آیا برای وعده غذایی در تعطیلات، میخواهید بهترین انتخاب را داشته باشید؟ یا قصد برنامه ریزی برای ملاقات دسته جمعی در یک رستوران دارید؟ این مناسبت های لذت بخش می تواند با احساس نارضایتی یا خارج از کنترل بودن خدشه دار شود. خانم Natalie Mokari، یک متخصص تغذیه در ایالت کارولینای شمالی در کشور آمریکاست.

خانم موکاری می گوید:

اما لحظات مهم و جشن ها نباید اینطور باشند. سعی کنید در انتخاب وعده غذایی مناسب نکات مهم را رعایت کنید.

خانم موکاری (متخصص تغذیه)

بسیاری از روش‌ ها و نحوه غذا خوردن آنها، بر اساس فرهنگ رژیم غذایی یا باورهای اجتماعی شکل می‌گیرد، که کم کردن مصرف غذا را برای داشتن بدنی لاغرتر تشویق می‌ کنند. اما طبق تحقیقات کارشناسان و تجربه شخصی بسیاری از افراد در حوزه تناسب اندام، حاکی از آن است که رژیم غذایی محدود به ندرت منجر به کاهش وزن طولانی مدت می شود.

خانم Grasso، همانند خانم موکاری یک متخصص تغذیه است. او با بیش از 2 میلیون دنبال کننده در شبکه اجتماعی تیک تاک، نحوه انتخاب بهترین وعده های غذایی را آموزش می دهد.

او می گوید:

رژیم‌ های محدودکننده، در واقع می توانند ضرر داشته باشند تا این که مفید باشند. شما در ابتدای رژیم ممکن است وزن زیادی را کاهش دهید، اما در نهایت این وزن دوباره بر میگردد و حتی ممکن است به دلیل اینکه خود را بسیار محدود کرده اید، وزن بیشتری را اضافه کنید.

خانم موکاری توصیه می کند، افراد باید هنگام شروع سال نو در نحوه برخورد با وعده های غذایی خود تجدید نظر نمایند. متخصصان باور دارند، وقتی نوبت به درمان می‌ رسد، بسته به وضعیت سلامت فعلی‌ تان، لزوماً نیازی به مراقبت در مصرف غذاهای شیرین یا شور نخواهید داشت.

خوردن یک وعده غذایی ممکن است آنقدر ساده به نظر برسد که نیازی به دستورالعمل خاصی نداشته باشد، اما متخصصان پیشنهاد میکنند که از 3 استراتژی زیر برای انتخاب وعده های غذایی بهتر استفاده نمایید.

3 قانون مهم برای انتخاب بهترین وعده های غذایی چیست؟

با رعایت سه قانون مهم زیر شما خواهید توانست بهترین وعده های غذایی را انتخاب کنید.

بهترین وعده های غذایی

1. عامل رضایت را در نظر بگیرید

نخستین قانون برای انتخاب وعده غذایی مناسب این است که غذایی را سفارش دهید و برای خود سرو کنید که ظاهر خوبی دارند، نه فقط چیزی را که مطابق با یک رژیم غذایی محدود کننده است. طبق نظر خانم Mokari، انتخاب غذایی که می‌ دانید ظاهرش مناسب نیست، در اغلب موارد منجر به افراط در خوردن غذا بعد از پایان غذا خواهد شد.

این متخصص تغذیه می گوید:

فرهنگ رژیم غذایی به ما می گوید که سالاد با مرغ کبابی همان چیزی است که ما باید در رستوران سفارش دهیم تا سالم ترین باشد، اما این نمی تواند پاسخگو باشد.

طبق گفته های او در هنگام بررسی منو غذایی یک رستوران، بهتر است ابتدا بر اساس میزان رضایت تصمیم به انتخاب غذا بگیرید. او در ادامه می گوید، شاید انتخاب سالاد برای یک وعده غذایی سبک در یک روز تابستانی عالی بنظر برسد، اما یک همبرگر نان تست زمانی که هوا سرد است و برای سیر کردن به مقداری کربوهیدرات نیاز دارید، احساس بهتری برای شما خواهد داشت. همچنین اگر به دنبال تکمیل مواد مغذی هستید، همیشه می‌ توانید با مقداری سبزیجات مکمل را مصرف کنید.

طبق گفته های این متخصص تغذیه، هر چه از غذایی که می خورید رضایت بیشتری داشته باشید، کمتر احساس نیاز به تنقلات بی‌ اهمیت خواهید داشت.

2. به نشانه های گرسنگی و سیری خود توجه کنید

طبق پژوهش های کارشناسان تغذیه، بدن انسان ها به خوبی مجهز است تا به شما بگوید چه زمانی باید غذا بخورید، چه چیزی را باید بخورید و چه زمانی باید آن را متوقف نمایید، اما فرهنگ رژیم غذایی با این نشانه ها تفاوت زیادی دارد. طبق سخنان خانم Grasso، توجه به نشانه های درونی مانند گرسنگی و سیری گامی مهم در خوردن یک وعده غذایی رضایت بخش و مغذی است.

این سخن به این معنی است که در طول روز گرسنه نمانید تا بعدا برای یک وعده غذایی هیجان انگیز پرخوری کنید. در حالت ایده‌ آل، شما بصورت خیلی گرسنه وارد یک رستوران نمی شوید.

ضمن این که سعی کنید چنگال خود را بین لقمه ها روی میز بگذارید. کاهش سرعت غذا خوردن به بدن شما زمان می‌ دهد تا سیگنال‌ هایی را به مغزتان ارسال کند که به شما اجازه می‌ دهد بدون احساس سیری احساس رضایت کامل از غذا خوردن داشته باشید.

بهترین وعده های غذایی

3. از تجربه های خود برای انتخاب بهترین وعده های غذایی استفاده کنید

آخرین قانون مهم این است که، ترس خود را در خوردن غذاها از بین ببرید تا بتوانید از این تجربه لذت برده و استفاده کنید. طبق سخنان خانم موکاری این بدان معناست که غذا را میل کنید و از تمام حواس خود برای قدردانی از آنچه می خورید استفاده نمایید. سعی کنید به نسبت درست غذا رو بخورید. هرچه بیشتر در طول هفته تعادل را حفظ کنید، فرد متعادل تری خواهید بود.

خانم Grasso می گوید:

اکثر افراد غذاهای مورد علاقه ای همچون: شیرینی یا غذاهای سرخ شده یا فست فودها دارند که نمی خواهند از شر آنها خلاص شوند، بنابراین آنها را به روشی سنجیده در رژیم غذایی خود بگنجانید، حتی اگر احساس می کنند زیاده روی می کنند.

همچنین احساس گناه در مورد انتخاب‌ های غذایی‌ تان باعث می‌ شود که انتخاب‌ های بدتری داشته باشید، و بنابراین به یک الگوی چرخه‌ای تبدیل می‌شود. طبق نظر او غذا و ناهار خوری برای بسیاری از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی مهم است و شما نمی خواهید این فرصت را از دست بدهید زیرا نگران رعایت محدودیت های خاص هستید.