فناوری های جدید، به ویژه هوش مصنوعی (AI)، همه زمینه ها را تحت تأثیر قرار داده است و صنعت مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. پیشرفت هوش مصنوعی دیگر یک خیال پردازی دور نیست. این به یک نیروی بنیادی تبدیل شده است که از قبل شروع به متحول کردن عملیات موسسات مالی با راه حل های هوشمندانه کرده است که در تعامل با موسسات و مشتریان به کارایی، امنیت و ارتباط بیشتر نیز دست می یابد.

انقلابی در خدمات مالی

هوش مصنوعی به طرق مختلف بر امور مالی تأثیر می گذارد:

1. مدیریت ریسک پیشرفته

استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی مستلزم توانایی انجام بررسی و نتیجه‌گیری در مورد تعداد زیادی از پارامترهای مالی و ارزیابی ریسک های بالقوه است. با توجه به این موضوع، موسسات می توانند تصمیمات بهتری در مورد اعطای اعتبار به چه کسی و فعالیت ها یا تحرکات تقلبی احتمالی در بازار بگیرند.

2. مشاوره مالی شخصی شده

تأثیر نوآورانه هوش مصنوعی حول مشاوران روبو می چرخد ​​که به افراد در سرمایه گذاری کمک می کنند. این پلتفرم های خودکار از روی طرح مالی و نگرش کاربر نسبت به ریسک های سرمایه‌گذاری، تعیین می کنند که کدام استراتژی برای آنها مناسب‌تر است.

3. عملیات ساده

این بدان معنی است که از طریق گزینه هوش مصنوعی، برخی از کارهای پیش پا افتاده مانند وارد کردن داده ها یا تجزیه و تحلیل کلاهبرداری می تواند توسط سیستم انجام شود در حالی که کارمندان وظایف سازنده تری مانند رسیدگی به مشتریان را انجام می دهند.

4. بهبود تجربه مشتری

هوش مصنوعی که در پشتیبان اکثر ربات های گفتگو قرار دارد، میتواند همیشه پاسخهایی را به مشتریان پیشنهاد دهد، وضعیت حساب های لحظه‌ای را ارائه دهد و حتی محصولاتی را توصیه کند.

معاملات الگوریتمی

بسیاری از روندهای درخشان عصر جدید وجود دارد و یکی از آنها معاملات الگوریتمی یا همان تجارت الگوریتمی است که با استفاده از قراردادهای هوش مصنوعی صورت می گیرد. چنین الگوریتم هایی قادر به پردازش مقادیر قابل توجهی از داده های بازار هستند، از جمله شناسایی معامله بالقوه و تأثیرگذاری مستقل آن. با این حال، همچنین مشهود است که معاملات الگوریتمی دارای معایبی است که از جمله آنها میتوان به زیر سوال بردن عدالت و ثبات بازارهای معاملاتی اشاره کرد. بنابراین، مسائل مربوط به هنجارها و ارزش های چارچوب نظارتی باید مدیریت شوند، زیرا پیشرفت های بیشتری توسط هوش مصنوعی در این زمینه آغاز شده است.

بهره مندی از هوش مصنوعی در امور مالی

استفاده از هوش مصنوعی در امور مالی مزایای زیادی دارد:

1. افزایش کارایی

هوش مصنوعی می‌تواند به تبدیل وظایف و گردش های کاری معمول به اتوماسیون کمک کند، بنابراین به افزایش سرعت پردازش و همچنین کاهش هزینه های مرتبط با حالت های عملیاتی کمک می نماید.

2. تصمیم‌گیری بهبودیافته

استفاده از تجزیه و تحلیل داده های اعتباری را از طریق توسعه تکنیک هایی تقویت می کند که کارایی و اثربخشی را در ارائه خدمات مالی افزایش می دهد.

3. امنیت پیشرفته

به این معنی است که هوش مصنوعی قادر به شناسایی اقدامات متقلبانه و محافظت از سیستم های مالی است و در عین حال یکپارچگی اطلاعات مشتری را تضمین می کند.

4. خدمات شخصی سازی شده

هوش مصنوعی به شخصی سازی خدمات مشتری برای مطابقت با نیاز مشتری خاص یا آنچه مشتری می خواهد کمک می کند.

سخن پایانی

فناوری هوش مصنوعی در امور مالی در حال حاضر در مراحل ابتدایی خود است و با توسعه آن تنها تغییرات بیشتری در امور مالی ایجاد خواهد کرد. از جمله صنایع کلیدی که به دلیل فناوری هوش مصنوعی تغییرات اساسی را تجربه خواهند کرد، صنعت مالی است که از مدیریت خودکار ثروت شروع شده و در استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین به اوج خود می رسد.

برای همه کارشناسان مالی و تازه واردان در این زمینه، درک نقش هوش مصنوعی در امور مالی و دنیای آینده بسیار مهم است. پس باید پتانسیل هوش مصنوعی را درک کنیم و از این فرصت برای قدم گذاشتن در این تغییر بزرگ استفاده کنیم.