از زمان حذف بندهای برابری قیمت، هتل های اروپایی این اختیار را پیدا کرده‌اند که قیمت های پایین‌تری را در وبسایت های خود ارائه دهند که منجر به حذف سلطه یک بازیگر بزرگ با نام Booking شد. این تغییر به مسافران گزینه های بیشتری داده است، به طوری که بیشتر آنها تصمیم به رزرو مستقیم هتل دارند. شایان ذکر است که تقریباً همه هتل هایی که پذیرای مهمانان بین‌المللی هستند هنوز هم از Booking برای ایجاد یک حضور آنلاین جهانی استفاده می کنند.

کارشناسان قیمت هتل ها را در کشورهای ایتالیا، آلمان و فرانسه مقایسه کردند و تفاوت های قابل توجهی پیدا کردند. کسانی که مستقیما هتل رزرو می کنند تا 16 درصد تخفیف دریافت می کنند. به عنوان مثال، هنگام مقایسه قیمت ها در شهرهای رم، پاریس، اشتوتگارت و لنزرهاید، وبسایت های هتل نرخ‌های پایین‌تری را در 6 هتل از 10 هتل ارائه کردند. در چهار مورد، قیمت های سایت Booking با قیمت های موجود در وب سایت هتل ها یکسان بود.

کاربرپسندی بالای Booking عامل موفقیت آن است

داستان موفقیت Booking کاملاً قابل توجه است. در دهه 2000 میلادی، بسیاری از پلتفرم های جهانی رزرو هتل برای بیشتر رزروهای آنلاین رقابت تنگاتنگی داشتند. با این حال، سایت Booking مستقر در کشور هلند و متعلق به آمریکا به عنوان رهبر بزرگ، به ویژه در بین مسافران اروپایی ظاهر شد و 70 تا 80 درصد از رزروهای خالص پورتال را به خود اختصاص داد.

کلید موفقیت بوکینگ در سطح بالای کاربرپسند بودن آن نهفته است. با چند کلیک، جستجوگران می توانند با استفاده از موبایل یا لپ تاپ، اتاق هتل مناسب را از هر نقطه ای پیدا کرده و رزرو کنند. این پلتفرم همچنین اطلاعات مفیدی مانند توضیحات شفاف هتل، مکان‌یابی آسان با استفاده از ابزار نقشه، نظرات آموزنده مهمان ها و سیاست های لغو انعطاف‌پذیر را ارائه می دهد.

رزرو مستقیم هتل

محبوبیت این پلتفرم، آن را به یک انتخاب برای مسافران تبدیل کرده است. یکی از عواملی که در موفقیت آن نقش دارد این است که تقریباً هر هتلی که در تلاش برای رقابت بین المللی است را می توان در این پلتفرم پیدا کرد.

از آنجایی که بوکینگ در بین مسافران محبوب شده است، هر هتلی باید تصمیم بگیرد که در این پلتفرم فهرست شود یا خیر. با این حال، استفاده از Booking هزینه دارد و کمیسیون از 11 تا بیش از 20 درصد متغیر است.

توافقات تهاجمی از بین رفته است

تا دهه 2010 میلادی، هتل ها باید با بندهای برابری قیمت موافقت می کردند که به آنها «قراردادهای گاگ» نیز گفته می شد، که از ارائه نرخ‌های پایین‌تر در کانال های فروششان نسبت به آنچه در سایت بوکینگ فهرست شده بود، جلوگیری می کرد. با این حال، اخیراً بسیاری از پارلمان ها و دادگاه های اروپایی این بندها را ممنوع کرده اند. علاوه بر چالش های بوکینگ، اخیراً اولین شرکت اروپایی است که تحت قانون جدید بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) به عنوان «دروازه‌بان آنلاین» شناخته می شود. این بدان معنی است که Booking باید از تبلیغ خدمات خود نسبت به خدمات رقبا خودداری کند.

بوکینگ تهدید می کند

گروه بوکینگ از اقدامات اخیر تنظیم کننده اتحادیه اروپا عصبانی است. در کنفرانس فناوری فایننشال تایمز، گلن فوگل، مدیر عامل شرکت بوکینگ حتی تا آنجا پیش رفت که اعلام کرد این شرکت 135 میلیارد یورویی را از اروپا خارج خواهد کرد. اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی تدابیر سختگیرانه تری علیه غول های فناوری مانند اپل و گوگل از طریق قانون بازارهای دیجیتال است.

رزرو مستقیم هتل

بوکینگ نیز در این مورد نگران است، زیرا اگر هتل های بیشتری نرخ اتاق کمتری را در سایت های خود ارائه دهند، این عمل می تواند منجر به کاهش رزرو از این پلتفرم شود. در حال حاضر، یک رویکرد هوشمندانه برای جویندگان هتل و مسافران، جستجوی آنلاین در سایت Booking، سپس بازدید از وب سایت هتل برای مقایسه و رزرو مستقیم است.