تارا وستوور (Tara Westover) خاطره نویس، مقاله نویس و مورخ آمریکایی متولد 27 سپتامبر 1986 میلادی در روستایی در آیداهو است. تارا در یک خانواده سخت گیر مورمون به عنوان کوچکترین از هفت فرزند بزرگ شد. تربیت وستوور بسیار غیر متعارف بود – او در خانه به دنیا آمد، تا 9 سالگی شناسنامه نداشت و به دلیل بی اعتمادی والدینش به نهادهای دولتی و پزشکی مدرن، هرگز آموزش رسمی یا مراقبت پزشکی دریافت نکرد.

تارا وستوور نویسنده کتاب تحصیلکرده

علیرغم فقدان تحصیلات رسمی، وستوور به اندازه کافی توانست خودآموز باشد تا در 17 سالگی در دانشگاه بریگهام یانگ پذیرفته شود. تارا مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه BYU و سپس مدرک کارشناسی ارشد را از دانشگاه کمبریج به عنوان محقق گیتس کمبریج دریافت نمود. سپس در سال 2014 میلادی مدرک دکترای خود را در تاریخ روشنفکری از کالج ترینیتی، کمبریج به پایان رساند.

در سال 2018 میلادی، وستوور خاطرات خود را در قالب کتابی با عنوان «تحصیلکرده» منتشر کرد که به موفقیتی فوری دست یافت و در فهرست پرفروش های نیویورک تایمز در رتبه نخست قرار گرفت. کتاب تحصیلکرده، سفر تارا را از دوران تربیت منزوی تا تبدیل شدن به یک محقق تحصیل کرده در دانشگاه کمبریج بازگو می کند. «تحصیلکرده» با استقبال گسترده ای روبه‌رو شد، به 49 زبان ترجمه شد و تحسین های متعددی را برای وستوور به ارمغان آورد.

داستان قابل توجه وستوور او را به چهره ای برجسته در دنیای ادبی تبدیل کرده است. در سال 2019 میلادی، مجله تایم او را به عنوان یکی از 100 فرد تأثیرگذار معرفی کرد. او همچنین سمت هایی را به عنوان محقق مدعو در دانشگاه هاروارد داشته است و در سال 2023 میلادی مدال ملی علوم انسانی را از سوی رئیس جمهور آمریکا دریافت کرد.

نقد و بررسی کتاب تحصیلکرده

کتاب «تحصیلکرده» خاطره ای گیرا است که سفر شگفت انگیز تارا وستوور را از بزرگ شدن در یک خانواده سخت گیر و منزوی در روستایی آیداهو، با حداقل تحصیلات رسمی تا در نهایت دریافت مدرک دکترا از دانشگاه کمبریج، روایت می کند. این کتاب به نبرد وستوور برای کشف خود، انعطاف پذیری و پیگیری دانش در برابر همه شانس ها می پردازد.

چیزی که «تحصیلکرده» را بسیار جذاب می کند، تصویر خام و تکان دهنده آن از تربیت وستوور در خانواده ای است که باورهای عمیقی دارد و او را از آموزش و پرورش رایج و جامعه مدرن دور می کرد. این موضوع به بررسی موضوعات پویایی خانواده، قدرت آموزش، و تضاد بین هویت شخصی و وفاداری به ریشه های خود می پردازد.

خاطرات بیان شده در این کتاب در سطوح مختلف با خوانندگان طنین انداز می شود. این داستانی از پشتکار و قدرت دگرگون کننده آموزش است، اما همچنین یک سفر درون نگر است که در آن تارا وستوور با پیچیدگی های گذشته اش، چالش های دور شدن از انتظارات خانوادگی و یافتن حقیقت خود دست و پنجه نرم می کند.

این کتاب به دلیل داستان سرایی صادقانه وستوور، توانایی او در به تصویر کشیدن واضح تربیتش، و عمق احساسی که او با آن مبارزات و پیروزی های شخصی خود را به اشتراک می گذارد، مورد تحسین قرار گرفته است. این روایتی است که خوانندگان را مجذوب خود می کند و باعث تأمل در مورد اهمیت آموزش، انعطاف پذیری در سختی ها و پیچیدگی های روابط خانوادگی می شود.

منتقدان ممکن است استدلال کنند که جنبه های خاصی از داستان وستوور ذهنی یا بالقوه آراسته است، با توجه به چالش های یادآوری وقایع دوران کودکی بدون مستندات رسمی. برخی نیز ممکن است نمایش برخی از اعضای خانواده یا رویدادها را بحث برانگیز یا یک طرفه بدانند.

با این حال، مضامین جهانی رشد شخصی، انعطاف پذیری، و جستجوی هویت شخصی، «تحصیلکرده» را به کتابی تبدیل می کند که با مخاطبان گوناگون طنین انداز می کند. این خاطره ای است که خوانندگان را دعوت می کند تا به قدرت تحول دهنده آموزش، پیچیدگی های پیوندهای خانوادگی، و قدرتی که در پی‌گیری راه خود با وجود موانع دلهره‌آور یافت می شود، بیندیشند.

کتاب تحصیلکرده اثر تارا وستوور

سخن پایانی

در خاتمه، «تحصیلکرده» اثر تارا وستوور، خاطرات قدرتمند و جذابی است که با مخاطبان زیادی طنین انداز شده است. مضامین آن یعنی آموزش، انعطاف پذیری و خودشناسی، خوانندگانی را که به دنبال روایت هایی از پیروزی شخصی در برابر ناملایمات هستند، برانگیخته است. این گواهی بر ظرفیت روح انسان برای رشد، یادگیری و غلبه بر چالش های بزرگ است، و آن را به کتابی تبدیل می کند که برای طیف گسترده ای از خوانندگان به دنبال الهام و درون‌نگری جذاب است.