مسئله حسابداری شرکت خدماتی

تعریف شرکت خدماتی

شرکت‌های خدماتی، محصولاتی را که شما می‌توانید از نظر فیزیکی به آن‌ها دست بزنید، مانند یک خرده‌فروش یا تاجر، نمی‌فروشند. شرکت‌های خدماتی خدمات خود را به مشتری می‌فروشند و معمولاً هزینه خدمات ارائه شده را ساعتی از آن‌ها دریافت می‌کنند. این در مورد آژانس های مسافرتی صدق می کند، به عنوان مثال، آژانس های مسافرتی هنگام رزرو از طرف آنها، هزینه خدمات را از مشتریان خود دریافت می کنند. آژانس مسافرتی زمان خود را به مشتری می‌فروشد و بنابراین برای زمان صرف شده برای رزرو صورت‌حساب می‌دهد. شرکت های خدماتی نیاز به استفاده از نرم افزار حسابداری مناسب مانند نرم افزار حسابداری هلو ، نرم افزار حسابداری پارسیان یا نرم افزار حسابداری سپیدار دارند.

حسابداری شرکت خدماتی

یک شرکت خدماتی معمولی محصولاتی را نمی‌فروشد و بنابراین موجودی را در ترازنامه خود نگه نمی‌دارد ، زیرا آنها سهامی ندارند. حسابداری برای یک شرکت خدماتی ساده تر از حسابداری برای خرده فروشان است زیرا هیچ موجودی نیازی به ردیابی نیست و شما مجبور نیستید بهای تمام شده کالا را محاسبه کنید.

در سوابق شرکت های خدماتی، روی مقدار پول نقد دریافتی و درآمد کسب شده تمرکز خواهید کرد. هنگام صدور صورت‌حساب مشتری، مطالبات حساب را بدهکار کرده و دفتر روزنامه درآمد خدمات را بستانکار می‌کنید. هنگامی که مشتری شما صورتحساب را پرداخت می کند، وجه نقد را بدهکار کرده و حساب دریافتنی حساب را بستانکار می کنید.

حسابداری شرکت خدماتی

بزرگترین مشکلات حسابداری در تجارت

مسائل مربوط به حسابداری چیز جدیدی نیست، به ویژه برای مشاغل کوچک که مصمم به رشد هستند.

در اینجا هفت چالش رایجی که شرکت‌های در مراحل اولیه ممکن است با آن مواجه شوند، آورده شده است:

 • حساب های دریافتنی از فروش و توانایی جمع آوری پرداخت ها پیشی می گیرد

 • نرم افزار حسابداری ناکارآمد

 • سیستم ها و رویه های داخلی نامناسب

 • مدیریت هزینه های سربار

 • بستن دقیق و به موقع کتاب ها

 • مدیریت حقوق و دستمزد

چگونه این مسائل بر شرکت های در حال رشد تأثیر می گذارد؟

همانطور که شرکت شما رشد می کند، پیگیری عملکردهای حسابداری برای شما به عنوان مالک سخت تر و دشوارتر می شود. شما مسئولیت های دیگری دارید، مانند پیگیری چشم انداز خود برای شرکت.

نرم افزار حسابداری ناکارآمد

ممکن است زمانی که شرکت شما شروع به کار کرد، روی نرم افزار حسابداری مقدماتی سرمایه گذاری کرده باشید. و در حالی که این نرم‌افزار هدفی را دنبال می‌کند، احتمالاً نیازهای رو به رشد شما را بدون ادغام نرم‌افزار، کارکردها و منابع پیچیده اضافی برآورده نمی‌کند، که برای شما زمان و هزینه دارد.

سیستم ها و رویه های داخلی نامناسب

هنگامی که شرکت شما ابزار، منابع و کنترل های داخلی مناسب برای پشتیبانی از عملیات حسابداری را ندارد، توانایی شما برای مدیریت وجوه به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و حتی می تواند منجر به رفتار نامطلوب از منابع داخلی یا خارجی شود.

مدیریت هزینه های سربار

کسب و کارها از بخشی از سود خالص خود برای پرداخت هزینه های سربار هر ماه استفاده می کنند، بنابراین یا یک حسابدار (یا یک برنامه نرم افزاری قابل اعتماد) باید این هزینه ها را به درستی محاسبه کند.

کسب و کارهای در حال رشد باید استخدام حسابدار را در نظر بگیرند تا اطمینان حاصل شود که تمام هزینه های سربار ثابت، متغیر و نیمه متغیر شناسایی و به عنوان بخشی از استراتژی رشد بلندمدت ارزیابی می شوند.

