هیچ چیز جذاب از کفش های سفید تمیز نیست، اما تمیز نگه داشتن آنها گاهی یک چالش سخت می باشد. به خصوص زمانی که کفش های سفید شما با تهدیدهای روزمره مانند گودال های گل، گرده و خاک ساده قدیمی مواجه می شوند.
در حالی که برخی فقط به دنبال خرید کفش هستند، برخی دیگر پول زیادی را برای آنها هدر می دهند. به عنوان مثال، Air Jordan 1 Mid زمانی که در سال 2020 عرضه شد با قیمت 110 دلار به اضافه مالیات فروخته می شد (اکنون حدود 160 دلار است!). از آنجایی که بسیاری از کفش های کتانی دارای چندین جفت هستند، محافظت از سرمایه شما و تمیز نگه داشتن آنها مفید است.
بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند کفش های خود را در محیطی عاری از گرد و غبار، داخل جعبه کفش قرار دهید و برای محافظت از کفش از روکش کفش استفاده کنید. اسپری محافظ کفش کتانی شما را برای مدت طولانی تری تمیز نگه می دارد.

روش های تمیز کردن کفش سفید

مهم است که بدانید هنگام تمیز کردن کفش های سفید چه می کنید. اگر به هر طریقی اشتباه متوجه شوید، ممکن است زرد، سفید شده یا به طور ناهموار تمیز به نظر برسند. و هزینه ای که برای خرید کتونی آدیداس کردید بدون بهره باشد! هیچ کس آن را نمی خواهد! در اینجا چند روش آزمایش شده برای تمیز کردن کفش های سفید آورده شده است.


نحوه تمیز کردن کفش های چرمی سفید

کفش‌های سفید که عمدتاً از چرم ساخته شده‌اند فقط به چند وسیله خانگی برای تمیز کردن نیاز دارند. موارد زیر را اضافه کنید: یک مسواک، یک پارچه نرم، یک اسفنج پاک کن (مانند یک پاک کن جادویی)، دستمال کاغذی، صابون ظرف مایع و 1 فنجان (236 میلی لیتر) آب گرم.
ابتدا بند کفش را بردارید، سپس از یک مسواک استفاده کنید تا از شر هر گونه آلودگی روی کفش خلاص شوید. خاک مسواک را بشویید. مقدار کمی صابون ظرفشویی مایع (سه یا چهار قطره کافی است) را در یک فنجان آب داغ هم بزنید. حالا مسواک را در آب صابون فرو کنید. سپس کفش ها را کاملا تمیز کنید.
بعد از آن نوبت به تمیز کردن کفی کفش می رسد. از یک اسفنج پاک کن مطابق دستورالعمل بسته استفاده کنید تا به آرامی علائم ناخوشایند را از بین ببرید. سپس پارچه تمیز را خیس کنید و کف آن را پاک کنید. هنگامی که همه چیز مطابق با استانداردهای شما تمیز شد، یک دسته حوله کاغذی را تا کنید و کفش های خود را تا کنید. این رطوبت را از داخل جذب می کند و به حفظ شکل آنها کمک می کند.
یکی دیگر از گزینه های خوب برای تمیز کردن کفش های سفید استفاده از محصولی به نام میسلار واتر است. شما به سادگی روی یک پارچه سفید تمیز «آب» بریزید و از پارچه برای تمیز کردن کفش استفاده کنید. این برای کفش‌های لاستیکی یا جیر نیز کار می‌کند، اما لکه‌های واقعاً سخت، مانند روغن، به این روش واکنش نشان نمی‌دهند.
نایک
این کفش‌های Nike Air Jordan 1 Mid \”Triple White\” با قیمت حدود 160 دلار به فروش می‌رسد. آنها نمی خواهند کسی آنها را کثیف ببیند.

