شرکت متا دیروز سرویس اشتراک پولی (Meta Verified) خود را در کشور آمریکا راه اندازی کرد که به کاربران دو شبکه اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام اجازه می دهد تا برای تایید به همان روشی که شرکت توییتر متعلق به ایلان ماسک است، پرداخت کنند.

شرکت متا در بیانیه ای اعلام کرد:

سرویس اشتراک پولی (Meta Verified) پس از تایید حساب های خود با استفاده از شناسه دولتی، نشان آبی رنگی را به کاربران می دهد و هزینه ای معادل 11.99 دلار در ماه در نسخه تحت وب و 14.99 دلار در ماه در سیستم عامل های iOS و اندروید خواهد داشت.

سرویس اشتراک پولی متا کپی برداری از دیگر شرکت ها می باشد

سرویسی که شرکت متا قصد دارد از آن کسب درآمدی داشته باشد، از شبکه اجتماعی اسنپ چت متعلق به شرکت اسنپ و اپلیکیشن پیامرسان تلگرام پیروی می کند و نشان دهنده آخرین تلاش یک شرکت رسانه های اجتماعی برای تنوع بخشیدن به درآمد خود به دور از تبلیغات است.

پس از خرید 44 میلیارد دلاری توییتر توسط ایلان ماسک در سال 2022 میلادی، این شبکه اجتماعی نیز سرویس پولی Twitter Blue (توییتر آبی) را راه اندازی کرد. این سرویس به مردم اجازه می دهد تا برای علامت تیک آبی که قبلاً به حساب های تایید شده سیاستمداران، روزنامه نگاران و سایر شخصیت های عمومی محدود شده بود، پرداخت کنند.

راه اندازی اولیه سرویس پولی Twitter Blue در ماه نوامبر منجر به افزایش کاربرانی شد که جعل هویت افراد مشهور و برندها را در این پلتفرم انجام می دادند و باعث شد این شرکت، این سرویس را متوقف نماید و آن را با چک هایی با رنگ های مختلف برای افراد، شرکت ها و دولت ها معرفی کند.

شبکه های اجتماعی پولی

اگر مطالب قبلی مجله اینترنتی را دنبال کرده اید، حتما مقاله ای را در رابطه با پولی شدن شبکه های اجتماعی خوانده اید. به نظر می رسد ما شاهد آغاز دوره جدیدی از شبکه های اجتماعی هستیم. دوره ای که تنها با پرداخت پول میتوانیم از امکانات شبکه های اجتماعی استفاده کنیم. فعلا تأثیرات Meta Verified و دیگر سرویس های پولی بر اکوسیستم مشخص نیست. اما واضح است که اگر کاربری بخواهد در فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و سایر پلتفرم ها دیده شود و امکانات بیشتری در اختیارش باشد، باید پول پرداخت کند.