بدیهی است که شرکت های فناوری از جمله گوگل، در حال تدارک و کار روی پروژه های آینده دار باشند. یکی از این ها متاورس است، که پیش بینی میشود غول های فناوری سرمایه گذاری کلانی را روی این فناوری جدید انجام دهند.

با توجه به این که خود شرکت گوگل نیز یکی از اولین نمونه هایی بود که به طور فعال در توسعه محصولات مبتنی بر واقعیت افزوده مشارکت داشت. متأسفانه برای شرکت Mountain View، پروژه جاه طلبانه Google Glass هرگز از طریق بازاریابی به عموم مردم راه پیدا نکرد. در نهایت، شرکت گوگل با رزرو عینک گوگل خود برای دنیای حرفه ای با Google Glass Enterprise Edition مسیر خود را تغییر داد.

حالا خبر ها حاکی از این است که قطعه زمینی مجازی در متاورس (Metaverse) به قیمت 2.4 میلیون دلار فروخته شده است. این یک رکورد است! فناوری جدید با کلی ایده پشت سر آن که شرکت هایی مثل متا یا همان فیسبوک سابق در حال سرمایه گذاری هستند تا هر کدام بتوانند بخشی از این فناوری تازه باشند.

و اینک ترند شدن متاورس، باعث شده است که گوگل با استخدام کارمندان جدید در این حوزه، با یک عینک هوشمند با نام گوگل گلس نو وارد دنیای متاورس شود. گوگل یکی از کارمندان سابق آکیلس را برای رهبری تیم توسعه سیستم عامل AR/VR در نظر گرفته است.

متاورس

متاورس چیست و Metaverse چه تفاوتی با دنیای مجازی امروزی دارد؟

اصطلاح Metaverse پورمانتویی است که دو جهان “meta” و “universe” را با هم ترکیب می کند. این اصطلاح عمدتاً برای اشاره به آینده اینترنت نو که اغلب تحت عنوان Web 3.0 شناخته میشود، استفاده میگردد. انتظار آن میرود این تکامل جدید در دنیای مجازی شاهد ظهور محیط‌ های 3 بعدی آنلاین یا تقریباً یکپارچه باشد که دسترسی کاربران به واقعیت مجازی و تجربیات واقعیت افزوده را فراهم میکند.

فناوری نوین متاورس به پلتفرم های دیجیتال یکپارچه فعلی و آینده اشاره دارد که بر واقعیت افزوده و واقعیت مجازی متمرکز شده اند. Metaverse به طور گسترده ای به عنوان مرز بعدی اینترنت فعلی، که کاربران در حال استفاده از آن هستند مطرح میشود و به عنوان یک فرصت تجاری و مالی قابل توجه برای صنعت فناوری و سایر بخش ها دیده میشود.

در چشم اندازی که توسط رسانه های اجتماعی و شرکت های فناوری بیان میشود، دستگاه هایی مانند هدست واقعیت مجازی، عینک دیجیتال، گوشی های هوشمند و سایر دستگاه ها به افراد امکان دسترسی به محیط های سه بعدی مجازی یا واقعیت افزوده را میدهند که در آن می توانند کار کنند و یا با دوستان خود ارتباط برقرار کنند. انجام تجارت، بازدید از مکان های دور، و دسترسی به فرصت های آموزشی، همه این ها در محیطی با واسطه تکنولوژی جدید متاورس به روش های جدید و همه جانبه انجام خواهد گرفت.

تصویر زمینی در متاورس که در حال فروش است

آیا سرمایه گذاری در متاورس یک فرصت عالی بشمار میرود؟

در حالی که هیجان زیادی در پس فناوری متاورس وجود دارد، به نظر میرسد که بیشتر این هیجان ناشی از تبلیغات منتشر شده توسط خود شرکت‌ های فناوری و رسانه‌ های اجتماعی است و سرمایه گذاران علاقه مند به متاورس به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری باید محتاط و صبور باشند و قبل از هرگونه اقدامی بیشتر دراین باره تحقیق کنند. شرکت هایی همچون متا و گوگل و … درآمد ها و سرمایه های زیادی دارند و صرف هزینه های چند میلیون دلاری پولی برای آن ها بشمار نمیرود. به همین جهت بهتر است افراد عادی ریسک زیادی را با خرید زمین متاورس به جان نخرند.