بازی های ویدیویی استراتژیک جزو محبوب‌ترین بازی های جهان هستند. در حالی که بسیاری از انواع بازی ها زمان واکنش و رفلکس را آزمایش می کنند، بازی های استراتژی تماماً در مورد فکر کردن به مشکل روبروی شما و ارائه استراتژی برای حل آن می باشند. این باعث می شود بازی های استراتژی برای کسانی که به دنبال تجربه بازی با سرعت کمی کمتر هستند یا هر کسی که تلاش می کند دست های خود را با سرعت مورد نیاز برای عناوین تیراندازی سریع اول شخص (FPS) حرکت دهد، عالی است. اما با ژانرهای فرعی بی شماری از بازی های استراتژیک، حتما چیزی برای همه وجود دارد. از عناوین استراتژی کلان آهسته و روشمند گرفته تا عناوین استراتژی زمان واقعی (RTS) با سرعت بیشتری که بازیکنان برتر می توانند صدها فرمان را در هر دقیقه وارد کنند.

بازی استراتژیک چیست؟

ژانر استراتژی تقریباً تا آنجا که می تواند گسترده است، اما همه بازی های استراتژی به طور کلی این ایده را دارند که تصمیم گیری یک ویژگی کلیدی است و معمولاً مهمتر از اقدام سریع است. شما معمولاً نوعی نمای کلی در سطح بالا، به معنای واقعی کلمه یا استعاری، خواهید داشت و برای برنده شدن باید سریع فکر کرده و تصمیم گیری کنید.

تقریباً هر بازی استراتژیک دارای برخی عناصر تاکتیکی است. فقط به این دلیل که یک بازی تاکتیکی است به این معنی نیست که یک بازی استراتژیک است. تاکتیک ها معمولاً تصمیم هایی برای دستاوردهای کوتاه‌مدت در نظر گرفته می شوند، در حالی که استراتژی یک برنامه بسیار گسترده‌تر است که بازی های استراتژی می خواهند شما به آن فکر کنید. تنوع گسترده در بازی های استراتژی به این معنی است که آنها می توانند به روش های مختلف کار کنند، اما موضوع مشترک در همه آنها این است که باید به استراتژی بزرگتری فکر کنید یا به سمت استراتژی بزرگتری کار کنید که در نهایت به شما امکان می دهد بازی را برنده شوید. به دلیل پیچیدگی، بازی های ویدیویی استراتژیک بیشتر در رایانه شخصی مورد استفاده قرار میگیرند، اما بازی هایی برای کنسول و موبایل نیز وجود دارند.

برترین بازی های استراتژیک

با توجه به تنوع بسیار زیاد در ژانر بازی های استراتژیک، رقبای زیادی برای برترین بازی های استراتژیک وجود دارد و می تواند تنوع زیادی بین آنها وجود داشته باشد. اما با توجه به اینکه برخی از موضوعات همان مفهوم اولیه را برای بیش از 30 سال حفظ کرده اند، عناوین انگشت شماری وجود دارند که می توانند ژانر را تعریف کنند.

رقبای جدیدی نیز وجود دارند یا تازه واردانی که به دنبال سقوط کلاسیک های محبوب هستند، یا بازی هایی که ایده های کاملاً تازه ای را به ارمغان می آورند و حتی ژانرهای فرعی جدیدی را در حوزه استراتژی گسترده تر ایجاد می کنند. البته هر چند سال یک بار یک بازی استراتژیک جدید ظاهر می شود و برای یک دقیقه هم که شده به محبوب ترین بازی در دنیای بازی ها تبدیل می شود، اما برای اینکه واقعاً یکی از بهترین ها در نظر گرفته شود، یک بازی باید قدرت ماندگاری داشته باشد که قابلیت پخش مجدد را افزایش دهد.

با توجه به توضیحات گفته شده در این مقاله بهتر است نگاهی به 5 بازی ویدیویی استراتژیک که جزو برترین ها هستند بیاندازیم.

1. Civilization VI

Civilization شاید نمادین ترین سری بازی های استراتژیک در جهان باشد. با بیش از 30 سال سابقه، این سریالی است که بسیاری از افراد برای اجرای استراتژی خود به سراغ آن می روند، و در حالی که دیگر شرکت های ساخت بازی تقلید بسیاری انجام داده اند، هیچ کدام به رتبه اول آن نزدیک نشده اند.

جدیدترین تکرار در این فرنچایز Civilization VI است. این بازی که در سال 2016 میلادی توسط استودیوی فیراکسیس (Firaxis Games) منتشر شد، در ابتدا کمی ضعیف بود، اما سال ها به روز رسانی و محتوای قابل دانلود (DLC) آن را به یکی از برترین بازی های استراتژیک ساخته شده تبدیل کرده است. شما با یک شهر شروع می کنید که در روزهای اولیه تمدن بشری تأسیس شده است و باید خود را به نوبه خود به موفق ترین امپراتوری جهان بسازید، خواه از طریق قدرت نظامی، پیشرفت علمی یا مجموعه ای از گزینه های دیگر.

شما میتوانید Civ VI را در رایانه های شخصی، iOS و اندروید اجرا کنید، جایی که بهترین بازی را دارد، اما در نینتندو سوییچ، PS4 و Xbox One نیز موجود است.

