اگر بدنبال خرید سرور مجازی یا همان vps با کیفیت و حرفه ای هستید، حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. قبل از شروع باید ابتدا بررسی کنیم که سرور مجازی که فارسی شده Virtual Private Server است دقیقا به چه معناست و چه ویژگی هایی دارد.

سرور مجازی چیست؟

در مقایسه با یک سرور اختصاصی، سرور مجازی منابع نرم افزاری و سخت افزاری خود را از سرور اصلی تامین می کند. سرورهای مجازی به نسبت سرور اختصاصی در اینترنت، بیشتر خریداری می شوند. زیرا این نوع از سرورها مقرون به صرفه هستند و میتوان آن ها را با قیمت ارزان خریداری کرد.

سرور مجازی

به طور ساده، سرورهای فیزیکی در داخل مراکز داده یا همان دیتاسنتر، همانند کامپیوترهای خانگی فعالیت دارند. سرورها مخصوص میزبانی سایت ها هستند تا داده ها و اطلاعات را در داخل خود ذخیره کنند. پشتیبانی از سرور فیزیکی برای نگهداری در دیتاسنتر ها نیازمند پول و مکان بسیار بزرگ است.

تفاوت بین سرور فیزیکی و سرور مجازی چیست؟

اگر بخواهیم از نظر فنی پاسخ دهیم، سرور مجازی تنها به عنوان یک فضای پارتیشن بندی شده در یک سرور فیزیکی است. بعد از خرید vps توسط مشتری، مدیر سرور با مجازی سازی روی سرور، سرور مجازی ساخته شده را تحویل کاربر می دهد.

مجازی سازی سرور به چه صورت می باشد؟

نرم افزار های زیادی برای مجازی سازی سرورها وجود دارند که هدف آن ها پارتیشن بندی یا تقسیم سرور است، تا بتوان از چند سرور مجازی روی یک سرور فیزیکی استفاده نمود. بعد از تقسیم سرور، هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل خاص خود را داشته باشد و در صورت نیاز مورد استفاده مشتری قرار گیرد. به این ترتیب، به جای استفاده از منابع کامل سرور روی یک پروژه، آن را با تقسیم بین چند پارتیشن می توان در سرورهای مجازی مجزا با سیستم عامل های مختلف استفاده نمود.

دلایل شرکت ها برای مجازی سازی سرورها چیست؟

پاسخ به این سوال بسیار راحت است. شرکت ها و مخصوصا مدیران سایت ها از سرور مجازی برای کاهش هزینه های سخت افزار سرور و کاهش هزینه های برق و انرژی استفاده می کنند. از طرفی بسیاری از سرورها در دیتاسنتر ها بیشتر مواقع بیکار هستند و مورد استفاده قرار نمی گیرند. این عامل باعث می شود تا مرکز داده شلوغ و هزینه غیر ضروری ایجاد شود. به همین دلیل میتوان با ایجاد سرور مجازی ارزان قیمت به کاربران نیازمند خدمات ارائه داد.

سرور مجازی برای چه مواردی استفاده می شود؟

  • دسترسی از راه دور

از طریق شبکه جهانی اینترنت میتوان فایل های حساس و فعالیت های تجاری خودمان را روی سرورهای مجازی قرار دهیم و از دسترسی دائمی به آن اطمینان خاطر داشته باشم.

با سرور مجازی دسترسی دائمی به فایل هایمان خواهیم داشت
  • میزبانی سایت ها

با مجازی سازی روی سرور و ایجاد چند سرور مجازی، مدیران سایت ها میتوانند از امکانی همچون میزبانی سایت های خود بهره مند شوند. بدون آن که اختلالی و مشکلی در فایل های هر یک از سایت ها رخ دهد.

  • توسعه و تست نرم افزار

شاید دوست داشته باشید نرم افزاری را توسعه دهید و آن نرم افزار نیاز به پردازش سنگین دارد. یا شاید نرم افزار شما نیاز به سیستم عاملی دارد که شما در اختیار ندارید. با خرید سرور مجازی روزانه یا حتی ساعتی میتوانید نرم افزار یا اپلیکیشن خود را از هر لحاظ بررسی کنید.

