شرکت علی بابا (Alibaba) جدیدترین نسخه از مدل زبانی بزرگ خود را معرفی کرد که بیش از 90 هزار شرکت از آن استفاده می کنند و نقطه عطف مهمی را رقم زد.

جینگرن ژو، مدیر ارشد فناوری Alibaba Cloud، درباره کاربردهای نوآورانه مدل ها در بخش‌های مختلف، از جمله لوازم الکترونیکی مصرفی و بازی، ابراز هیجان کرد و گفت:

ما مشتاقانه منتظر همکاری با مشتریان و توسعه دهندگان خود هستیم تا از فرصت های رشد گسترده ای که توسط آخرین جهش توسعه هوش مصنوعی مولد ارائه شده است، استفاده کنیم.

جدیدترین مدل زبانی بزرگ شرکت علی بابا Qwen 2.5 نام دارد و دارای پیشرفت های قابل توجهی در استدلال، درک کد و درک متن در مقایسه با مدل قبلی خود، Qwen 2.0 است.

مدل های زبانی بزرگ، مانند Tongyi Qianwen و ChatGPT، برنامه های مختلف هوش مصنوعی را تقویت می کنند. این مدل ها بر روی مجموعه داده‌های گسترده آموزش داده شده‌اند تا پاسخ‌هایی شبیه انسان به درخواست‌های کاربر ایجاد کنند.

بر اساس تجزیه و تحلیل پلتفرم بزرگ ارزیابی مدل زبان OpenCompass، آخرین مدل Qwen از GPT-4 OpenAI در توانایی های زبان و ایجاد عملکرد بهتری دارد. با این حال، در زمینه هایی مانند دانش، استدلال و ریاضیات ضعیف است.

شرکت علی بابا مدل Qianwen را در آوریل 2023 میلادی و پس از موفقیت در راه اندازی بات مکالمه ChatGPT در نوامبر 2022 میلادی منتشر کرد. نسخه ارتقا یافته آن در اکتبر معرفی شد که دارای قابلیت های بهبود یافته در درک دستورالعمل های پیچیده، کپی رایتینگ، استدلال و به خاطر سپردن بود.

بیش از 2.2 میلیون کاربر شرکتی به خدمات هوش مصنوعی مبتنی بر Qwen مانند DingTalk – همتای علی بابا برای Slack دسترسی پیدا کرده اند. علاوه بر این، Alibaba Cloud چندین مدل Qwen را در دسترس جامعه منبع باز قرار داده است و مدل Studio، پلتفرم هوش مصنوعی مولد آن را با منابع جدید توسعه هوش مصنوعی بهبود داده است.

شرکت های فناوری چینی مانند بایدو و تنسنت نیز در پاسخ به تقاضای فزاینده برای هوش مصنوعی مولد، چت ربات ها و مدل های هوش مصنوعی مشابهی را راه اندازی کرده اند. شرکت بایدو در ماه آوریل اعلام کرد که ربات Ernie آن از زمان دریافت تاییدیه برای استفاده عمومی در ماه آگوست از 200 میلیون کاربر فراتر رفته است.

هوش مصنوعی مولد به سرعت در حال پیشرفت توسعه روبات های انسان‌نما در چین است، جایی که این روبات‌ها میتوانند نقش‌های حیاتی را در کار کارخانه و سایر کارهای پر زحمت ایفا کنند.