آلمان به عنوان میزبان جام ملت های اروپا 2024 (یورو 2024)، انتظار دارد که طبق پیش بینی موسسه IFO، 1 میلیارد یورو (1.07 میلیارد دلار) از گردشگران خارجی که برای دیدن مسابقات فوتبال به این کشور هجوم می آورند، درآمد کسب کند. این رقم که تقریباً 0.1 درصد از تولید اقتصادی کشور آلمان در سه ماهه دوم را تشکیل می دهد، بر نقش مهم بخش های مهمان‌نوازی و خرده‌فروشی غذا در بهره‌مندی از مزایای بازی ها تأکید می کند، همانطور که توسط مؤسسه تحقیقات اقتصادی برتر این کشور تأکید شده است.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که انتظار می رود این درآمد اقتصادی گذرا باشد و پس از پایان مسابقات قهرمانی اروپا در سه ماهه سوم، صادرات خدمات کاهش یابد. این پیش بینی نشان می دهد که اگرچه بازی ها ممکن است به طور موقت اقتصاد آلمان را تقویت کنند، اما تأثیر کلی احتمالاً خنثی خواهد بود.

این موسسه پیش بینی می کند که بیش از 600 هزار گردشگر خارجی و 1.5 میلیون شب اقامت اضافی در طول مسابقات قهرمانی پیش بینی شود. این ارقام بر اساس محاسبات جام جهانی فوتبال 2006 میلادی به میزبانی کشور آلمان است.

وزارت اقتصاد آلمان همچنین پیش بینی می کند که به دنبال فروش ضعیف خرده‌فروشی در سال جاری، رشد موقتی در بخش های مرتبط با مصرف‌کننده داشته باشد، اگرچه به اندازه جام جهانی 2006 میلادی قابل توجه نیست.

علاوه بر این، مهم است که بدانیم تأثیر کلی یورو 2024 بر بزرگترین اقتصاد اروپا به طور قابل توجهی به عملکرد تیم ملی آلمان در این مسابقات بستگی دارد. این امر بر اهمیت عاطفی و اقتصادی این رویداد تأکید می کند.

یورو 2024

یورو 2024 یک محرک اقتصادی است

تأثیرات این رویداد بزرگ در بخش های مختلف، به‌ویژه به نفع هتل ها و رستوران ها در 10 شهر میزبان احساس خواهد شد. این مؤسسات، همراه با استادیوم های بزرگ، به عنوان مرکز رویداد عمل می کنند و گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کنند. محله های پایه 24 تیم نیز شاهد افزایش فعالیت خواهند بود و بازیکنان و تیم های پشتیبانی در طول مسابقات محل اقامت در مناطق روستایی را رزرو می کنند. برنامه فرهنگ و هنر یورو 2024 که بیش از 300 رویداد را در 45 مکان در سراسر آلمان در بر می گیرد، به نشاط اقتصادی این کشور کمک بیشتری خواهد کرد.