مطابق بیانیه رسمی آمازون، سایت رتبه بندی Alexa.com به احتمال زیاد تا بهار سال آینده (2022) به طور کامل سرویس دهی خود را متوقف خواهد کرد. سایت الکسا(alexa) در حوزه رتبه بندی سایت ها از لحاظ میزان بازدید فعالیت میکرد. این پلتفرم در ایران برای بسیاری از کاربران و سئو کاران سایت بسیار مهمی به شمار آمد ولی در دیگر کشور ها مدت زمان زیادی بود که کارایی خود را از دست داده بود.

و حالا شرکت amazon که صاحب اصلی سایت الکسا است، با انتشار مطلبی در سایت خبر از تعطیلی این سایت میدهد. متن اعلام بازنشسته شدن الکسا به شرح زیر است:

اعلام بازنشسته شدن الکسا

 

ما بیست و پنج سال پیش، الکسا را تأسیس نمودیم. پس از دو دهه خدمات به شما برای یافتن، دستیابی و تبدیل مخاطبان دیجیتالی خود، تصمیم سختی گرفتیم که Alexa.com را در 1 مه 2022 بازنشسته کنیم. از اینکه ما را منبع اصلی خود برای تحقیق محتوا و تجزیه و تحلیل رقابتی قرار دادید متشکریم.

ما مفتخریم که به عنوان مشتری در خدمت شما هستیم.

بینهایت متشکریم

تیم Alexa.com

 

پس از اعلام این بیانه توسط الکسا، امکان ثبت نام کاربران جدید متوقف شد اما کاربران قدیمی این وبسایت میتوانند تا تاریخ اعلام شده همچنان از امکانات این سایت استفاده نمایند. لازم به ذکر است که تا اواخر سال 2022 نیز کلیه API های سایت الکسا از دسترس خارج خواهند شد. به نظر میرسد که کاهش ترافیک ارگانیک سایت الکسا و احتمالاً افت محبوبیت آن باعث تعطیل شدن این سایت شده است.

تکلیف اکانت پولی الکسا چه میشود؟

طبق نوشته های وبسایت الکسا امکان خرید اشتراک پولی برای کاربران میسر نیست و حتی امکان ثبت نام کاربران نیز دیگر وجود نخواهد داشت. کاربران قدیمی که قبلا اکانت الکسا خریداری کرده بوده اند بدون هیچ مشکلی میتوانند تا تاریخ اعلام شده از اکانت پولی الکسا استفاده نمایند. البته تا بهار سال آینده!!!