با استفاده گسترده از بات مکالمه ChatGPT و دیگر ابزارهای هوش مصنوعی در تمامی کسب و کارها، بسیاری از کارگران ماهر و حتی مهندسان نگران اختلال هوش مصنوعی یا حتی حذف مشاغلشان هستند. با این حال، کارشناسان فناوری ادعا می‌ کنند که هوش مصنوعی یکی دیگر از ابزارهای فناوری است که برای کمک به انسان‌ ها در نظر گرفته شده است نه جایگزین کردن آنها.

در واقع، با افزایش استفاده از آن، هوش مصنوعی احتمالاً به متخصصانی با مجموعه مهارت‌ های کاملاً جدید نیاز دارد تا آن را مدیریت کنند و همچنین نیاز به کار خلاقانه تولید شده توسط میلیون‌ ها متخصص ماهر که در حال حاضر در نیروی کار هستند را افزایش می‌ دهد. در زیر، 20 شغل جدید و پیشرفته ای که هوش مصنوعی می تواند ایجاد کند و همچنین تخصص‌ های فعلی که می‌ توانند با افزایش هوش مصنوعی تقاضای بیشتری پیدا کنند، به اشتراک خواهیم گذاشت.

ایجاد کسب و کار توسط هوش مصنوعی

1. مربی و اپراتور هوش مصنوعی

دانش انسانی، خلاقیت، شهود و EQ در رشد و پیشرفت هر شرکتی ضروری خواهد بود. علاوه بر این، هوش مصنوعی مشاغل جدیدی را در آینده ایجاد خواهد کرد. برای مثال، سیستم‌ های هوش مصنوعی به اپراتورهای هوش مصنوعی و مربیان هوش مصنوعی نیاز دارند. این متخصصان از سیستم ها استفاده و آموزش می دهند و آنها را برای دستیابی به نتایج مورد انتظار تنظیم می کنند. همچنین، هوش مصنوعی باید از داده های زیادی تغذیه شود، بنابراین فرصت های جدیدی در مهندسی داده پدیدار خواهد شد.

2. تحلیلگر احساسات

استفاده از هوش مصنوعی مولد برای تفسیر وبلاگ‌ ها، پست‌ ها، رتبه‌ بندی‌ ها و مواردی از این قبیل برای درک احساسات مشتریان و اینکه آنها چگونه محصولات و خدمات کسب و کارها را درک می‌ کنند تقریبا غیرممکن است، زیرا این ابزارها احساسات ندارند. محتوای جمع‌ آوری‌ شده باید توسط انسانی با احساسات و دانش زمینه‌ ای تفسیر شود.

3. تولید کننده محتوا

امروزه، قدرت هوش مصنوعی مولد به محتوایی بستگی دارد که در حال حاضر در دسترس او قرار دارد، که بسیاری از آنها تکراری و ساده هستند. در آینده، تقاضای نامحدودی برای نویسندگان و تأثیرگذارانی وجود خواهد داشت که می توانند محتوای جذاب و جلب توجه برای جذب سیستم های هوش مصنوعی ارائه دهند.

4. حسابرس کار تولید شده توسط هوش مصنوعی

در حالی که هوش مصنوعی هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می برد و به نظر می رسد که کار ما در زمینه ایمن سازی داده ها با بلوغ آن تکامل خواهد یافت. اکثر متخصصان امنیتی برای استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مجهز هستند و در حالی که کارایی را افزایش می دهند، کارمندان همان کار را با دستمزد مشابه انجام می دهند. با این حال، با توجه به خطرات بالقوه مرتبط با هوش مصنوعی، ممکن است شاهد ایجاد نقش‌ هایی باشیم که در آن انسان‌ ها باید کارهای تولید شده را بررسی یا تجزیه و تحلیل کنند.

