سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی زورانولون (Zuranolone) را برای درمان افسردگی پس از زایمان تایید کرده است و این اولین قرص خوراکی مورد تایید FDA در آمریکا می باشد که به طور خاص برای افسردگی پس از زایمان مورد استفاده قرار می گیرد. افسردگی پس از زایمان، یک بیماری روانی جدی است که می تواند در هر پس از زایمان در مادران ایجاد شود.

در روز جمعه، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرد که این درمان که با نام تجاری Zurzuvae به فروش می رسد، به عنوان قرص یک بار در روز در طی 14 روز تایید شده است.

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان یک وضعیت جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است که در آن زنان غمگینی، گناه، بی ارزشی و حتی در موارد شدید، افکار آسیب رساندن به خود یا فرزندشان را تجربه می کنند.

دکتر تیفانی آر. فارکیونه، مدیر بخش روانپزشکی در مرکز ارزیابی و تحقیقات دارویی FDA می گوید:

از آنجایی که افسردگی پس از زایمان می تواند پیوند مادر و نوزاد را مختل کند، همچنین می تواند عواقبی برای رشد فیزیکی و عاطفی کودک داشته باشد. دسترسی به داروی خوراکی برای بسیاری از این زنان که با احساسات شدید و گاهی تهدید کننده زندگی کنار می آیند، گزینه مفیدی خواهد بود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار جعبه ای را به برچسب دارو اضافه کرد و اشاره کرد که می تواند بر توانایی فرد در هنگام رانندگی و انجام سایر فعالیت های بالقوه خطرناک تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است بیماران نتوانند میزان اختلال خود را ارزیابی کنند. برای کاهش خطر آسیب، این سازمان اعلام کرده است که بیماران نباید حداقل 12 ساعت پس از مصرف دارو رانندگی کنند یا با ماشین آلات سنگین کار کنند.

FDA گفت که شایع ترین عوارض جانبی شامل خواب آلودگی، سرگیجه، اسهال، خستگی، نازوفارنژیت (سرماخوردگی معمولی) و عفونت دستگاه ادراری است. این سازمان همچنین گفت که استفاده از این دارو ممکن است باعث افکار و رفتار خودکشی شود. همچنین ممکن است باعث آسیب جنین شود. این سازمان گفت که زنان باید در حین مصرف و یک هفته پس از مصرف دارو از پیشگیری موثر از بارداری استفاده کنند.

زنان مبتلا به افسردگی شدید پس از زایمان ممکن است افکار خودکشی را تجربه کنند و مرگ مادران ناشی از خودکشی حدود 20 درصد از کل مرگ‌ های پس از زایمان را تشکیل می‌ دهد.

تخمین زده می شود که هر ساله در کشور آمریکا بیش از 400 هزار نوزاد از مادران افسرده متولد می شوند. به گفته موسسه ملی سلامت روان، بدون هیچ درمانی، افسردگی پس از زایمان می تواند ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد.

زورانولون

zuranolone دومین داروی افسردگی پس از زایمان در آمریکا

در ماه فوریه، دو شرکت داروساز با نام های Biogen و Sage Therapeutics, Inc که داروی زورانولون (Zuranolone) ساخته اند، اعلام کردند که FDA درخواست آنها را برای تأیید داروی زورانولون پذیرفته است و درخواست آنها در اولویت بررسی قرار گرفته است.

دکتر پریا سینگال، در این باره می گوید:

ما پتانسیل زورانولون را می‌ بینیم که در صورت تأیید، گزینه جدیدی است که می‌ تواند به رفع نیازهای جدی برآورده نشده جمعیت‌ های مختلف که با افسردگی پس از زایمان دست و پنجه نرم می‌ کنند، کمک کند.

گزینه های درمانی برای افسردگی پس از زایمان شامل مشاوره یا درمان با یک متخصص سلامت روان و داروهای ضد افسردگی است، اما تا قبل از زولرسو و zuranolone، هیچ داروی ضد افسردگی به طور خاص توسط FDA برای درمان افسردگی پس از زایمان تایید نشده بود. همچنین، داروهای ضد افسردگی معمولاً علائم را تسکین نمی دهند و ممکن است چند هفته طول بکشد تا کمک کنند.

در سال 2019 میلادی، زولرسو اولین داروی افسردگی پس از زایمان بود که تاییدیه سازمان بهداشت و داروی آمریکا را دریافت کرد.

نگرانی های کارشناسان سلامت روان

کاترین مونک، پروفسور و رئیس بخش سلامت روان زنان در مامایی و زنان در کالج واگلوس دانشگاه کلمبیا، می گوید:

تایید این دارو نقطه عطف مهمی در درمان افسردگی پس از زایمان است، به ویژه که هدف بیولوژیکی جدیدی دارد و سریع الاثر نیز می باشد.

با این حال، او افزود که نگرانی‌ های خاصی در میان برخی از کارشناسان سلامت روان مادران در مورد زورانولون (Zuranolone) وجود دارد. این دارو در ابتدا بر روی زنان مبتلا به افسردگی شدید پس از زایمان آزمایش شد، نه افسردگی خفیف یا متوسط و بیماران همچنان باید روان‌ درمانی را به عنوان مداخله‌ ای برای افسردگی در نظر بگیرند.

او در ادامه سخنان خود می گوید:

باید روشن شود که در ابتدا به عنوان اثربخشی آن عمدتاً در افرادی که افسردگی شدید داشتند ثابت شده بود. همچنین، تفاوت‌ های بهداشتی قابل توجهی در میزان افسردگی پس از زایمان وجود دارد، نرخ‌ های بسیار بالاتری برای افرادی که در فقر زندگی می‌ کنند و جمعیت‌ های اقلیت‌ شده هستند.