طبق اولین قانون استرالیا که توسط دولت ایالتی در نظر گرفته شده است، ممکن است کودکان زیر 14 سال استرالیای جنوبی از این پس امکان استفاده از شبکه های اجتماعی را نداشته باشند.

نخست وزیر استرالیای جنوبی، پیتر مالیناوسکاس می گوید:

تغییرات قانونی احتمالی به دلیل شواهد در حال افزایش در مورد تأثیرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان و رشد کودکان در حال بررسی است.

پلتفرم های شبکه های اجتماعی بزرگ، مانند تیک تاک و اینستاگرام، برای ثبت نام از کاربران میخواهند که حداقل 13 سال سن داشته باشند، اما محدودیت سنی رعایت نمی شود و بسیار از کاربران کمتر از 13 سال سن دارند.

مالیناوسکاس در ادامه سخنان خود می گوید:

مانند بیشتر والدین، من نگران تأثیر شبکه های اجتماعی بر کودکان جامعه خود هستم. من مصمم هستم که به عنوان یک دولت اطمینان حاصل کنم که هر کاری که می توانیم برای محافظت از فرزندانمان انجام می دهیم.

مالیناوسکاس همچنین گفت که این “حرکت پیشرو در یک کشور” باعث می شود که رابرت فرنچ، قاضی سابق دادگاه عالی، مسیرهای قانونی، نظارتی و تکنولوژیکی استرالیای جنوبی را برای اعمال ممنوعیت بررسی کند.

مالیناوسکاس همچنین ذکر کرد که علاوه بر اعمال ممنوعیت برای دسترسی همه کودکان زیر 14 سال به حساب شبکه های اجتماعی، استرالیای جنوبی همچنین به رضایت والدین برای کودکان 14 و 15 ساله نیاز دارد.

این تغییرات اولین نوع خود در استرالیا خواهد بود، اما به دنبال تعداد فزاینده ای از حوزه های قضایی جهانی است که دسترسی کودکان به شبکه های اجتماعی را ممنوع می کند.

لازم به ذکر است که علاوه بر کشور استرالیا، فشار فزاینده ای در سراسر جهان برای محدود کردن دسترسی کودکان به شبکه های اجتماعی وجود دارد.

در ماه مارس، ران دیسانتیس، فرماندار جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا، لایحه‌ای را امضا کرد که به موجب آن کودکان زیر 14 سال از داشتن حساب های شبکه های اجتماعی خود منع می شوند.