صنعت گردشگری در سریلانکا با استقبال از بیش از 8 میلیون گردشگر به موفقیت قابل توجهی دست یافته است. این داستان موفقیت آمیز حس خوش بینی را در این کشور برانگیخته است و به احتمال پیشی گرفتن از اهداف پایان سال اشاره دارد.

این دستاورد به طور ویژه ای قابل توجه است، زیرا قبلاً فقط یک بار در ماه اوت سال 2023 میلادی به دست آمده بود. این نشان‌دهنده گام‌های اساسی در صنعت گردشگری کشور سریلانکا است و نشان‌دهنده علاقه و تعامل عمیق با سری‌لانکا به‌عنوان مقصدی مطلوب برای گردشگران است.

در هفته اول ماه می، کشور سریلانکا به تنهایی پذیرای 28525 گردشگر بود که تعداد کل گردشگران را به 813176 رساند.

جاهای دیدنی سریلانکا

گردشگری سریلانکا بر تعهد خود برای دستیابی به گردشگران بیشتر و کسب درآمد 4 میلیارد دلاری در سال 2024 میلادی ثابت قدم است. در ماه می، کشور هند با 5600 گردشگر، مالدیو با 3170 بازدیدکننده و انگلیس با 1888 گردشگر در رتبه های بعدی قرار دارند. با وجود روند فصلی ورود کم در ماه مه، گردشگری سریلانکا همچنان خوش بینانه است.

این کشور آسیایی در حال راه اندازی یک کمپین روابط عمومی جهانی و دیجیتال در 15 بازار منبع برای جذب گردشگران بیشتر است. داده های سال تا به امروز برتری هند را در بازار نشان می دهد که 129183 گردشگر 16 درصد از کل گردشگران را تشکیل می دهند. روسیه با 108140 گردشگر (13%)، پس از بریتانیا با 9% (73880)، آلمان با 7% (59508) و چین با 5% (49432) قرار دارند. این تعهد به تنوع بخشیدن به بازار گردشگری، اعتماد و امنیت را در آینده بخش گردشگری سریلانکا القا می کند.

نارضایتی گردشگران از سیستم ویزای الکترونیکی سریلانکا

مسافران و متخصصان صنعت گردشگری از راه اندازی سیستم جدید ویزای الکترونیکی در سریلانکا شکایت کرده اند. مبادی ورودی این کشور به ویژه فرودگاه بین المللی بندرانایکه نیز با مشکلاتی مواجه شده است. در نتیجه، مقامات سریلانکا تصمیم گرفتند ویزای توریستی یکبار ورود 30 روزه را از 7 می 2024 میلادی معرفی کنند. این تصمیم برای کاهش تنش ناشی از شرایط ورود جدید اتخاذ شده است.

جاهای دیدنی سریلانکا

در 17 آوریل، سریلانکا سیستم مجوز الکترونیکی سفر (ETA) خود را که در سال 2012 میلادی معرفی شد، با سیستم ویزای الکترونیکی (e-Visa) ایمن تر جایگزین کرد. برخلاف سیستم ETA که فقط بازدیدکنندگان را ملزم به ارائه داده‌های متنی می کرد، سیستم جدید ویزا اکنون بازدیدکنندگان را ملزم می کند کپی پاسپورت و عکس پاسپورت خود را ارسال کنند که امنیت فرآیند را افزایش می دهد. این تغییر به گونه ای طراحی شده است که فرآیند درخواست ویزا را ساده تر و کاربرپسندتر کند و برای گردشگران بالقوه احساس آرامش و اطمینان ایجاد کند.

هارین فرناندو، وزیر گردشگری سریلانکا در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) اعلام کرد که از 7 می، ویزای یکبار ورود 30 روزه با قیمت 50 دلار تا زمانی که پیشنهاد دولت برای ویزای رایگان به بیش از 50 کشور نهایی شود، صادر خواهد شد.

اگرچه کابینه هنوز پیشنهاد اخیر برای معافیت از هزینه ویزای الکترونیکی برای بیش از 50 کشور را بررسی نکرده است، اما اکثر مسافران همچنان برای سفر به سریلانکا به ویزای الکترونیکی نیاز دارند.