هنوز فصل اوج گردشگران نرسیده است، اما صندلی های ساحلی روبروی هتل های بزرگ آکسو شهر آنتالیا در کشور زیبای ترکیه، در حال حاضر به خوبی اشغال شده اند. صنعت گردشگری در این منطقه از ترکیه، با وجود تعطیلات و بودجه سفر و تورم کم، انتظار افزایش تعداد گردشگران آلمانی را دارد.

ترکیه برای سال ها مقصد مورد علاقه گردشگران آلمانی بوده است و اهمیت آن حتی بیش از قبل از همه گیری بیماری کرونا افزایش یافته است. بر اساس گزارش انجمن مسافرتی آلمان (DRV)، انتظار میرود که سهم فروش کشورهای یونان و ترکیه در تابستان آینده نسبت به سال 2019 میلادی از 36 به 44 درصد افزایش یابد و در پایان ماه مارس، ترکیه به تنهایی نشان داده است. به گفته سخنگوی انجمن گردشگری ترکیه، Türsab، بیشتر گردشگران آلمانی در شهر آنتالیا مراکزی را انتخاب می کنند که بسته های همه جانبه را ارائه می دهند.

قدرت خرید یورو

ترکیه قصد دارد در سال جاری میلادی 7 میلیون گردشگر آلمانی را به این کشور جذب کند. قیمت ها در ترکیه با افزایش 75 درصدی تورم سالانه در ماه مه رو به افزایش بوده است. هزینه هتل ها و رستوران ها تقریباً 92 درصد به ارز محلی در مقایسه با ماه مه 2023 میلادی افزایش یافته است. در همین حال، لیر تقریباً نیمی از ارزش خود را در برابر یورو از دست داده است و در نتیجه با تبدیل به یورو، قیمت ها کمتر افزایش می یابد.

کمال بیردیر، استاد دانشکده گردشگری دانشگاه مرسین، در این باره می گوید:

تعطیلات در بسیاری از هتل های آنتالیا برای مردم ترکیه مقرون به صرفه نیست. با این حال، هجوم گردشگران روسی و آلمانی هنوز هم می توانند از عهده این قیمت ها برآیند و هتل ها را پر کنند.

نوری ارسوی وزیر گردشگری ترکیه قصد دارد امسال 7 میلیون گردشگر آلمانی را به این کشور بکشاند. این به دنبال 6.2 میلیون آلمانی است که در سال 2023 میلادی در ترکیه تعطیلات خود را سپری کرده اند که 81 درصد آنها از شهر آنتالیا دیدن کرده اند. AKTOB (انجمن هتلداران و اپراتورهای توریستی مدیترانه ای) پیش بینی می کند که تنها در سال جاری 4 میلیون گردشگر آلمانی از آنتالیا دیدن کنند که یک رکورد خواهد بود. علیرغم بهبود گردشگری پس از همه گیری، تعداد بازدیدکنندگان در سال گذشته از سال 2019 میلادی پیشی گرفته است.

انتقاد از افزایش گردشگری انبوه

کان کاوال اوغلو، رئیس انجمن هتلداران و اپراتورهای توریستی مدیترانه ای می گوید:

آلمان به نیروی محرکه گردشگری انبوه در آنتالیا تبدیل شده است.

برخلاف سایر مقاصد تعطیلات، شهر آنتالیا مخالفتی با این روند ندارد. هنگامی که از تورسب سؤال شد، اظهار داشت که نمایندگان صنعت و شهروندان در مناطق توریستی از سطح فعالیت توریستی خوشحال هستند. با این حال، منطقه مدیترانه فشار هجوم گردشگران را احساس می کند.

به گفته کمال بردیر، استاد دانشگاه، عدم مقاومت قابل توجه را میتوان به اهمیت ملی گردشگری در آنتالیا نسبت داد. استان آنتالیا به تنهایی بیش از کل قاره اروپا دارای هتل های 5 ستاره است که در نتیجه تقاضای بالایی برای کارگران دارد. در طول ماه های فصل تابستان، کارگران از سراسر این کشور برای کار در صنعت گردشگری به منطقه مهاجرت می کنند و حمایت اقتصادی قابل توجهی از خانواده و جوامع خود ارائه می دهند. در سراسر این کشور، حدود 3 میلیون نفر در فصل تابستان در بخش گردشگری کار می کنند که تقریباً 11 درصد از کل نیروی کار را تشکیل می دهد. در سال 2023 میلادی، میانگین هزینه ترکیه برای هر گردشگر حدود 900 یورو بوده است که در مجموع 56 میلیون گردشگر را شامل می شود.

علیرغم محبوبیت گردشگری به عنوان منبع درآمد، انتقادات جهانی نسبت به گردشگری انبوه وجود دارد و ترکیه باید وارد عمل شود. اگر ابتکارات پایداری اجرا نشود، بسیاری از مقاصد ممکن است غیرقابل دسترس شوند. در حالی که برخی از هتل ها قبلاً به طرح های پایداری پیوسته اند، ترکیه باید به این موضوع رسیدگی کند، به ویژه با توجه به تضعیف لیر و تورم این کشور.