بستن دقیق کتاب ها (و به موقع)

نهایی کردن گزارش ها در پایان هر ماه و پایان سال برای حفظ تراکنش های مالی شرکت شما ضروری است. بسته نشدن دفاتر باعث ایجاد گزارش نادرست در سود دوره تحت تأثیر می شود و ممکن است منجر به اشتباهات اضافی در صورت های مالی جاری شود.

مدیریت حقوق و دستمزد

به عنوان یک صاحب کسب و کار، شما مسئول نگهداری سوابق دقیق کارکنان، پیگیری ساعات کار کارکنان (در صورت وجود)، محاسبه مبالغ ناخالص ، تطبیق حقوق و دستمزد و موارد دیگر هستید.

مدیریت نادرست حقوق و دستمزد یا کمبود منابع برای مدیریت موثر حقوق و دستمزد می تواند منجر به سردردهای شدید در مسیر شود و بسیاری از مشاغل کوچک را به استخدام یک شرکت حقوق و دستمزد یا متخصص برای مدیریت این فرآیند سوق دهد.

پیگیری اعطای اختیار سهام و سایر صدور

ارائه کمک‌های اختیار سهام و سایر صدور به کارمندان یک راه عالی برای جذب استعدادهای برتر است، اما صاحبان مشاغل باید آن را با ظرافت اجرا کنند. اگر محاسبات نادرست در مراحل اولیه انجام شود، ممکن است منجر به مشکلات پرهزینه و پیچیده شود.

چگونه این مشکلات را حل می کنید؟

برای شرکت های نوظهور، با رشد شما همیشه چالش های حسابداری وجود خواهد داشت. اگر عملیات حسابداری شما با این مشکلات یا موارد مشابهی مواجه است که مانع رشد می شود، باید برای رفع مشکلات احتمالی اقدام کنید. با استخدام یک حسابدار خوب شروع کنید که می تواند به مدیریت تمام عملکردهای حسابداری در شرکت شما کمک کند.

یک گرایش فزاینده محبوب برای شرکت های در حال رشد، در نظر گرفتن برون سپاری برخی یا همه خدمات حسابداری آنهاست . این مدل امکان مقیاس پذیری و مقرون به صرفه بودن را در پرداخت هزینه خدمات و منابع دقیق مورد نیاز شما در زمان نیاز فراهم می کند.

مشکلات حسابداری شرکت خدماتی

11 مشکل رایج حسابداری

 1. شناسایی درآمد

 2. حسابداری اجاره

 3. کمبودهای کاهش ارزش

 4. اشتباهات حقوق و دستمزد

 5. صورت جریان نقدی

 6. فن آوری نرم افزار حسابداری قدیمی

 7. تحلیل مالی کافی نیست

 8. کنترل داخلی ناکافی

 9. تقلب

 10. عدم رعایت مقررات

 11. امنیت ناکافی

1- شناسایی درآمد

مسئله

استفاده نادرست از استانداردهای تشخیص درآمد ، ایجاد طرح های درآمد متقلبانه، از جمله حسابداری نامناسب برای محموله ها و محموله های موجودی شخص ثالث فراتر از سطح استفاده احتمالی، و استفاده از برآوردهای غیر منطقی، مشکلات شناسایی درآمد هستند.

راه حل

یک نرم افزار حسابداری یا راه حل ERP بیابید که به شرکت شما کمک می کند تا درآمد مناسب را شناسایی کند. تیم های حسابداری و مالی شما به آموزش کافی در مورد استانداردهای حسابداری نیاز دارند تا با تشخیص درآمد مطابقت داشته باشند. صفحات گسترده اکسل محبوب هستند. اما صفحات گسترده مستعد خطا و ناکارآمد هستند. در صورت امکان، به دنبال یک راه حل نرم افزاری متفاوت باشید.

2- حسابداری اجاره

مسئله

تغییرات در استانداردهای حسابداری اجاره ، شرکت های مستاجر را ملزم می کند که اجاره های عملیاتی خود را با حق استفاده مستاجر و مدت بیش از دوازده ماه سرمایه گذاری کنند. اجاره‌های عملیاتی کوتاه‌تر (از جمله اجاره‌های فضای اداری) همچنان می‌توانند ماهانه به عنوان هزینه‌های اجاره ثبت شوند. اجاره ها در طول زمان مستهلک می شوند.

راه حل

تیم های حسابداری تجاری به آموزش کافی برای پیروی از آخرین استانداردهای در حسابداری اجاره نیاز دارند و با استفاده از نرم افزارهای تخصصی حسابداری اجاره سود زیادی خواهند برد.

3- کاهش ارزش و ارزش گذاری بازار منصفانه

مسئله

حسابداران ممکن است کاهش ارزش یا تعدیلات مورد نیاز را برای ثبت دارایی ها یا بدهی های مورد نیاز در ارزش گذاری بازار منصفانه انجام ندهند.

