راهنمای خرید هاست

هاست، محل ذخیره‌سازی اسناد و داده‌های وب‌سایت است که کاربرد زیادی در شیوه درست راه‌اندازی وبسایتتان دارد. اگر سرویس مناسبی نخرید، نهایتا سایتتان به‌خوبی راه‌اندازی نمی‌شود یا سرعت کمی خواهد داشت. انواع مختلف Host، وجود سرویس‌دهنده‌های مختلف و …. همه انتخاب این سرویس را کمی سخت کرده‌اند.

در واقع Host را می‌توان یک بستر آنلاین در نظر گرفت که به شما اجازه می‌دهد بتوانید برنامه‌ها یا اهداف خود را در محیط اینترنت اجرا کنید. تمام کسانی که قصد راه‌اندازی وب‌سایت و شروع کسب‌وکار اینترنتی‌شان را دارند، احتمالا نام این سرویس را شنیده‌اند.

قبل از اینکه بخواهید کسب‌وکار اینترنتی‌تان را شروع کنید، ابتدا باید هاست مناسبی بخرید. در خرید این سرویس نیز باید به نکته‌ها و مفاهیم مختلفی مثل سرعت، فضای کافی و … توجه داشته باشید. در واقع شما باید متناسب با نوع کسب‌و‌کار و خدماتی که قرار است در وب‌سایت ارائه دهید، Host را بخرید.

خرید هاست

آشنایی با انواع هاست

برای اینکه هاست ارزان و مناسبی بخرید، باید با انواع این سرویس آشنا باشید. در واقع سرویس‌دهنده‌ها Host را بر اساس فاکتور‌ها و مؤلفه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌کنند. در ادامه قصد داریم انواع این سرویس را به شما معرفی کنیم:

هاست اشتراکی

در هاست‌های اشتراکی، سرویس‌دهنده ابتدا سرور را به چند بخش تقسیم می‌کند. حالا او هر بخش از این سرور را در اختیار یک وب‌سایت می‌گذارد تا مدیر سایت فایل‌ها و اسناد خود را در آن ذخیره‌سازی کند. در واقع در این روش می‌توان از یک سرور حتی صد‌ها Host مختلف ایجاد کرد و به مشتری‌ها فروخت.

اگر علاقه‌ای ندارید که سرور وب‌سایتتان توسط سایت یا فرد دیگری استفاده شود، باید به‌جای تهیه هاست، به فکر خرید سرور باشید.

هاست‌های اشتراکی ویژگی‌ها و مزیت‌های مثبتی دارند که باعث می‌شود بسیاری از مشتری‌ها آن‌ها را به‌جای انواع دیگر این سرویس ترجیح دهند. در ادامه مزیت‌های آن را لیست می‌کنیم:

هاست ارزان و مناسب

مناسب برای تمام کسب‌وکار‌های جدید

مدیریت راحت

پرداخت هزینه فقط به اندازه‌ای که از سرور استفاده می‌کنید.

عیب‌های هاست اشتراکی را نیز در ادامه می‌گوییم:

از آنجا که سرور اشتراکی است، هاست‌ها امنیت کمی دارند.

در صورتی که کاربران درخواست‌های زیادی به سرور بفرستند، امنیت این سرویس کم‌تر می‌شود.

هاست نیمه اختصاصی

هاست نیمه اختصاصی

اگر سرعت و عملکرد وب‌سایت برایتان اهمیت زیادی دارد و تمایلی به استفاده از هاست‌های اشتراکی ندارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از هاست‌های نیمه‌اختصاصی است. در این نوع، تعداد کمی وب‌سایت روی یک سرور ذخیره می‌شوند.

هاست ایران و خارج

هاست‌ها در کشور ما به 2 نوع ایرانی و خارجی تقسیم می‌شوند که محل قرارگیری سرویس اصلی را مشخص می‌کنند. اینکه کدام سرویس را انتخاب کنید، کاملا به مشتری‌ها و کاربران وب‌سایتتان بستگی دارد. مثلا اگر از طریق وب‌سایت باید به مشتری‌ها و کاربران داخل ایران خدمات ارائه کنید، خرید هاست ایران کافیست.

در صورتی که باید در وب‌سایت به کاربران خارجی خدمات دهید و کسب‌وکارتان بین‌المللی است، ما خرید هاست آلمان یا سایر کشور‌ها را پیشنهاد می‌کنیم. البته هاست ایران برای این مواقع نیز کاربرد دارد؛ اما شاید سرعت کم یا مشکلات دیگری برایتان به بار بیاورد.

هاست ابری

هاست‌های ابری به‌جای اینکه روی 1 سرور ایجاد شوند، روی چند سرور مختلف منابع‌شان را ذخیره می‌کنند. اگر از حملات DNS یا مشکلات دیگر نگران هستید، می‌توانید Host ابری را بخرید تا این مشکل به‌طور کامل رفع شود. در واقع این سرویس امنیت بیشتری نسبت به هاست اشتراکی دارد.