2. Age of Empires II: Definite Edition

Age of Empires II ابتدا در سال 1999 میلادی منتشر شد، اما نسخه قطعی منتشر شده در سال 2019 میلادی توسط Forgotten Empires آن را با پوسته ای مدرن تر بازسازی کرد و جهان را با یکی از برترین بازی های RTS در تمام دوران ها معرفی کرد.

شما فقط با چند انسان در سنین میانسالی شروع خواهید کرد و باید ارتشی برای از بین بردن سایر بازیکنان بازی ایجاد کنید. اما از آنجایی که این یک RTS است، هیچ وقفه‌ای وجود ندارد، بنابراین باید به طور مداوم به حرکت بعدی خود فکر کنید. جنگ در این بازی سریع است و نیاز به آگاهی زیادی دارد، اغلب شما را ملزم می کند که نبردهای بلادرنگ را در چندین مکان مختلف نظارت و فرماندهی کنید.

با وجود این، مطمئناً یکی از آسان‌ترین بازی های استراتژیک برای ورود به آن است و حتی در ایکس باکس و همچنین رایانه های شخصی با یک طرح کنترل فعال در دسترس است که راهی عالی برای ورود به بازی های استراتژی برای کسانی است که معمولاً با کنترلر بازی می کنند.

3. XCOM 2

XCOM 2 مطمئناً برای نمایش برترین بازی استراتژیک ساخته شده است، به خصوص اگر DLC عالی War of the Chosen را اضافه کنید، که با گسترش نیروی مقاومت شما، احساس می کنید که یک فرمانده واقعی جنگ هستید، مجموعه ای از بازی های جدید را معرفی می کند.

XCOM 2 که توسط Firaxis Games (همان استودیوی مسئول Civ VI) ساخته و در سال 2016 میلادی منتشر شد (با عرضه DLC دو سال بعد)، شما را می بیند که نیروی مقاومتی از انسان ها را در برابر بیگانگانی که به زمین حمله کرده‌اند و آنها را تصرف کرده‌اند رهبری می کنید. شما تیم خود را به مأموریت هایی می فرستید که اهداف کلیدی برای جنگ گسترده تر دارند و هر یک از اعضای تیم خود را در گیم پلی نوبتی کنترل می کنید و انتخاب می کنید کجا می روند، چه کاری انجام می دهند و مهمتر از همه، به چه هدفی شلیک می کنند.

4. Teamfight Tactics

Teamfight Tactics بازی تعیین کننده در سبک نسبتاً جدیدی از عناوین استراتژی است: جنگنده های خودکار. در این بازی ها می‌بینید که شما واحدهای خود را روی زمین قرار می دهید و سپس تماشا می کنید که چگونه با حریفان خود می جنگند، بدون اینکه هیچ نظری از سوی بازیکن داده شود. همه چیز به موقعیت یابی و ساختن ارتشی برمی گردد که بتواند بر دیگران غلبه کند.

Teamfight Tactics یک جنگنده خودکار با مضمون League of Legends است که این ژانر به عنوان یک مد Dota 2 در سال 2019 میلادی شروع به کار کرد. طی چند ماه Riot Games نسخه مخصوص به خود را تولید کرد و ثابت کرده است که بیشترین طول عمر را دارد و میلیون ها نسخه را به خود اختصاص داده است.

5. Crusader Kings III

اگر دوست دارید یک سلسله بسازید، بازی Crusader Kings III برای شما مناسب است. Crusader Kings III که توسط Paradox، یکی از موفق‌ترین استودیوهای متمرکز بر استراتژی تا کنون، ساخته شده و در سال 2020 میلادی منتشر شد، شما را وارد قرون وسطی می کند و به شما وظیفه می دهد که کشورتان را در طول بیش از 500 سال درگیری راهنمایی کنید.

به عنوان یک بازی استراتژیک بزرگ، به جای اینکه در درگیری ها وارد مدیریت بیهوده واحدهای فردی شوید، با درگیری ها و استراتژی های سطح بالا سر و کار خواهید داشت. اما جادوی واقعی از میدان نبرد بیرون می آید که شما سعی می کنید راه خود را در جهان سیاسی کنید و رهبر خود را تا حد امکان از توطئه‌هایی برای سرنگونی یا حذف آنها از قدرت و همچنین برقراری روابط با رهبران دیگر برای ایجاد پیمان‌ها مصون نگه دارید، که می تواند نسل ها دوام بیاورد. اگر رهبر شما بمیرد، شما کنترل وارث او را به دست می گیرید، بنابراین اطمینان از اینکه موفق به داشتن خانواده می شوید به همان اندازه مهم است!

از طریق تغییرات (mod) حتی می توانید چیزها را به سرزمین های فانتزی مانند بازی تاج و تخت یا ارباب حلقه ها ببرید، که این گزینه را برای هر کسی که می خواهد سیاست آن جهان ها را کشف کند، تبدیل می کند. اما بازی پایه که بر روی PC، PS5 و Xbox Series X/S موجود است، نمونه کاملی از استراتژی بزرگ است و یکی از معدود بازی هایی است که به شما امکان می دهد در طول صدها سال سابقه بازی کنید.

سخن پایانی

ژانر بازی های استراتژیک عظیم است و اگر به اندازه کافی دقت کنید، حتما یک بازی مناسب شما وجود دارد. اما این بازی ها برترین از برترین ها هستند و اگر به دنبال یک بازی برای شروع هستید، نمی توانید از این بازی های استراتژیک چشم پوشی کنید.