اگر شما به عنوان یک مؤسس آژانس بازاریابی محتوای B2B فعالیت می کنید، می دانید که تولید محتوای خلاقانه و ارزشمند برای استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات کار آسانی نیست.

محتوای خلاقانه یک اصطلاح گسترده است که به انواع مختلف محتواهایی اشاره دارد که شرکت ها برای برقراری ارتباط و تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده می کنند. این شامل انواع قالب های محتوا مانند وبلاگ ها، کتاب های الکترونیکی، عکس ها و بروشورها می شود، اما شامل دارایی های رسانه ای غنی مانند ویدیوهای تبلیغاتی، تبلیغات دیجیتال و عکاسی نیز می شود.

با رقابت زیاد که در حوزه وجود دارد، ارائه ایده های تازه ای که توجه مخاطبان هدف شما را به خود جلب می کند، می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، بر کسی پوشیده نیست که تولید محتوا در ایجاد اعتماد و آگاهی از برند بسیار مهم و ضروری است.

شما با تولید مداوم محتوایی که نیازهای مخاطبان شما را بیان می کند، برند خود را به عنوان منبع اطلاعاتی قابل اعتماد معرفی می کنید، دسترسی خود را افزایش می دهید و مهمتر از همه، خود را به عنوان یک مشاور قابل اعتماد نشان می دهید و مشتریان بالقوه شما نیز، شما را در اولویت قرار می دهند.

تولید محتوای خلاقانه

شاید تابحال از خود پرسیده اید که چگونه تولید محتوای خلاقانه داشته باشیم؟ برای دانستن جواب این پرسش بیایید به 5 استراتژی اصلی برای تولید ایده های محتوای خلاقانه و ارزشمند برای استارتاپ های فناوری بپردازیم:

1. از مخاطب (مشتریان) خود بپرسید

یکی از موثرترین راه ها برای تولید محتوای خلاقانه این است که به سادگی از مخاطبان و مشتریان خود بپرسید که آنها چه می خواهند. این به معنای درک چالش ها و نقاط دردناک مخاطبان هدف شما و تولید محتوایی است که به طور مستقیم به این مسائل رسیدگی می کند.

برای شروع، به انجام نظرسنجی ها و تحقیقات منظم برای درک بهتر نیازهای مخاطبان هدف خود تمرکز کنید. همچنین می توانید با مهربانی از موفقیت مشتری/تیم های فروش خود برای پیوستن به تماس ها و جمع آوری بازخورد و ایده ها یا با ارتباط با مشتریان خود از طریق شبکه های اجتماعی یا ایمیل، مستقیماً با مشتریان خود ارتباط بگیرید.

به عنوان مثال، فرض کنید یک راه اندازی B2B SaaS را اجرا می کنید که نرم افزار مدیریت پروژه را برای تیم های راه دور ارائه می دهد. ممکن است یک نظرسنجی انجام دهید تا بفهمید تیم های راه دور با چه چالش هایی روبرو هستند و سپس محتوایی تولید کنید که به آن چالش ها رسیدگی می کند. این می تواند شامل پست های وبلاگ، کتاب های الکترونیکی، پادکست ها یا وبینارها در مورد موضوعات خاص باشد که به چالش هایی مانند “پیمایش تفاوت های منطقه زمانی: بهترین روش ها برای مدیریت پروژه های راه دور” یا “حل چالش راه اندازی از راه دور: بهترین روش ها برای استخدام های جدید” پاسخ می دهند.

2. از پلتفرم های Quora و Reddit برای جستجوی ایده ها استتفاده کنید

یکی دیگر از راه های موثر برای تولید ایده های محتوا، مرور انجمن های آنلاین مانند Quora و Reddit است. این به این معنی است که بحث ها و سوالات مربوط به صنعت یا جایگاه خود را بیابید و از آنها به عنوان منبع الهام برای محتوای خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید یک استارتاپ فین تک B2B را اجرا می کنید که نرم افزار حسابداری را برای مشاغل کوچک ارائه می دهد. شما می توانید سایت های Reddit و Quora را مرور کنید تا سؤالات و نگرانی های رایجی را که صاحبان مشاغل کوچک (میکرو استارتاپ) در مورد حسابداری دارند، شناسایی کنید. سپس می توانید محتوایی ایجاد کنید که به این سؤالات و نگرانی ها پاسخ دهد، مانند پست های وبلاگ در مورد “بهینه سازی مدیریت حقوق و دستمزد با نرم افزار حسابداری: راهنمای گام به گام” یا “به حداکثر رساندن اعتبار مالیاتی برای صاحبان مشاغل کوچک: فرصت ها و استراتژی ها”.

