بسیاری از مردم به طور سنتی نوشابه را به عنوان لذتی ناسالم می دانند، اما محصولات جدیدتر در بازار، مانند نوشیدنی های Olipop و Poppi به عنوان جایگزین های سالم تری برای محصولاتی مانند کوکاکولا شناخته می شوند.

برخی از این محصولات حاوی نوعی فیبر به نام پری بیوتیک هستند و به همین دلیل برای سلامت روده مفید هستند. علاوه بر این، برخی از این نوشابه ها کالری و قند کمتری نسبت به نوشابه های معمولی دارند.

اگرچه بسیاری از مصرف‌کنندگان قوطی‌های کوکاکولا خود را با دیگر محصولات جدید عوض می‌کنند، اما این سوال هنوز در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد که آیا این به اصطلاح «نوشابه های گازدار سالم» واقعاً سالم هستند یا خیر.

دکتر ابی لنگر، متخصص تغذیه در شهر تورنتو، می گوید:

نوشابه های سالم اغلب بسیار گران هستند و برخی از ادعاهای آنها در مورد کاهش وزن، سلامت پوست و سلامت روده تا حد زیادی ثابت نشده است. من این نوشابه ها را توصیه نمی کنم، زیرا میدانیم که رژیم غذایی متنوع و سرشار از فیبر گیاهی استاندارد طلایی برای سلامت روده است. چرا محصولی را توصیه می کنیم که مزایای آن قطعی نیست؟

گفته می شود، در مقایسه با مارک های قدیمی نوشابه، جدیدترین نوشابه ها ممکن است جایگزین سالم تری باشند.

دکتر لیزا گانجو، متخصص گوارش در NYU Langone Health، می گوید:

نوشابه های جدید قطعا بهتر از نوشابه های معمولی هستند.

دکتر جولیا زومپانو، متخصص تغذیه در مرکز تغذیه انسانی کلینیک کلیولند نیز علاوه بر تایید دیگر متخصصان می گوید:

نوشابه های جدید علاوه بر وجود پری بیوتیک، گزینه های سالم ترینیز هستند و معمولاً قند و کالری کمتری دارند.

آیا مزایای نوشابه سالم ثابت شده است؟

به طور کلی پری بیوتیک ها برای بدن انسان ها مضر نیستند.

دکتر زومپانو می گوید:

پری بیوتیک ها باکتری های خوب روده شما را تغذیه می کنند و بسیار مهم هستند. فیبر نیز می تواند به کاهش کلسترول، قند خون و کاهش وزن کمک کند.

اما نوع پری بیوتیک موجود در برخی از نوشابه های سالم ممکن است مفید نباشد و در واقع ممکن است دارای جنبه های منفی باشد.

دکتر لانگر گفت می گوید:

پری بیوتیک موجود در این نوشابه ها معمولاً اینولین (یک نوع فیبر محلول در آب) است، فیبر گیاهی که به روده می رود و در آنجا تخمیر می شود. به عنوان یک متخصص تغذیه، استفاده از اینولین را به عنوان منبع اصلی فیبر توصیه نمی کنم.

فیبر نامحلول در مقابل فیبر محلول

فیبر نامحلول که در غلات کامل، سبزیجات ریشه‌دار و لوبیا یافت می شود می تواند مدفوع فرد را حجیم کند و به عبور غذا از روده کمک کند. از سوی دیگر، فیبر محلول که در برخی از غلات، حبوبات، دانه‌ها و سبزیجات مختلف یافت می شود، می تواند هضم را کند نماید.

این مهم است که سعی کنید فیبر را از منابع دیگر دریافت کنید.

