فنلاند در ماه آوریل شاهد کمبود گردشگران خارجی بود و فصل گردشگری این کشور مشتاقانه در انتظار افزایش گردشگران است. البته فنلاندی ها انتظارات زیادی برای امسال ندارند. تعداد گردشگران خارجی که به فنلاند سفر می کنند حدود یک پنجم نسبت به سال 2019 میلادی کاهش یافته است.

این امر منجر به کاهش قابل توجه گردشگری در فنلاند شده است. تعداد گردشگرانی که از روسیه و آسیا می آیند تقریباً به 1 میلیون شب اقامت کاهش یافته است. به طور خاص، تعداد گردشگران خارجی تنها از کشورهای روسیه، چین و ژاپن نسبت به سال 2019 میلادی بیش از 1 میلیون نفر کاهش یافته است.

با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا و سپس جنگ در اوکراین، تعداد گردشگرانی که به کشور فنلاند سفر می کنند کاهش چشمگیری داشته است. تعداد شب اقامت گردشگران خارجی نسبت به سال 2019 میلادی 20 درصد کاهش یافته است. ویزای توریستی برای شهروندان اهل روسیه در سال 2022 میلادی متوقف شد، زیرا آنها اجازه ورود به فنلاند را نداشتند. علاوه بر این، مرز زمینی با کشور روسیه در حال حاضر بسته است. طبق آمار مرکز آمار فنلاند، گردشگران خارجی در سال 2019 میلادی 7.1 میلیون شب اقامت داشته اند. مهمانان روسی به عنوان بزرگترین گروه گردشگران خارجی در هتل های فنلاند باقی مانده اند و 821 هزار شب اقامت دارند.

همچنین، سفر به هلسینکی از مقاصد آسیایی پیچیده‌تر شده است، زیرا پروازهای چین و ژاپن مجبور به اجتناب از حریم هوایی روسیه شده‌اند و در نتیجه زمان پرواز را به حدود 14 ساعت افزایش می‌دهند.

درآمد کشور فنلاند از صنعت گردشگری در سال 2019، از جمله گردشگری داخلی و خارجی بالغ بر 16.3 میلیارد یورو بوده است. با این حال، به دلیل کمبود گردشگران خارجی، این درآمد ضربه خورده است، به طوری که مرکز آمار فنلاند تخمین زده است که در سال 2023 تنها 15.3 میلیارد یورو بوده است.

وضعیت فعلی، شرکت های گردشگری داخل فنلاند را نیز به چالش می کشد. برای تقویت گردشگری، شرکت ها بر جذب گردشگران از قاره های اروپا و آمریکای شمالی با رشد قابل توجهی تمرکز می کنند. حتی شرکت هواپیمایی فن‌ایر که پیش از این استراتژی خود را مبتنی بر اتصال سریع به آسیا بود، در کشور آمریکا سرمایه گذاری کرده است.

گردشگری بیشترین ضربه را به منطقه پایتخت وارد کرده و بیش از 20 درصد از گردشگران معمول خود را از دست داده است. سال گذشته، اقامت در هتل ها در هلسینکی در مقایسه با سال 2019 میلادی حدود 23 درصد کاهش یافت که نشان دهنده کاهش قابل توجه گردشگران خارجی است که هنوز به کشور بازنگشته اند.

با این حال، منطقه لاپ‌لند شاهد افزایش توریسم خارجی بوده است، با گردشگران بیشتری که نسبت به قبل از همه‌گیری بیماری کرونا داشت. این منطقه از نظر گردشگری پر رونق است و در سال 2023 میلادی تنها استان کشور فنلاند بود که تعداد گردشگران خارجی در آن بیشتر از سال 2019 میلادی بود.