هر کسب و کاری، چه کوچک یا چه بزرگ، باید بهره‌گیری از هوش مصنوعی را برای مدرن‌سازی، مقیاس‌بندی و پاسخگویی به خواسته‌های بالای مشتریان در نظر بگیرد. در حال حاضر، طبق گزارش شرکت مکینزی درباره وضعیت هوش مصنوعی که در سال 2023 منتشر شد، تقریباً یک چهارم پاسخ دهندگان در سراسر جهان به طور منظم از هوش مصنوعی در کسب و کار خود استفاده می کنند.

برای کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​(SMB) که منابع کمتری دارند اما به همان اندازه تقاضا دارند، استفاده از هوش مصنوعی می تواند به طور ویژه ای مفید باشد. هوش مصنوعی کاربردهای تجاری بی پایانی دارد. به عنوان مثال، ابزارهایی مانند ChatGPT و Microsoft Copilot در حال حاضر برای ساده کردن کارهای خسته کننده و طوفان فکری ابتکارات و راه حل های جدید کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرند.

در حالی که کسب و کارها نباید از استفاده از هوش مصنوعی در عملیات خودداری کنند، مهم است که آن را با امنیت بالا پیاده سازی کنید. با در نظر گرفتن خطرات امنیت سایبری هوش مصنوعی و ایجاد حفاظت های لازم و راهنمایی‌های کاربر، کسب و کارها و تیم‌های امنیتی آنها میتوانند از مزایای این ابزارهای نوآورانه بدون به خطر انداختن ایمنی بهره‌مند شوند.

مزایای هوش مصنوعی برای کسب و کارها

هوش مصنوعی مزایای زیادی به کسب و کارها در صنایع مختلف، برای بهبود عملیات ارائه می دهد. در ادامه این مقاله از مجله اینترنتی اسید هولیک، چند مورد برای بررسی وجود دارد.

1. ایجاد کارایی برای کارهای دستی:

استفاده از هوش مصنوعی می تواند زمان صرف شده برای کارهای تکراری را کاهش دهد و در عین حال کارمندان را قادر می سازد تا روی پروژه های استراتژیک و جذاب تر تمرکز کنند. از جنبه امنیتی، هوش مصنوعی قادر است دانش کسب و کار از داده‌های خود را بهبود بخشد و استفاده از کنترل‌های دسترسی مناسب برای کاهش ریسک را آسان‌تر کند. این میتواند به تیم‌های امنیتی فناوری اطلاعات کمک کند تا ناهنجاری‌هایی را کشف کنند که می‌توانند با ارائه هشدارهای اولویت‌دار بهتر، که از تشخیص زودهنگام، پاسخ‌های جامع‌تر و وضعیت کلی بهبود یافته امنیتی پشتیبانی می‌کنند، نشان دهنده سازش باشند.

2. ارائه پشتیبانی از مشتری:

چت بات های مجهز به هوش مصنوعی می توانند پشتیبانی 24 ساعته را برای بهبود زمان پاسخگویی و رضایت مشتری ارائه دهند. بسیاری نیز دارای پروتکل های امنیتی داخلی قوی برای محافظت از اطلاعات حساس هستند. علاوه بر این، هوش مصنوعی میتواند بازخورد مشتریان را برای شناسایی روندها تجزیه و تحلیل کند، و به کسب و کارها کمک می کند تا به طور فعال مشکلات رایج را حل کنند و خدمات کلی را بهبود بخشند.

3. طوفان فکری راه‌حل‌ها و ایده‌های جدید:

هوش مصنوعی قادر است به حل مشکلات و ارائه ایده‌های جدید به تیم‌های دارای منابع کمک کند. با ایجاد ساختار، هدایت تیم‌ها از طریق فرآیندهای طوفان فکری و کاهش تفکر گروهی، هوش مصنوعی میتواند یک ابزار جدید کلیدی برای تولید ایده‌های خلاقانه باشد که از بینش‌ها و مجموعه‌های داده‌ای گسترده استخراج می شود.

مشکلات بالقوه هوش مصنوعی

در حالی که هوش مصنوعی می تواند مزایای بسیاری برای کسب و کارها داشته باشد، برخی مشکلات دیگری نیز برای آنها دارد. در ادامه چند مورد را بررسی خواهیم کرد.

1. نقض حریم خصوصی داده ها:

کارمندانی که از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می کنند ممکن است به طور تصادفی به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کنند یا آنها را در معرض دید قرار دهند، که منجر به نقض احتمالی داده ها می شود که می تواند باعث زیان مالی و اعتبار شدید شود.