5. تحلیلگر پیش بینی هوش مصنوعی

همانطور که هوش مصنوعی در حال تکامل است، احتمالاً شاهد دموکراتیزه کردن پیش‌ بینی با وفاداری بالا خواهیم بود و در عین حال هزینه آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌ دهد. با بر عهده گرفتن الگوریتم‌ هایی که مسئولیت پیش‌ بینی را بر عهده می‌ گیرند، انسان‌ ها باید همچنان در قضاوت و تصمیم‌ گیری بر اساس پیش‌ بینی‌ های ارائه‌ شده توسط مدل‌ های هوش مصنوعی پیشرو باشند. نقش های جدیدی می تواند در زمینه هایی از جمله اخلاق و روانشناسی ظاهر شود.

6. مدیریت ورودی و خروجی هوش مصنوعی

ما قبلاً شروع به دیدن افرادی کرده‌ ایم که در نوشتن دستورات عالی هستند، پاسخ‌ های قانع‌ کننده‌ ای را از محصولات امروزی هوش مصنوعی دریافت می‌ کنند، اما این یک نقش کوتاه‌ مدت است. همانطور که هوش مصنوعی در فرآیندهای کاری یکپارچه تر می شود، نقش افرادی را خواهیم دید که ورودی ها و خروجی های ابزارهای هوش مصنوعی را مدیریت می کنند تا از تعصبات و نقض حریم خصوصی یا امنیتی محافظت کنند.

7. متخصص یکپارچه سازی هوش مصنوعی

در آینده، ممکن است شاهد ظهور نقش متخصص ادغام هوش مصنوعی باشیم. این متخصصان به سازمان ها کمک می کنند تا به راحتی فناوری هوش مصنوعی را اتخاذ کنند. این نقش شامل درک گردش کار یک سازمان و شناسایی مناطقی است که می توانند از هوش مصنوعی بهره مند شوند و راه حل های هوش مصنوعی را برای مطابقت با نیازهای خاص سفارشی کنند.

8. مدیر انطباق هوش مصنوعی

با افزایش مقررات و بررسی دقیق پیرامون برنامه‌ های هوش مصنوعی، سازمان‌ ها به ناچار به مدیران اختصاصی انطباق نیاز دارند که به پیچیدگی‌ های قوانین و دستورالعمل‌ های مرتبط با هوش مصنوعی مسلط باشند. این متخصصان اطمینان حاصل می کنند که سیستم های هوش مصنوعی به استانداردهای قانونی و اخلاقی، مدیریت حریم خصوصی داده ها، تعصب و شفافیت الگوریتمی برای کاهش خطرات قانونی و اعتباری بالقوه پایبند هستند.

9. اخلاق شناس هوش مصنوعی

ساختن آینده هوش مصنوعی اخلاقی نیازمند اخلاق‌ دانان هوش مصنوعی است که در اجرای دستورالعمل‌ ها برای همه سیستم‌ های هوش مصنوعی تخصص دارند. آنها اطمینان حاصل می کنند که این سیستم ها به شیوه ای بی طرفانه طراحی و مستقر شده اند و مسائل مربوط به حریم خصوصی، انصاف، شفافیت و پاسخگویی را از بین خواهند برد. با انجام این کار، تمام پلتفرم‌ های ایجاد شده با ارزش‌ های اجتماعی هماهنگ می‌ شوند و ریسک را در تمام صنایع کاهش می‌ دهند.

هوش مصنوعی

10. طراح تجربه واقعیت مجازی

طراح تجربه واقعیت مجازی شغلی است که با افزایش استفاده از هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مولد ممکن است در سال های آینده راه اندازی شود. با توسعه فناوری واقعیت مجازی، نیاز به کارشناسانی که بتوانند تجربیات مجازی فراگیر و قانع کننده ایجاد کنند، افزایش می یابد. طراحان تجربه واقعیت مجازی مسئول ایجاد دنیای مجازی، شبیه‌ سازی‌ ها و داستان‌ های تعاملی هستند که تجربه‌ های متمایز و جذابی را برای کاربر ارائه می‌ دهند.

