فروزن شولدر یا شانه یخ زده چیست و چه علائمی دارد؟

فروزن شولدر

شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده یک بیماری شایع است که مفصل شانه ناشی از التهاب یا آسیب را تحت تاثیر قرار می دهد.

بافت اطراف مفصل شانه که کپسول نامیده می شود، ضخیم و سفت می شود و دامنه حرکت را کاهش می دهد و باعث سفتی و درد می شود.

2 تا 5 درصد از جمعیت جهان به شانه یخ زده مبتلا هستند .

بعد از یک دوره شدید شدن علائم، شانه یخ زده بهتر می شود، اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا 3 سال طول بکشدفیزیوتراپی، با تمرکز بر انعطاف پذیری شانه، توصیه درمانی اولیه برای شانه منجمد است.

شانه یخ زده بیشتر افراد بین 40 تا 60 سال را تحت تاثیر قرار می دهد و در زنان بیشتر از مردان رخ می دهدعلاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که پس از جراحی بهبود می یابند یا از شرایطی مانند سکته مغزی بهبود می یابند در معرض افزایش خطر ابتلا به شانه یخ زده هستند

برای افرادی که با شانه یخ زده زندگی می کنند، شاک ویو تراپی یک درمان موثر است که می تواند تحرک را بازگرداند و درد را کاهش دهد.

چگونه شاک ویو تراپی شانه یخ زده را درمان می کند؟

شاک ویو تراپی با دستگاه فیزیوتراپی مایکروتکنولوژی

دستگاه شاک ویو از فشار امواج صوتی برای هدف قرار دادن کپسول مفصل شانه و کاهش درد و تسریع روند بهبودی استفاده می کند. بسته به شدت شانه یخ زده، درمان با شاک ویو می تواند به دو صورت انجام شود:

  • شعاعی (radial) : برای درمان ناحیه وسیع تری از بافت در نزدیکی سطح
  • متمرکز  (Focused):  برای درمان حجم کوچکتر از بافت در عمق بیشتر

شاک‌ویو تراپی بافت‌های فیبری را مختل می‌کند تا جریان خون در آن ناحیه را تقویت کندهمچنین رسوبات کلسیفیه شده در شانه را می شکند و ساختارهای مفصلی را شل می کند تا جذب کلسیم را تشویق کند، درد را کاهش دهد و عملکرد شانه را بهبود بخشد.

تکار  تراپی در کمک به درمان فروزن شولدر

تکارتراپی دستگاه فیزیوتراپی مایکروتکنولوژی

یکی دیگر از دستگاه های فیزیوتراپی برای درمان بیماری کپسولیت چسبنده(شانه منجمد) دستگاه تکار است، تکار یک روش تولید گرمای عمیق است که انرژی رادیوفرکانسی را در محدوده ۳۰۰ کیلوهرتز تا ۱ مگاهرتز به بافت ها میرساند.حالت های درمان خازنی و مقاومتی انتقال انرژی در تکار تراپی با انتقال انرژی و افزایش حرکات الکترولیتی درون بافت‌ها، متابولیسم فیزیولوژیکی بافت را افزایش می‌دهد و باعث افزایش دمای عمقی، میکروسیرکولاسیون، رگ‌فراخش و انعطاف پذیری عضلات.

تکار تراپی دارای ۲ گزینه درمانی با استفاده از الکترودهای خازنی یا مقاومتی است که بر بافت های مختلف تأثیر می گذارد. الکترود خازنی گرما را در بافت‌های الکترولیتی بالا مانند ماهیچه‌ها متمرکز می‌کند و از سوی دیگر، الکترود مقاومتی در بافت‌هایی با مقاومت بالاتر مانند تاندون‌ها و کپسول‌های مفصلی گرما تولید می‌کند وهمچنین قابلیت ترکیب تکنیک‌ها و تمرینات دستی همزمان با این روش در حین انجام درمان برای ایجاد نتایج رضایت‌بخش‌تر هم برای درمانگر و هم برای بیمار فراهم است.