نحوه تمیز کردن کفش های پارچه ای سفید

برخی از کفش های بوم را می توان در ماشین لباسشویی انداخت، اما کفش هایی با جزئیات دیگر مانند چرم یا جیر نمی توانند. بنابراین همیشه قبل از رفتن به این مسیر دستورالعمل شستشو را بررسی کنید.
اگر ماشین لباسشویی در دسترس است، کفش را به صورت زیر اجرا کنید:
طناب ها را بیرون آورده و در محلول آب و جوش شیرین خیس کنید.
سپس کفش های پارچه ای را در ماشین لباسشویی قرار دهید.
مقدار کمی پودر لباسشویی اضافه کنید، هر چه ملایم تر باشد بهتر است.
دستگاه را با آب سرد در ملایم ترین چرخه موجود روشن کنید.
پس از اتمام، کفش ها و بند ها را خشک کنید و سپس بند ها را ببندید.
اگر قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند، وسایل خانگی زیر را جمع آوری کنید: جوش شیرین، مواد شوینده لباسشویی، سطل، مسواک قدیمی، یا نوعی برس تمیزکننده.
کف دست های خود را به هم بزنید تا کثیفی ها را از بین ببرید یا با مسواک/مسواک بشویید. سپس سطل را با یک فنجان (236 میلی لیتر) جوش شیرین، یک قطره پودر لباسشویی و یک گالن (3.8 لیتر) آب پر کنید.
سپس بند ها را بردارید و کفش ها و بند ها را حدود یک ساعت در یک سطل خیس کنید. آنها را از سطل خارج کرده و با یک برس خاک را بشویید. فراموش نکنید که داخل آن را مالش دهید تا بوی آن از بین برود. در نهایت با آب تمیز کاملاً بشویید. قبل از بستن مجدد کفش ها و بند ها، اجازه دهید در هوا خشک شوند.

تمیز کردن کفش های سفید کانورس

تمیز کردن کفش های کانورس نسبتا آسان است. حتی برخی از آنها را می توان در ماشین لباسشویی انداخت.
برای تمیز کردن هر نوع کفشی از خمیر دندان سفید استفاده کنید
خمیر دندان سفید یکی دیگر از روش های محبوب برای تمیز کردن کفش است. هر کاری که انجام می دهید، مطمئن شوید که تمام آن سفید است، زیرا ژل ها و خمیر دندان های رنگی باعث لکه دار شدن کفش ها می شوند. برای تمیز کردن با این محصول، مقداری خمیر را روی مسواک خود فشار دهید. بعد، کفش ها را تمیز کنید، روغن اضافی آرنج بزنید. اجازه دهید خمیر دندان به مدت 20 دقیقه خشک شود، سپس آن را با یک پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید.

سفید کننده به عنوان یک عامل تمیز کننده

سفید کننده گزینه دیگری است، به خصوص برای کفش هایی که لکه های شدید دارند، اما با احتیاط رفتار کنید. این ماده شیمیایی بسیار قوی است و در صورت استفاده نادرست می تواند باعث تحریک پوست، مشکلات تنفسی و غیره شود. هنگام کار با سفید کننده، دستکش بپوشید، این کار را فقط در یک اتاق با تهویه مناسب انجام دهید.
برای تمیز کردن کفش های سفید با سفید کننده، پنج قسمت آب گرم را با یک قسمت سفید کننده مخلوط کنید. سفید کننده زیاد کفش های شما را زرد می کند، پس زیاده روی نکنید! سپس کثیفی ها و لکه ها را با مسواک یا اسفنج مرطوب شده با سفید کننده پاک کنید.
سپس یک حوله میکروفایبر را در محلول آغشته کرده و آن را فشار دهید تا مایع اضافی خارج شود. کفش ها را با حوله خشک کنید، سپس کفش ها را با پارچه ای که در آب گرم خیس کرده اید بشویید. کفش ها را در اتاقی با تهویه مناسب خشک کنید.
با استفاده از یکی از این روش ها، کفش های سفید باید به شکوه اولیه خود بازگردند.

منبع : howstuffworks