11. توسعه دهنده برنامه های کاربردی هوش مصنوعی

همانطور که مدل‌ های هوش مصنوعی ایجاد می‌ شوند، سازمان‌ ها باید نقش‌ هایی را ایجاد کنند و متخصصانی را استخدام کنند که در تنظیم دقیق مدل‌ های هوش مصنوعی برای کاربردهای خاص در صنایع تخصص دارند. در واقع، این کاری است که ما در حال حاضر در برخی شرکت ها و سازمان ها می بینیم. با رونق هوش مصنوعی، شرکت‌ ها به افرادی نیاز خواهند داشت که بتوانند بهترین شیوه‌ ها، عملکرد و قابلیت‌ ها را تضمین کنند، همگی در عین حال که ملاحظات اخلاقی فزاینده را در نظر داشته باشند.

12. مربیان هوش مصنوعی

ما به زودی به مربیان هوش مصنوعی بیشتری نیاز خواهیم داشت. البته برای انسان ها و نه برای هوش مصنوعی. با شیوع روزافزون هوش مصنوعی در محیط‌ های کاری مدرن، سازمان‌ ها به مربیان هوش مصنوعی نیاز دارند تا برنامه‌ های آموزشی جامعی را طراحی کنند که کارکنان را با مهارت‌ ها و دانش لازم برای کار با ابزارها و فناوری‌ های هوش مصنوعی به طور مؤثر مجهز کند.

13. بهینه ساز جذب زبان

یک تخصص جدید، بهینه سازی زبان، مشابه نقش متخصص بهینه سازی موتورهای جستجو (سئوکار) در چشم انداز فعلی بازاریابی دیجیتال خواهد بود. وقتی موتورهای جستجو مانند گوگل نحوه یافتن محتوا در اینترنت را تغییر دادند، نقش‌ های جدیدی برای کمک به تأثیرگذاری بر رتبه‌ بندی ایجاد شد. همین امر برای مدل‌ های هوش مصنوعی مولد که محتوا را جذب می‌ کنند نیز صادق است. شرکت‌ ها بهینه سازهای جذب زبان را استخدام خواهند کرد تا برندهای خود را در پاسخ‌ های هوش مصنوعی مولد نشان دهند.

14. مهندس سریع هوش مصنوعی

نقش جدیدی در نتیجه هوش مصنوعی مولد پدید آمده است که بر نوشتن متن به جای کد تمرکز دارد. مهندسان سریع هوش مصنوعی به طور فعال برای کمک به سازمان‌ ها در پذیرش سریع هوش مصنوعی استخدام می‌ شوند. با کار با تیم‌ های متقابل، دامنه آنها بر طیف گسترده‌ ای از فعالیت‌ های پردازش زبان طبیعی، از جمله بهینه‌ سازی سریع، برای بهبود نتیجه مدل‌ های زبان بزرگ و همچنین انجام بازبینی کد و طراحی متمرکز است.

15. تایید کننده خروجی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که برای طیف وسیعی از اهداف مورد استفاده قرار گیرد، اما بدون مشکل نیست. در حالی که این تئوری وجود دارد که هوش مصنوعی جانشین کارکنان دانش خواهد شد، ابزارهای هوش مصنوعی مولد نیاز به متخصصان ماهری را افزایش خواهند داد که می توانند استفاده، منبع و کیفیت محتوای مشتق شده از هوش مصنوعی تولیدی را تأیید کنند تا اطمینان حاصل کنند که حق نسخه برداری را نقض نمی کند. نظارت انسانی برای حفظ یکپارچگی خدمات تقویت شده توسط هوش مصنوعی مولد ضروری است.

16. مدیر هنری هوش مصنوعی

در حالی که درست است که هوش مصنوعی می تواند جایگزین برخی مشاغل شود و می تواند نیاز به تیم های طراحی گسترده را کاهش دهد، اما همیشه نیاز به یک انسان برای کاپیتان کشتی وجود خواهد داشت. یک مدیر هنری هوش مصنوعی چشم انداز یک پروژه را توسعه می دهد، آنچه را که می خواهید به هوش مصنوعی می گوید و در صورت لزوم تغییرات را درخواست می کند.