تغییر شرایط اقتصادی و تجاری، حسابداران را ملزم می کند که به طور دوره ای ارزیابی کنند که آیا ارزش گذاری دارایی ها کاهش یافته است (برای شناسایی از دست دادن ارزش). حسابداران باید تعدیل ارزش منصفانه برخی دارایی ها و بدهی ها را نیز در نظر بگیرند. متخصصان حسابداری در مواقعی که ایجاب می کند، از طریق ورودی های مجله و افشای صورت های مالی، تنظیمات را انجام می دهند.

راه حل

حسابداران باید آموزش کافی برای ثبت صحیح کاهش ارزش دارایی ها و ارزیابی بازار منصفانه در صورت نیاز و افشای صورت های مالی لازم را داشته باشند. تحقیق در مورد حوزه های صورت های مالی مشمول مسائل حسابداری دارای کاهش ارزش.

4- خطاهای حقوق و دستمزد

مسئله

اگر یک کسب و کار کوچک تصمیم بگیرد حقوق، مالیات بر حقوق و مزایای خود را محاسبه کند، ممکن است خطاهای پرداخت و مشکلات حسابداری رخ دهد. مشکلات حقوق و دستمزد مانند محاسبه اشتباه چک‌های حقوق برای هزینه‌های حقوق و دستمزد ساعتی به روحیه و بهره‌وری کارکنان آسیب می‌زند.

راه حل

حقوق و دستمزد را به یک شرکت بسیار با تجربه ارائه دهنده این خدمات برون سپاری کنید. اگر تعداد ساعات و اطلاعات حقوق و دستمزد درست ارائه شود، پرداخت ها و مالیات های کسر شده باید به درستی محاسبه و مطابق با قوانین مالیاتی باشد. می‌توانید انتظار داشته باشید که گزارش‌های دقیقی برای آن موارد در نظر گرفته شود. کسب و کار شما می تواند حواله های مالیاتی حقوق و دستمزد را در زمان مقرر انجام دهد.

5- صورت جریان نقدی

مسئله

صورت جریان وجوه نقد ممکن است شامل خطاهایی در طبقه بندی بر اساس نوع فعالیت باشد و ممکن است شامل وجه نقد محدود، یک نیاز جدیدتر نباشد.

اشتباهات طبقه بندی صورت جریان نقدی ممکن است شامل طبقه بندی نادرست نوع فعالیت برای بهره و سود سهام دریافتی و پرداختی باشد. بهره دریافتی و پرداختی یک فعالیت عملیاتی در صورت جریان نقدی است. سود سهام دریافتی یک فعالیت عملیاتی است و سود سهام پرداختی یک فعالیت تامین مالی در صورت جریان نقدی است.

راه حل

حل مشکل صورت جریان نقدی مستلزم به روز بودن با به روز رسانی و موضوعات آموزشی مربوط به تهیه صورت جریان نقدی برای درک اصول است.

مسئله حسابداری شرکت خدماتی

6- فناوری نرم افزار حسابداری قدیمی

مسئله

فناوری نرم افزار حسابداری منسوخ کارآمد نیست، نتایج بلادرنگی را برای مشاهده در مدیریت شرکت یا فرآیندهای فروش و بازاریابی آن ارائه نمی دهد، برای پردازش و ثبت تراکنش های تجاری به ورود دستی داده ها و اسناد کاغذی متکی است، و خودکار نمی شود.

راه حل

با تغییر به نرم افزارهای مدرن مبتنی بر ابر، فناوری نرم افزار قدیمی را در نرم افزار حسابداری یا سیستم های ارتقا دهید. اگر بودجه ای برای تعمیرات اساسی سیستم ERP ندارید، نرم افزار جانبی شخص ثالث را برای رفع نیازهای خود مانند سپیدار سیستم و سپیدار سیستم در اصفهان در نظر بگیرید.

7- تجزیه و تحلیل مالی کافی نیست

مسئله

یک تیم حسابداری بدون سیستم های حسابداری کارآمد، زمان زیادی را صرف بستن دفاتر می کند و زمان کمتری برای کار با ارزش افزوده باقی می گذارد. تجزیه و تحلیل مالی با محاسبه نسبت ها، شناسایی و مدیریت روندهای کسب و کار، و ارائه پشتیبانی تصمیم برای فرصت های جدید، ارزش می افزاید.

راه حل

از سیستم های ERP پیشرفته مبتنی بر ابر و نرم افزارهای جانبی شخص ثالث با هوش مصنوعی/ یادگیری ماشینی داخلی استفاده کنید که فرآیندهای حسابداری و تجزیه و تحلیل مالی را تا حد امکان خودکار می کند.