چگونه امنیت سرور مجازی را تامین کنیم؟

  • همیشه بروز باشید

اگر تا به حال سیستم عامل سرور خود را بروز نکرده اید، در اولین فرصت اقدام به بروزرسانی نمایید. هکر ها دنبال نواقص امنیتی در سیستم عامل ها و نرم افزار نصب شده بر روی سرورهای مجازی هستند. با عدم بروزرسانی و رخنه هکر ها پشتیبانی سیستم عامل شما مسئولیتی را نخواهد پذیرفت.

  • نصب ضد ویروس

با نصب نرم افزارهای ضد ویروس و محافظت از بدافزار می توانید تا حدودی از حملات هکرها در امان بمانید. با عدم نصب نرم افزار های امنیتی مانند ضد ویروس ها حتی ممکن است دیگر سرورهای مجازی روی سرور را به خطر بیاندازید.

  • بررسی سرعت و پهنای باند سرور

اگر به طور ناگهانی متوجه افزایش شدید ترافیک سرور شدید، این می تواند نشانه ای از وقوع یک حمله انکار سرویس (DOS) باشد. با این نوع از حملات آپتایم سرور شما به پایین ترین حد می رسد. حتی ممکن است کاربران سایتتان که مشتریان شما هستند نتوانند سایت شما را باز کنند. در واقع حمله انکار سرویس از عملکرد صحیح سرور مجازی جلوگیری خواهد کرد.

تامین امنیت سرور مجازی مهم است

تفاوت بین سرور مجازی و میزبانی ابری چیست؟

تفاوت اصلی بین سرور مجازی و میزبانی ابری این است که هاست ابری برای بسیاری از کاربران طراحی شده است، در حالی که یک سرور مجازی تنها مورد استفاده یک کاربر است. از طرفی دسترسی های لازم در سرور مجازی به مراتب بیشتر از هاست ابری است.

سرور مجازی برای کاهش پینگ (ping)

سرورهای مجازی با توجه به این که پهنای باند بالا و سرعت دانلود بالاتری نسبت به اینترنت مورد استفاده کاربران دارند، میتوان با خرید سروری نزدیک به کاربر، کیفیت استفاده از اینترنت را به طور خوبی افزایش داد. سرور مجازی برای کاهش پینگ بین گیمرها محبوبیت زیادی دارد و از آن برای کاهش پینگ خود در بازی های آنلاین استفاده کنند.

سرور مجازی نیم بها

سرور مجازی نیم بها به سروری گفته می شود که در ایران میزبانی می شود و با دانلود از آن میتوانید تا نصف هزینه در اینترنت خود صرفه جویی کنید. آی پی (IP) این نوع از سرورها قبل از خرید سرور توسط مشتری، در سامانه تخصیص نیم بها ثبت شده اند.

سرور مجازی نیم بها(ایران)

سرور مجازی با تعرفه نیم بها برای افرادی که دانلود زیادی دارند مناسب است. با خرید این نوع از سرورهای مجازی حتی میتوانید سایت خود را در آن میزبانی کنید تا کاربران سایت شما به صورت نیم بها از سایتتان دانلود انجام دهند.

خرید سرور مجازی یا همان VPS به چه صورت است؟

خرید سرور مجازی کار ساده ای است. کافیست در گوگل عبارت: “خرید سرور مجازی” یا “خرید vps” را جستجو کنید تا به تعداد زیادی نتیجه در این رابطه برسید. خرید vps با قیمت ارزان را میتوانید با انتخاب سروری با منابع محدود تجربه کنید. لطفا توجه داشته باشید که قبل از خرید، اعتبار سایت فروشنده سرور مجازی را بررسی کنید، چون ممکن است تجربه خوشایندی را کسب نکنید.

 

لطفا اگر تا به حال تجربه خرید سرور مجازی داشته اید و از آن راضی بوده اید آن را با ما به اشتراک بگذارید.