نکته‌های مهم در خرید هاست

به چند نکته مهمی که در ادامه می‌گوییم توجه داشته باشید تا باکیفیت‌ترین و بهترین Host را بخرید.

میزان آپتایم

آپتام زمانی است که یک وب‌سایت از دسترس خارج می‌شود؛ قاعدتا هر چه میزان آپتایم بیشتر باشد، وب‌سایت مشتری و کاربران ناراضی بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین به سراغ Host‌هایی بروید که با آپتایم 99.9 درصد کار می‌کنند تا احتمال از دسترس خارج‌شدن وب‌سایتتان به حداقل برسد.

زمان بارگذاری صفحه‌ها

هر چه هاست از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، زمان بارگذاری صفحات وب‌سایتتان کم‌تر می‌شود. بر اساس تحقیقاتی که شرکت گوگل انجام داد، کاربران فقط 3 ثانیه منتظر می‌مانند تا یک صفحه باز شود. در واقع اگر در این زمان صفحه بارگذاری نشد، به وب‌سایت‌های دیگر برای دریافت خدمات مراجعه می‌کنند؛ بنابراین خرید هاست پرسرعت را در اولویتتان قرار دهید.

پشتیبانی

پشتیبانی سرویس‌دهنده Host از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع بسیاری از مسائل فنی وب‌سایتتان بر عهده سرویس‌دهنده خواهد بود. برخی مسائل نیز به‌قدری تخصصی هستند که فقط سرویس‌دهنده می‌تواند از عهده آن‌ها بر بیایید؛ بنابراین اگر پشتیبانی هاست پاسخگویی مناسبی نداشته باشد، قطعا در آینده با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوید.

پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی

میزان پهنای باند کاملا به تعداد بازدیدکنندگان وب‌سایتتان بستکی دارد. هر چه بازدیدکننده‌های بیشتری دارید، پهنای باند سایتتان نیز باید بیشتر باشد.

فضای ذخیره‌سازی نیز کاملا به حجم اطلاعات و داده‌های وبسایتتان بستگی دارد. اگر می‌خواهید حجم زیادی از اطلاعات را روی سایت به اشتراک بگذارید، باید فضای ذخیره‌سازی‌تان را ارتقا دهید.

پشتیبان‌گیری

هاست‌هایی را بخرید که به‌صورت دوره‌ای از اطلاعات وب‌سایتان نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند تا وب‌سایت را از حملات، آسیب‌ها و مشکل‌های احتمالی در امان نگه دارند. در واقع با این نسخه پشتیبان حتی اگر تمام اطلاعاتتان پاک شود، می‌توانید دوباره آن‌ها را بازگردانید.

امنیت بالا

هر چه هاست پروتکل‌ها و استاندارد‌های امنیتی بیشتر داشته باشد، بهتر می‌تواند از داده‌ها و اطلاعاتتان محافظت کند. وب‌سایت‌هایی با فناوری‌های رید، آنتی‌دی پ‌داکس و LetsEncrypt SSL بهترین گزینه برای خرید هستند؛ چون امنیت وب‌سایتتان را تا حد زیادی تأمین می‌کنند.

قیمت مناسب

همیشه گران‌‎بودن Host نشان از کیفیت آن نیست؛ بنابراین به‌دنبال سرویس‌دهنده‌های هاست ارزان باشید. کافیست قیمت‌های چند سرویس‌دهنده را با یکدیگر مقایسه کنید تا بهترین ارائه‌دهنده سرویس هاست ارزان را بیابید.

معرفی هاست

جمع‌بندی

پیشنهاد می‌دهیم بیشتر به‌جای خرید هاست ارزان به فکر خرید سرویسی کاربردی و متناسب با نیازتان باشید. اگر سرویس‌های ارزان و بی‌کیفیتی بخرید، در آینده مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری خواهید بود.

البته برخی سرویس‌دهنده‌ها قیمت هاست را کم‌تر در نظر می‌گیرند تا مشتری‌های بیشتری به‌دست آورند؛ بنابراین همیشه ارزان‌بودن این سرویس نشان از کیفیت پایین آن ندارد. شما باید قبل از خرید، قیمت‌های سرویس‌دهنده‌های مختلف را با یکدیگر بررسی کنید تا بهترین و باکیفیت‌ترین Host را بخرید. با یک بررسی ساده سرویس‌دهنده‌هایی را که قیمت مناسبی برای محصولاتشان در نظر می‌گیرند، پیدا می‌کنید.

در این مطلب به‌طور کامل درباره انواع هاست ایران و خارج و نکته‌هایی که باید در خرید هاست مد نظر قرار دهید، صحبت کردیم. با توجه به این نکته‌ها می‌توانید بهترین Host را برای وبسایتتان تهیه کنید و با سرعت بارگذاری مناسب، پهنای باند خوب، فضای ذخیره‌سازی کافی و … به مشتری‌هایتان خدمات دهید. همچنین اگر وب سایت شما وردپرسی است خرید هاست وردپرس به شما پیشنهاد می شود.