17. طراح شخصیت هوش مصنوعی

در چشم انداز در حال تحول هوش مصنوعی، نقش “طراح شخصیت هوش مصنوعی” می تواند برای ایجاد شخصیت های جذاب برای موجودیت های هوش مصنوعی ظاهر شود. آنها با استفاده از درک روانشناسی و فرهنگ انسان، تعاملات هوش مصنوعی را بیشتر شبیه انسان می کنند و هوش مصنوعی را از مجموعه ای از ابزارها به یک همراه دیجیتال معنادارتر تبدیل می کنند.

18. مهندس امنیت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی انسان ها را قادر می سازد تا تنها با تصورات خود محدودیت ایجاد کنند. با این حال، هوش مصنوعی، مانند هر ابزار دیگری، اگر به دست بازیگران بدخواه بیفتد، می تواند ویران کند. بدافزارهای جدید، ویروس ها، هرزنامه های پیچیده و هدفمند و حملات فیشینگ با هوش مصنوعی در حال افزایش هستند. یک مهندس امنیت هوش مصنوعی یکی از اعضای مهم جدید هر سازمان خواهد بود. آنها مسئول امنیت در برابر موارد استفاده مخرب هوش مصنوعی خواهند بود.

19. فروشنده بصری به کمک هوش مصنوعی

در دنیای خرده‌ فروشی، یک فروشنده بصری با کمک هوش مصنوعی می‌ تواند با استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل رفتارها و ترجیحات مصرف‌ کننده، نقش مهمی را ایفا نماید. این نقش می‌ تواند از تکنیک‌ های بینایی رایانه و یادگیری ماشین برای ایجاد نمایشگرهای پویا و شخصی‌ سازی شده (تصاویر ثابت برای استفاده در فروشگاه یا تصاویر دیجیتال برای تبلیغات آنلاین) استفاده کند تا به طور مؤثرتری مشتریان احتمالی را جذب و با آنها تعامل کند.

20. کارآفرین فناوری

ابزارهای هوش مصنوعی مانع ورود بسیاری از حرفه ها را کاهش می دهند. از دیدگاه سرمایه‌ گذاری، هوش مصنوعی پویایی استارتاپ های مخاطره‌ آمیز را تغییر می‌ دهد. پیش از این، برای ایجاد یک اپلیکیشن موبایل، استارتاپ ها به 5 تا 10 نفر و بیش از 500 هزار دلار سرمایه اولیه نیاز داشتند. با ابزارهای هوش مصنوعی کدنویسی، تیمی متشکل از یک یا دو نفر با 20000 دلار می توانند اپلیکیشن مشابهی را در عرض چند هفته راه اندازی کنند. راه اندازی یک تجارت هرگز اینقدر آسان تر نبوده است. حتی برای بنیانگذاران غیر فنی!

هوش مصنوعی و کسب و کارها

سوالات متداول

1. آیا هوش مصنوعی جای انسان را میگیرد؟

مطمعنا خیر. مطابق با نظر بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی یکی دیگر از ابزارهای فناوری است که برای کمک به انسان‌ ها در نظر گرفته شده است نه برای جایگزین کردن آنها.

2. آیا هوش مصنوعی جای برنامه نویسان را می گیرد؟

خیر. بلکه باعث افزایش سرعت برنامه نویسی خواهد شد و هیچ وقت هوش مصنوعی نمی تواند جای برنامه نویسان را پر کند.

3. هوش مصنوعی چه شغل هایی را نابود میکند؟

هوش مصنوعی تنها به منظور کمک به انسان ها توسعه یافته است و نه برای نابودی آنها. پس میتوان گفت که اگرچه بسیاری از شغل ها ممکن است تحت تاثیر توسعه هوش مصنوعی قرار بگیرند اما مطمئنا نابود نخواهند شد.

4. هوش مصنوعی جایگزین چه شغل هایی می شود؟

اگرچه هوش مصنوعی مشاغل را تخت تاثیر قرار می دهد اما امکان جایگزینی کامل آن با نیروی انسانی امکان پذیر نیست. همانطور که در مقاله اشاره کردیم با توسعه هوش مصنوعی حتی ممکن است مشاغل جدیدی نیز ایجاد شوند و کسب و کارها رونق بیشتری پیدا کنند.