ورزش می تواند منبع فوق‌العاده‌ای برای سرگرمی و بهبود خلق و خوی باشد – نه تنها برای ورزشکاران، بلکه برای طرفداران.

ورزش های زیادی در جهان وجود دارد که در سالن ها و فضای باز قابل اجرا هستند و میتوان بصورت تیمی یا انفرادی در آنها شرکت کرد و برای هرکدام از این ورزش ها استقامت یا سرعت لازم است. برخی از ورزش ها به آرامش و کاهش تنش کمک می کنند و برخی پیچیده هستند و نیاز به آمادگی های جدی دارند. همه ورزش ها با خطر مرتبط هستند و می توانند خطرناک باشند. اما برخی از ورزش ها جزو خطرناک ترین ورزش ها محسوب می شوند که ورزشکاران با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.

آیا می دانید کدام ورزش ها جزو خطرناک ترین ورزش های جهان هستند؟ بیایید از نزدیک با آنها آشنا شویم.

1. بیس جامپینگ

بیس جامپینگ ورزشی است که در آن ورزشکاران با استفاده از چتر نجات می پرند. برخلاف برنامه ریزی ساده چتر نجات، بیس جامپرها زمانی برای مانور ندارند، زیرا از بالای ساختمان ها، انتهای آنتن ها، صخره های بلند و قرنیزها می پرند. شاید به نظر برسد که هیجان انگیز است، اما جزو خطرناک ترین ورزش های جهان است.

2. هلی-اسکی

ورزش هلی-اسکی همان ورزش اسکی است با این تفاوت که از هلیکوپتر روی سراشیبی میپرید. با پرش از هلیکوپتر معلق بر روی شیب برفی، می توانید غیرقابل دسترس ترین مسیرها را فتح کنید. اغلب هلیکوپترهایی که اسکی بازان را به کوهستان می برند، یک سال قبل رزرو می شوند.

طرفداران آدرنالین از پریدن روی برفی که نه پای هیچ مردی و نه چوب اسکی هرگز آن را لمس نکرده اند، لذت می برند. آنها خطرات ناشی از سقوط بهمن، تغییرات آب و هوا، دشواری های فرود یا پرش واقعی را نادیده می گیرند. پس این ورزش نیز جزو خطرناک ترین ورزش های جهان دنیاست.

3. غواصی اسکوبا

غواصی اسکوبا به معنای غواصی در عمق با دستگاه تنفس مستقل است. به کمک آن، غواصان می توانند برای مدت طولانی در زیر آب باشند و برای سایر گوشه های زیر آب غیرقابل دسترس باشند. عالی به نظر می رسد، اما خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

بلند شدن خیلی سریع از عمق می تواند منجر به رفع فشار و آسیب جدی به ستون فقرات، مغز، گوش و نارسایی ریوی شود. همچنین، شانس زیادی برای شکستن دستگاه و حملات کوسه یا سایر حیوانات غیر دوستانه جانوران دریایی وجود دارد.

4. غواصی در غارها

غیرمعمول ترین نوع غواصی غواصی در غار در ترکیبی از غواصی و غارشناسی رایج است – جایی که ورزشکاران در غارهایی که به طور کامل یا تا حدی پر از آب هستند شیرجه می زنند.

علاوه بر دستگاه‌های تنفسی اصلاح‌شده، بسته به نیاز و شرایط غواصی، از تجهیزات زیادی استفاده می کنند. این ورزش به خصوص زمانی خطرناک تر است که نور از کار بیفتد. اما بدتر از همه، خراب شدن دستگاه تنفس است، دیگر زمانی برای جستجوی ورودی وجود نخواهد داشت.

5. بازی Rodeo on Bulls

رودئو یک ورزش سنتی است که در آن سوار بر روی ستون فقرات گاو نر می پرد و سعی می کند تا جایی که ممکن است آن را نگه دارد. این سرگرمی برای “ماچوی واقعی” محبوب است. چنین تفریحی باعث صدمات شدید، کبودی، شکستگی و لرزش می شود که حتی بهترین متخصصین پا و تروماتولوژیست نیز برای درمان آن مشکل خواهند داشت. پس قبل از شروع به بازی در این ورزش به فکر سلامتی خود باشید.

6. آلپینیسم

آلپینیسم در تمام ورزش های خطرناک پیشرو است. در اینجا، هر ثانیه می تواند برای کوهنورد حیاتی باشد: رانش زمین، سنگ های لغزنده، توانایی شکستن یا افتادن در شکاف. این ورزش خطر جدی مرگ را به همراه دارد. شکست در برابر کوه ساده است و آب و هوای متغیر یا بهمن به نفع شما نخواهد بود.

7. رفتینگ

رفتینگ یک ورزش آبی بسیار خطرناک است. علاقه مندان از رودخانه های کوهستانی خشن، رپیدها، نهرهای خروشان و دیگر کانال های آب خطرناک پایین می روند. غیرقابل پیش بینی بودن محیط در هر لحظه می تواند دردسرهای زیادی را برای ورزشکاران ایجاد کند.

8. بوکس

بوکس یک ورزش تماسی است که در آن تنها هدف ضربه زدن و مشت زدن به حریف دیگر است. به همین دلیل، جای تعجب نیست که بوکس یک ورزش خطرناک است. طبق آمار، حدود 90 درصد از بوکسورها در طول دوران حرفه ای خود از نوعی آسیب مغزی رنج می برند. این باعث می شود که بوکسورها در اواخر زندگی خود مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر یا پارکینسون شوند. همیشه باید از وسایل حفاظتی مناسب برای به حداقل رساندن احتمال آسیب استفاده شود.