اولتراسوند  تراپی در کمک به درمان فروزن شولدر

اثرات درمانی اولتراسوند به دو دسته حرارتی و غیر حرارتی طبقه بندی می شودانرژی مافوق صوت حرکت مولکولی را افزایش می دهد که به نوبه خود دمای بافت را افزایش می دهد و بافت را به روش های مختلف تحت تاثیر قرار می دهدمانند تغییر سرعت هدایت عصبی و افزایش آستانه درد، افزایش انبساط پذیری کلاژن، افزایش جریان خون موضعی و کاهش اسپاسم عضلانیاثرات غیر حرارتی یا مکانیکی اولتراسوند نتیجه کاویتاسیون و میکرواستریمینگ  است که می تواند نفوذپذیری غشای سلولی را تغییر دهد و در نتیجه بهبود بافت نرم را تسهیل کند.

لیزر پرتوان

استفاده از لیزر پرتوان در درمان شانه یخ زده

بروز شانه یخ زده باعث درد شدید و محدودیت در دامنه حرکتی مفصل می شود، زمانی که درد شدید باشد، بیماری باعث اختلالات خواب می شود و بر زندگی روزمره تاثیر منفی می گذارد. درمان فیزیکی شانه یخ زده شامل سرمادرمانی، گرمادرمانی است. الکتروتراپی، ورزش درمانی، درمان دستی، نوار درمانی و برنامه های ورزشی خانگی علاوه بر این، لیزر تراپی در رابطه با درد شانه در حال مطالعه است، اما نظرات مختلفی در رابطه با تاثیر بسته به شدت خروجی ارائه می شود.گروهی از پزشکان طی یک تحقیق گزارش کردند که درمان با لیزر کم توان درد شانه را کاهش می دهد و تحرک فعال مفصل را افزایش می دهد. با این حال، در میان بیماری‌های اسکلتی عضلانی، لیزر درمانی با شدت بالا (HILT) در کاهش درد در بیماران مبتلا به کمردرد مزمن، آرتریت دژنراتیو زانو و سندرم گیرافتادگی شانه موثر است. لیزردرمانی با دستگاه فیزیوتراپی لیزر پرتوان از قدرت بالا استفاده می‌کند. لیزر تراپی با دستگاه لیزر پرتوان در طول زمان تابش، انرژی خروجی بالا بدون آسیب رساندن به پوست به بافت تحویل می‌شود و انرژی نوری یک ارتعاش مکانیکی در بافت ایجاد می‌کند و متابولیسم و گردش خون را از طریق اثر فتوشیمی افزایش می‌دهد که باعث افزایش واکنش اکسیداسیون میتوکندری و تولید ATP می‌شود. بنابراین، در این مطالعه، لیزر درمانی با شدت بالا بر روی بیماران مبتلا به شانه یخ‌زده انجام شد تا مقدار زیادی انرژی لیزر به بافت‌های عمقی مفصل شانه منتقل شود. هدف از این کار، تسکین درد در ناحیه مفصل شانه و بهبود عملکرد آن بود.

لیزر پرتوان با افزایش جریان خون و تحریک سلول‌ها، به کاهش درد و التهاب در ناحیه شانه کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به افزایش دامنه حرکتی شانه و بهبود عملکرد آن کمک کند.

نتایج این مطالعه نشان داد که لیزر تراپی در کاهش درد و بهبود عملکرد شانه در افراد مبتلا به شانه یخ‌زده موثر است.

شانه یخ زده یک بیماری شایع است که باعث درد، سفتی و محدود شدن دامنه حرکتی شانه می شود. این بیماری معمولاً در افراد بین 40 تا 60 سال رخ می دهد و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

درمان شانه یخ زده معمولاً شامل فیزیوتراپی است، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به درمان های دیگری مانند شاک ویو تراپی، تکار تراپی، اولتراسوند تراپی یا لیزر تراپی باشد.

شاک ویو، تکار، اولتراسوند تراپی و لیزر تراپی همگی می توانند به کاهش درد و بهبود عملکرد شانه در افراد مبتلا به شانه یخ زده کمک کنند.