3. محتوای با بهترین عملکرد خود را تغییر دهید

استفاده مجدد از محتوای با بهترین عملکرد یک راه عالی برای به حداکثر رساندن تلاش شما و استفاده حداکثری از محتوای موجود است. با انتخاب پست ها، مقاله ها یا ویدیوهای وبلاگ با عملکرد برتر و استفاده مجدد از آنها در قالب های مختلف، می توانید به مخاطبان جدید دسترسی پیدا کنید و تعامل بیشتری ایجاد کنید.

در اینجا چند ایده در این باره به شما شرح می دهیم:

  • یک رشته توییت از آن ایجاد کنید

محتوای خود را به مجموعه ای از توییت ها تقسیم کنید و آنها را به عنوان یک موضوع در شبکه اجتماعی توییتر ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که از هشتگ های مرتبط استفاده کرده و کاربران مرتبط را برای افزایش دید تگ می کنید.

  • ایجاد فیلم های کوتاه و اشتراک گذاری آنها

از محتوای با بهترین عملکرد خود، فیلم های کوتاه بسازید و آنها را در سایت یوتیوب و شبکه های اجتماعی آپلود کنید. ابزارهایی مانند Animoto یا Biteable می توانند به شما کمک کنند تا محتوای خود را به آسانی به ویدیو تبدیل کنید.

  • ارائه ای را در سایت اسلایدشیر به اشتراک بگذارید

ارائه ای با نکات کلیدی ایجاد کنید و آن را در سایت Slideshare منتشر کنید. ابزارهایی مانند اسلایدهای گوگل یا پاورپوینت می توانند به شما در ایجاد یک ارائه با این نکات کلیدی کمک کنند.

  • نقل قول هایی را از محتوای با بهترین عملکرد خود به اشتراک بگذارید

نقل قول هایی را از محتوای با بهترین عملکرد سایتتان طراحی کنید و آنها را در رسانه ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا تعامل ایجاد کنید. ابزارهایی مانند QuotesCover یا Pablo می توانند به شما کمک کنند گرافیک های بصری جذابی با نقل قول هایی از محتوای خود ایجاد نمایید.

4. بهترین محتوای لینکدین خود را گسترش دهید

محتوای شما در شبکه اجتماعی لینکدین می تواند منبع الهام خوبی برای ایده های محتوای جدید باشد.

این به این معنی است که نگاهی دقیق تر به پست های لینکدین با بهترین عملکرد خود داشته باشید و ببینید آیا موضوعات یا مضامینی وجود دارد که بتوانید آن ها را گسترش دهید. به عنوان مثال، اگر مخاطبان شما علاقه زیادی به محتوای شما در مورد آخرین روندهای صنعت شما نشان داده اند، می توانید این موضوع را با ایجاد یک سری پست که عمیق تر به هر روند می پردازد و بینش و تحلیلی را ارائه می دهد که مخاطبان شما پیدا می کنند، گسترش دهید.

5. از بات مکالمه ChatGPT بپرسید

به یاد داشته باشید که مدل های زبان هوش مصنوعی همچون ChatGPT فرصت بزرگی برای بازاریابان قرار داده است تا ایده های محتوایی خلاقانه و تازه تولید کنند.

ChatGPT یک مدل زبان هوش مصنوعی است که بر روی حجم وسیعی از داده ها آموزش داده شده است و به همین دلیل می تواند به شما در تولید ایده های محتوایی کمک نماید. شما می توانید از بات مکالمه ChatGPT برای یافتن ایده هایی برای محتوای خود با وارد کردن موضوع یا کلمه کلیدی استفاده نمایید.

به عنوان مثال، اگر شما یک استارتاپ فناوری هستید که در زمینه امنیت سایبری تخصص دارد، می توانید از ChatGPT ایده های محتوایی مرتبط با “امنیت سایبری برای مشاغل کوچک” یا “آینده امنیت سایبری” را بخواهید. سپس ChatGPT می تواند لیستی از ایده ها را در اختیار شما قرار دهد که می توانید از آنها برای ایجاد پست های وبلاگ، محتوای شبکه های اجتماعی یا حتی محتوای ویدیویی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، نکته کلیدی این است که خلاق بمانید، کنجکاو بمانید و همیشه منتظر ایده های جدید و نوآور باشید. با در نظر گرفتن این نکات، به خوبی در مسیر ایجاد محتوایی خواهید بود که شما را از رقبا متمایز می کند و به شما در دستیابی به اهداف بازاریابی کمک می کند.