همانطور که میدانید ایلان ماسک با نام کامل (ایلان ریو ماسک) شخصی است بنام، در حوزه تجارت و فناوری که پروژه های زیادی را تاکنون به اجرا درآورده است. اخیرا در مقاله ای که یکی از نشریات خارجی آن را درج کرده است، به بیان ضرر و زیان های ایلان ماسک در حوزه سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال و در راس آن بیت کوین میپردازد.

این مقاله اشاره به این دارد که در اوایل سال 2021 میلادی، ایلان ماسک از علاقه بسیار خود برای ارزهای دیجیتال و مخصوصا بیت کوین پرده برداشت و چون او طرفدار بسیاری در شبکه های اجتماعی دارد این اعلام نظر سریعا ترند شد. ایلان ماسک در آن زمان با استفاده از پول نقد موجود در ترازنامه تسلا(شرکت سازنده خودروهای برقی) 1.5 میلیارد دلار را صرف خرید پادشاه ارزهای دیجیتال(بیت کوین) کرد. این اقدام ماسک بسیار نامتعارف بود، زیرا اکثر شرکت ها از به خطر انداختن سرمایه های خود در رمزارزها واهمه دارند.

در بیانیه‌ های عمومی، ایلان ماسک و زک کرکورن، مدیر مالی، از پیشگامی در یک روش جدید برای سرمایه گذاری خود ابراز غرور کردند و اعلام نمودند که ارزهای دیجیتال آینده ای بسیار روشن دارند و از طرفی به پیشرفت فناوری کمک شایانی میکنند.

ایلان ماسک تقریباً 46700 بیت کوین را برای خزانه شرکت خود با قیمت متوسط هر بیت کوین 32500 دلار خریداری نمود. در پایان سه ماهه اول 2021، شرکت تسلا یک دهم بیت کوین های خود را برای آزمایش نقدینگی این رمزارز فروخت و رضایت خود را از فروش سریع سهام در یک بازار بسیار فعال اعلام نمود.

آن زمان ایلان ماسک نیز در توییتی گفت:

تسلا به قیمت 58000 دلار در بیت کوین دست یافت و با جمع آوری 271 میلیون دلار از سهامی که تنها چند هفته قبل 143 میلیون دلار هزینه داشت، به سود 128 میلیون دلاری دست یافت.

 

با بررسی های صورت گرفته به نظر میرسد شرکت تسلا هم اکنون 42000 بیت کوین در اختیار دارد، ولی با توجه به قیمت های چند روز پیش، این سرمایه گذاری کلان، شکست خورده است. در صبح روز 11ام همین ماه میلادی، بیت کوین به زیر 29500 دلار سقوط کرد و تمام سودهای ایلان ماسک را از بین برد، و اگرچه در اواخر همان روز دوباره بازگشت، ولی اکنون در نزدیکی نقطه سر به سر قرار دارد.

بیشترین دلایل این سقوط مربوط به یکی از رمزارزهای مطرح بازار به نام لونا است. ارزی که تقریبا تا 10 روز پیش یکی از 10 ارز برتر بازار با میلیاردها دلار سرمایه بود در یک روز کل سرمایه های کاربران خود را برباد داد و از طرفی باعث التهاب شدید در بازار ارزهای دیجیتال شد.