2. نیازهای داده های بزرگ:

هوش مصنوعی برای آموزش موثر به حجم وسیعی از داده ها نیاز دارد. این می تواند برای مشاغل کوچک با منابع محدود چالش برانگیز باشد. تکیه بر داده های ناکافی نیز می تواند منجر به عملکرد ضعیف یا نتایج مغرضانه شود.

3. بردارهای حمله جدید:

معرفی هوش مصنوعی مولد راه‌های جدیدی را برای عوامل مخرب ایجاد می‌کند تا از آسیب‌پذیری‌های پشته فناوری بهره‌برداری کنند، مانند دستکاری داده‌های ورودی برای تولید خروجی‌های نادرست یا انجام حملات به یکپارچگی مدل هوش مصنوعی.

4. ملاحظات مربوط به انطباق:

استفاده از هوش مصنوعی چندین مسئله انطباق را در مورد مقررات حفاظت از داده ها، حقوق مالکیت معنوی و استانداردهای اخلاقی ایجاد می کند. شرکت های کوچک و متوسط ​​باید از مقررات برای کاهش خطرات و حفظ اعتماد پیروی کنند.

نقشه راه برای محافظت از داده ها

برای رفع این نگرانی ها، کسب و کارها باید بهترین شیوه های زیر را برای جلوگیری از معرفی خطرات امنیتی و حفظ انطباق با مقررات در نظر بگیرند.

  • به طور انتقادی در مورد دسترسی به داده ها و موانع فکر کنید.

هنگام استفاده از هوش مصنوعی، به منابع اطلاعاتی که هوش مصنوعی می تواند به آن دسترسی داشته باشد فکر کنید. کسب و کارها باید موانعی ایجاد کنند که از دسترسی یا افشای اطلاعات محرمانه، اختصاصی یا حساس دیگر جلوگیری کند. به عنوان مثال، کسب و کارها باید دسترسی هوش مصنوعی به هر گونه اطلاعات مالی، مالیاتی، IP اصلی و اطلاعات در حال انتظار ثبت اختراع را ببندند.

  • یک خط مشی هوش مصنوعی برای راهنمایی استفاده و درک ایجاد کنید.

در ماه اکتبر، رئیس جمهور آمریکا دستوری اجرایی برای تنظیم امنیت ابزارهای هوش مصنوعی در میان پیشرفت و پذیرش سریع این فناوری صادر کرد. با ایجاد خط‌مشی‌های هوش مصنوعی داخلی خود، کسب و کارها می‌توانند از حفظ و درمان مناسب داده‌های خود اطمینان حاصل کنند و در عین حال به کارکنان کمک کنند تا هوش مصنوعی را به روشی ایمن و آگاهانه هدایت کنند. برای محافظت از استفاده از هوش مصنوعی از همه طرف، کسب و کارها باید اطمینان حاصل کنند که اشخاص ثالثی که با آنها کار می کنند نیز از هوش مصنوعی ایمن و مسئولانه استفاده می کنند.

  • از چک لیست شخص ثالث استفاده کنید.

امنیت باید در کل زنجیره تامین هوش مصنوعی در نظر گرفته شود. کسب و کارها باید مراقب باشند که اجزای هوش مصنوعی شخص ثالث به طور ایمن مستقر شوند. مدل های هوش مصنوعی اغلب شامل استفاده از مجموعه داده‌های مختلف، مدل‌های از پیش آموزش‌دیده و کتابخانه‌های خارجی می‌شوند، بنابراین درک منشأ و وضعیت امنیتی این مؤلفه‌ها امنیت کلی زنجیره تأمین را افزایش می‌دهد. با پیاده‌سازی یک لایحه مواد هوش مصنوعی (AIBOM)، متخصصان می‌توانند لایه دیگری از امنیت هوش مصنوعی را اضافه کنند که بینش‌هایی را در مورد تاریخچه آموزش، معماری، وابستگی‌های داده و موارد دیگر ارائه می‌کند.

سخن پایانی

هوش مصنوعی نویدهای زیادی برای کسب و کارها دارد، اما مانند هر فناوری جدید، خطرات بالقوه می تواند بیشتر از نقاط مثبت باشد. اگر امنیت در اولویت قرار گیرد و نکاتی که در این مقاله گفته شد رعایت شود، کسب و کارها میتوانند با خیال راحت‌تر از هوش مصنوعی مولد در عملیات خود استفاده کنند تا از مزایای آن بهره ببرند و در عین حال محافظت شوند.