بر اساس گزارش منتشر شده توسط خبرگزاری بلومبرگ، سونی موزیک نامه هایی به صدها شرکت فناوری ارسال کرده و به آنها هشدار داده است که از محتوای پلتفرم آن شرکت، بدون دریافت مجوز استفاده نکنند.

این نامه به بیش از 700 شرکت و پلتفرم استریم هوش مصنوعی ارسال شده و گفته شده است که “استفاده غیرمجاز” از محتوای سونی موزیک برای سیستم های هوش مصنوعی را منع می کند. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این نامه از “آموزش، توسعه یا تجاری سازی سیستم های هوش مصنوعی” که از مطالب دارای حق چاپ، از جمله موسیقی، هنر و اشعار استفاده می کنند، نام می برد. هم اکنون هنرمندان بسیاری از جمله Doja Cat، Billy Joel Celine Dion، و Lil Nas X و بسیاری دیگر از پلتفرم سونی موزیک برای انتشار آهنگ های خود استفاده می کنند.

هوش مصنوعی و موسیقی

صنعت موسیقی در تلاش های خود برای کنترل نحوه استفاده از آثار دارای حق چاپ در مورد ابزارهای هوش مصنوعی بسیار تهاجمی بوده است. در پلتفرم یوتیوب، جایی که سال گذشته شبیه‌سازی‌های صوتی موسیقی‌دانان با هوش مصنوعی جنجال فراوانی بپا کرد، شرکت ها مجموعه‌ای از قوانین سختگیرانه‌ای را تنظیم کردند که در صنعت موسیقی اعمال می شود. در همان زمان، یوتیوب ابزارهای موسیقی هوش مصنوعی مانند Dream Track را معرفی کرده است که آهنگ هایی را به سبک تعداد انگشت شماری از هنرمندان بر اساس پیام های متنی تولید می کند.

شاید بارزترین نمونه مبارزه بر سر حق چاپ موسیقی و هوش مصنوعی در شبکه اجتماعی تیک تاک بوده است. در ماه فوریه، گروه موسیقی یونیورسال پس از شکست مذاکرات صدور مجوز، کل فهرست موسیقی هنرمندان خود را از پلتفرم خارج کرد. با ناپدید شدن آهنگ های هنرمندانی مانند تیلور سویفت و آریانا گرانده، ویدیوهای ویروسی متوقف شدند.