چه کسی می گوید که کار باید کسل کننده باشد تا سودآور باشد؟ بسیاری از مشاغل پردرآمد با افزایش استرس و حجم کاری متناسب با دستمزد همراه هستند و می توانند باعث ایجاد اضطراب شوند و بر رفاه شما در محیط کار و رضایت شغلی شما تأثیر منفی بگذارند. رفاه و رضایت شغلی بسیار مهم است، زیرا از 20 سال پیش تا به امروز، جستجوهای گوگل برای مشاغل “سرگرم کننده” به طور مداوم در بالاترین حد خود باقی مانده است.

نه تنها نسل های کارگر امروزی به «شغل» نیاز دارند، بلکه آرزوی شغلی دارند که آنها را برای بیدار شدن در صبح هیجان زده می کند و به زندگی آنها سرگرمی و معنا می بخشد.

اگر در محل کار خود نشسته اید و این مطلب را از مجله اینترنتی اسید هولیک می خوانید و از خود می پرسید که چرا فراتر از شوخی های گاه به گاه اداری، هیچ عنصر سرگرم کننده ای را در محل کار تجربه نمی کنید، وقت آن است که به طور جدی موقعیت خود را دوباره ارزیابی کنید.

چگونه یک شغل سرگرم کننده پیدا کنیم؟

ابتدا از خود این سوال ها را بپرسید: واقعاً آرزو دارم از کارم چه چیزی به دست بیاورم؟ چه معیارهای کلیدی باید در شغل و محیط کارم رعایت شود تا بتوانم احساس رضایت و رضایتمندی قوی داشته باشم؟ چه چیزی باید تغییر کند یا باید متفاوت انجام شود؟ آیا من نیاز به ایجاد یک محور کامل شغلی دارم یا صرفاً موضوع تغییر کارفرماست؟

تعریف سرگرمی و کم استرس برای هر فردی بسیار متفاوت است. کاری که ممکن است برای یک شغل سرگرم کننده و کم استرس تلقی شود، ممکن است برای شخص دیگری مشابه نباشد. شما نمی توانید تجربه خود را بر اساس تجربه دیگران قضاوت کنید و بالعکس.

همچنین، میتوان گفت که صرف نظر از اینکه یک نقش چقدر سرگرم کننده است، گاهی اوقات جنبه های استرس زا در آن وجود خواهد داشت. اما رضایتی که در کار خود تجربه می کنید، رسیدگی به این جنبه های منفی را بسیار آسان تر می کند و رفاه شما را در سطح عالی حفظ می نماید.

به طور کلی، هنگام در نظر گرفتن مشاغلی که “سرگرم کننده” هستند، آنها را بر اساس معیارهای کلیدی زیر ارزیابی کنید:

1. تعادل کار و زندگی و انعطاف پذیری.

2. همسویی قوی با اهداف و ارزش های شخصی شما.

3. محیط کاری مثبت و فراگیر که به شما شناخت می دهد و دستاوردهای شما را جشن می گیرد.

4. سطوح بهینه تعامل اجتماعی و تعامل (بسته به شخصیت خود، ممکن است یک محیط تیمی پرهیاهو را ترجیح دهید که با افراد روبرو باشد، یا ممکن است کار کردن به تنهایی با حداقل تعامل انسانی برای شما سرگرم کننده تر باشد).

5. تنوع و تازگی، جایی که هیچ دو روز، هفته یا ماه یکسان نیست. این به شما تجربیات متنوعی را ارائه می دهد که به طور مداوم مهارت های شما را به چالش می کشد و حس انتظار را به شما می دهد.

6. محل قرارگیری نقش یکی دیگر از عوامل مهم است. ممکن است به شما این امکان را بدهد که به عنوان یک عشایر دیجیتال کار کنید یا به عنوان بخشی از شغل خود، وحشیانه ترین ماجراجویی های خود را در فضای باز انجام دهید.

مشاغل پاره وقت سرگرم کننده

در ادامه مقاله با 3 شغل که می توانند به صورت پاره وقت اجرا شوند آشنا خواهیم شد. این مشاغل توسط افرادی که در آنها کار می کنند سرگرم کننده تلقی می شوند.

