بیل نلسون مدیر سازمان فضایی ناسا میگوید تلسکوپ جیمز وب قرار است شب کریسمس به فضا پرتاب شود و زمان دقیق پرتاب روز سوم دی ماه خواهد بود.

به نقل از رسانه های حوزه حوزه فناوری، بیل نلسون مدیر سازمان ناسا پرتاب روز جمعه 24 دسامبر تلسکوپ جیمز وب به کیهان را تایید نمود. تلسکوپ فضایی جیمز وب از کشور گویان فرانسه توسط موشک آریان به فضا پرتاب میشود.

این تلسکوپ فضایی با پروژه مالی 10 میلیارد دلاری قرار است جایگزینی برای تلسکوپ فضایی هابل باشد. قبل از این، طی تصمیمی قرار بود پرتاب آن در روز شنبه 18 دسامبر انجام شود. ولی به دلیل مشکلاتی که در هنگام جابجایی این تلسکوپ به وجود آمد پرتاب آن مجدداً 4 روز به تاخیر افتاد. این مشکل نیز به دلیل جدا شدن یکی از سیم های اتصال در زمان کار متخصصین به وجود آمد و به همین دلیل تلسکوپ فضایی تکان شدیدی خورده بود. به همین جهت دانشمندان ناسا تصمیم گرفتند قبل از پرتاب، مجدداً آزمایش‌ ها و تست هایی را روی آن انجام بدهند. البته بعد از آن نیز یک مشکل ارتباطی میان موشک و جیمز وب باعث تاخیر ثانویه در پرتاب به فضا شد. ولی اینک به نظر میرسد، پس از آزمایش های کامل پرتاب آن برای روز 3 دی تایید شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب

به گفته مدیر ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا(ناسا) انتظار میرود محل پرتاب جیمز وب به دلیل تعطیلات سال نو خلوت تر و ساکت تر از گذشته باشد. به این دلیل که افراد کمتری از هیئت های کنگره و تیم سازمان ناسا و پیمانکاران در آن محل حاضر خواهند شد.

پس از ماه ها انتظار این تلسکوپ فضایی به فضا پرتاب خواهد شد و برای درک اولین روزهای شکل گیری ستاره ها، سیارات و کهکشان ها فعالیت خود را آغاز خواهد نمود. علاوه بر این بررسی جو سیارات دور ستاره های نزدیک به زمین نیز از وظایف جیمز وب خواهد بود. پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب با همکاری سازمان فضایی ناسا و آژانس فضایی اروپا در حال انجام است.