قدرتمند است که حتی افراد فعال در این حوزه، در مورد آنچه که خواهند دید مطمئن نیستند. آنها می دانند که تصاویر دریافتی شگفت انگیز خواهند بود، اما نمی توانند از قبل به ما بگویند که دقیقا چقدر شگفت انگیز است.

جوزف دی پاسکوال، توسعه‌ دهنده اصلی تصاویر علمی جیمز وب میگوید:

چیزهایی وجود دارد که ما انتظار داریم و امیدواریم ببینیم، اما با یک تلسکوپ جدید و این داده‌ های مادون قرمز با وضوح بالا، تا زمانی که آن را نبینیم، نمیتوانیم در مورد آن حرفی بزنیم.

تیم فعال بر روی JWST (جیمز وب) از نخستین تصاویر ارسالی، برای برجسته کردن موضوعات علمی در پشت ماموریت استفاده خواهد نمود. این موضوعات عبارت اند از جهان اولیه، تکامل کهکشان ها در طول زمان، چرخه حیات ستاره ها، و جهان های دیگر. همچنین، انتظار میرود که برخی از بزرگ ترین سؤالات ما در حوزه نجوم، کیهان شناسی و اخترفیزیک، اگر به طور کامل پاسخ داده نشده اند، به آن ها جوابی داده شود.