1. هنرمند مستقل استوری برد

یک هنرمند مستقل استوری بورد، بازنمایی های تصویری تصویر به تصویر را به‌عنوان بخشی از یک گام بسیار مهم در تولید فیلم، انیمیشن یا بازی های ویدیویی، برای کمک به کارگردانان در برنامه‌ریزی عکس ها، ایجاد می کند. آنها متن های ارائه شده را می گیرند و طرح هایی را با دست و با استفاده از ابزارهای طراحی دیجیتال برای هر عمل و زاویه تولید تولید می کنند.

این شغل می تواند یک فعالیت سرگرم کننده و هیجان انگیز برای فردی باشد که عاشق هنر و خلاقیت است، و البته، می توانید پروژه ها و ساعات کاری خود را در هنگام کار آزاد انتخاب کنید.

2. استاد دانشگاه

استاد دانشگاه بودن دارای مزایای زیادی برای حرفه شما می باشد، مانند شناخت در دانشگاه و صنعت شما به طور کلی، ساعات کاری انعطاف پذیر (بسیاری از اساتید به صورت فصلی برای چند ماه در یک زمان کار می کنند)، پیشرو بودن در نوآوری ها و پیشرفت های علمی، و همراه با لذت واقعی از شاهد موفقیت دانش آموزان تان.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت می گوید:

من قبل از ورود به دانشگاه، مشاغل بزرگ و کوچکی را امتحان کرده ام و حتی صاحب شرکتی بودم که تحقیقات مهندسی انجام می داد. در دانشگاه بسیار خوشحال تر هستم.

این کاربر در ادامه سخنان خود می گوید:

من صاحب شغل هستم و هرگز نیازی به سازش در مورد یک نکته اخلاقی مانند دروغ گفتن برای فروش، مطالعه چیزی که می دانم برای بشریت مفید نیست و غیره احساس نمی کنم. من فقط کاری را که می دانم درست است انجام می دهم، و واقعا زندگی من را شاد می کند.

او همچنین می گوید که، هر زمان که بخواهد به مسافرت می رود و برای خانواده خود وقت بیشتری می گذارد.

به طور کلی سخت است شغلی پیدا کنید که همراه با تفریح، رضایت، و چندین هفته و ماه مرخصی از کار باشد، بنابراین شغل استاد دانشگاه ارزش بررسی دارد.

3. توسعه دهنده وب

سه نوع از توسعه دهندگان وب وجود دارد که توسعه دهندگان Backend در انتهای برنامه ها و وب سایت ها کار می کنند، زیرساخت یا اسکلت آنها را توسعه می دهند. توسعه دهندگان Frontend روی عناصر و گرافیک های بصری تمرکز می کنند که بخشی از تجربه کاربر را تشکیل می دهند. با این حال، توسعه‌دهندگان Full Stack میتوانند هر دو وظایف Backend و Frontend را انجام دهند.

بسیاری از توسعه دهندگان وب از انعطاف پذیری، آزمایش و آزادی ناشی از کار با فناوری لذت می برند. در ماهیت صنعت فناوری همیشه یک عنصر هیجان وجود دارد، آن هم اینکه تکنیک ها یا ابزارهای زبان های برنامه نویسی جدیدی برای یادگیری وجود دارد. این سطح، علاقه و تعامل را در کار شما حفظ می کند.

شما می توانید این کار را به صورت تمام وقت، پاره وقت یا آزاد انجام دهید. هر یک از این ساختارها مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین یافتن ساختاری که برای شما مناسب است ضروری است، حتی اگر این به معنای خوداشتغالی باشد.

سخن پایانی

از هنرهای خلاقانه گرفته تا آموزش و فناوری، مشاغل مختلفی وجود دارند که می توانند هیجان‌انگیز باشند و شما را منتظر جمعه ها کنند. نکته مهم درک معیارهای خود و ارزیابی کارفرمایان و نقش هایی است که با انتظارات شما مطابقت دارند. موفق باشید.