دکتر زومپانو می گوید:

“نوشابه های گازدار سالم” که پری بیوتیک ها و فیبرها را ارائه میدهند، میتوانند به یک روده سالم کمک کنند. اگر برای دریافت آنها از طریق رژیم غذایی خود تلاش می کنید، بهتر است که آنها را از غذاهای کامل و فرآوری نشده دریافت کنید. به عبارت دیگر، برای دریافت فیبر توصیه شده، نباید به نوشابه های گازدار سالم تکیه کنید، مگر اینکه گزینه های دیگر مانند یک رژیم غذایی متعادل در دسترس نباشد.

او در ادامه سخنان خود افزود:

پری بیوتیک ها در طیف وسیعی از غذاها از جمله غلات کامل، میوه ها و سبزیجات یافت می شوند.

او همچنین عنوان کرد که اگر تقویت سلامت روده یکی از اهداف شماست، گزینه‌های آزمایش شده و واقعی دیگری به غیر از روی آوردن به نوشابه های سالم وجود دارد، از جمله:

1. پرهیز از گوشت ذغالی شده

2. پرهیز از تغذیه درست قبل از خواب

3. اجتناب از کربوهیدرات های ساده و شکر

4. خوردن غذاهای کامل، فرآوری نشده، پروتئین بدون چربی، چربی های سالم و کربوهیدرات های پیچیده

5. ورزش کردن

6. خواب کافی (7 تا 9 ساعت در شبانه روز)

7. دریافت حداقل 64 اونس (1.8 لیتر) آب در روز

8. عدم مصرف نوشیدنی های الکلی

تفاوت نوشابه های سالم با نوشابه های معمولی

اگرچه نوشابه های سالم محصولات بهداشتی نیستند که در یک رژیم غذایی متعادل ضروری باشند، اما کارشناسان می گویند که آنها از نظر معیارها بهتر از نوشابه های معمولی هستند.

دکتر گانجو می گوید:

سودا (آب گازدار یا آب کربناته) اساساً طعم دهنده، شربت ذرت با فروکتوز بالا، آب و سایر عوامل تثبیت کننده است. برای مقایسه، Poppi اساساً سرکه سیب، (پری بیوتیک) اینولین و آب است و اینها عواملی برای سلامت روده سالم خوب است.

او در ادامه سخنان خود افزود:

قوطی های 340 میلی نوشابه های معمولی مانند کوکا و پپسی حدود 140 تا 150 کالری، 39 تا 41 گرم شکر و 0 گرم فیبر دارند. جایگزین های جدیدتر مانند Poppi یا Zevia ممکن است چیزی در حدود 0 تا 35 کالری، 0 تا 5 گرم شکر و از 0 تا 9 گرم فیبر داشته باشند.

کارشناسان توضیح می دهند که این سؤال که آیا نوشابه های گازدار سالم سالم هستند، بستگی به این دارد که شما به جای آنها چه بخورید یا بنوشید. در واقع به خودی خود، نوشابه های سالم از مزایای قابل توجهی برخوردار نیستند.

دکتر زومپانو در این باره می گوید:

من فکر می کنم این محصولات تبلیغاتی هستند، اما در برخی موارد هنوز قندها و شیرین‌کننده‌های اضافه‌شده‌ای دارند که میتواند میل به شکر را افزایش دهد. برخی از این محصولات در بازار جدید هستند، بنابراین ما اطلاعات زیادی در مورد استفاده طولانی مدت یا عوارض جانبی آنها نداریم.

به گفته این متخصص تغذیه، در مقایسه با جایگزین هایی که قند بالایی دارند، ممکن است کمی برای شما بهتر باشند، اما نباید جایگزین رژیم غذایی غنی از فیبر شوند.

اگرچه نوشابه های سالم ممکن است به اندازه نوشابه های معمولی مضر نباشند، اما نباید جایگزین نوشیدنی هایی مانند آب شوند.

توصیه آخر ما به شما این است که اگر دچار مشکلات گوارشی مانند نفخ شکم می شوید، بهتر است از مصرف نوشابه های سالم خودداری کنید تا زمانی که بتوانید علت آن را بفهمید.

سلامت باشید.