صحبت کردن با شریک زندگیتان با احترام و قدردانی مهم است، به خصوص در مواقعی که جر و بحث یا دعوا می کنید. به گفته روانشناسان موفق ترین زوج ها کسانی هستند که به طور مرتب از خود گذشتگی، درک و پشیمانی را ابراز می کنند.

در این مقاله با 5 جمله ای که به گفته روانشناسان باعث تقویت و قوی تر شدن ارتباط بین زوجین می شود آشنا خواهیم شد.

1. ممنونم ازت

جان و جولی گاتمن روانشناسانی هستند که بیش از 40 هزار زوج را در جستجوی پاسخ به این سوال مورد مطالعه قرار داده اند: چه چیزی باعث ماندگاری عشق می شود؟

تنها عبارتی که آن ها می گویند:

ممنونم ازت

این روانشناسان می گویند:

یک رابطه قوی مستلزم فرهنگ قدردانی مشتاقانه است، جایی که ما به خوبی متوجه کارهایی هستیم که شریک زندگیمان درست انجام می دهند، همانطور که متوجه اشتباه آنها می شویم.

آنها می گویند این به ویژه برای کارهای کوچک و روزمره صادق است.

مثلا به همسر خود بگویید که چرا آن چیز کوچک برای شما مهم است:

از اینکه قهوه را هر روز صبح درست می کنی ممنونم. من عاشق بیدار شدن با بوی آن و صدای تو در آشپزخانه هستم. این فقط باعث می شود که روز را درست شروع کنم.

2. به من کمک کن این را بفهمم

کورتنی وارن، روانشناس دانشگاه هاروارد می گوید که زوج های موفق از تعارض اجتناب نمی کنند، بلکه بهتر است آن را دنبال کنند.

ما اغلب تصور می کنیم که می دانیم شریکمان چه می گوید، در حالی که در واقعیت ممکن است چیزی ظریف‌تر یا کاملاً متفاوت را بیان کند.

این روانشناس در ادامه سخنان خود می گوید:

اگر شریک زندگیتان به موقعیتی واکنش نشان می دهد که شما آن را درک نمی کنید، گفتن اینکه می خواهید او را بهتر بشناسید، کلید حل تعارض و پیوند در سطح عمیق‌تر است.

3. می توانم تو را ببخشم. میتوانی من را ببخشی؟

هنگامی که در تب و تاب بحث هستید یا در پایان یک بحث هستید، ابراز بخشش دشوار است. وارن می گوید به هر حال این کار را انجام دهید.

او می گوید:

مطالعات نشان داده‌اند که زوج هایی که بخشش را تمرین می کنند، احتمالاً از روابط طولانی‌تر و رضایت‌بخش‌تری لذت می برند.

4. من به تو متعهد هستم

وارن می گوید:

در یک رابطه بودن یک انتخاب است. اطمینان دادن به شریک زندگی خود مبنی بر اینکه هنوز تصمیم می گیرید با او باشید و از پس چالش ها برآیید، به ایجاد حس امنیت و ثبات کمک می کند.

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما بیان قول خود به یکدیگر می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا احساس اعتبار کنید.

5. من تو را دوست دارم

وارن می گوید:

سالم ترین زوج ها فقط همدیگر را دوست ندارند، بلکه عاشق یکدیگر نیز هستند. دوست داشتن کسی یک احساس شدید محبت است. دوست داشتن این است که شریک زندگی خود را همان طور که هست ببینیم و به ویژگی هایی که در مورد آنها لذت می بریم اذعان کنیم.

پس همیشه سعی کنید که به او یادآوری کنید که چقدر او را دوست دارید.