تقریباً 17 سال پس از اینکه فیسبوک برای اولین بار تبلیغات را معرفی کرد، اهمیت بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی و تجارت اجتماعی همچنان در حال افزایش است. بازاریابان از پلتفرم های شبکه های اجتماعی برای دستیابی به مشتریان خود استفاده می کنند و استراتژی هایی را برای جذب مشتریان بالقوه و موجود برنامه ریزی می کنند.

امروزه محتوای شبکه های اجتماعی به طور قابل توجهی به رشد صنعت گردشگری در مکان های خاص کمک کرده است، که گاهی اوقات منجر به نگرانی هایی در مورد گردشگری بیش از حد می شود. با این حال، فوریت در این واقعیت نهفته است که بسیاری از شرکت های مسافرتی و هتلداری برای اندازه‌گیری دقیق تاثیر استراتژی‌های شبکه های اجتماعی خود به کمک نیاز دارند. این عدم درک فقط یک چالش نیست. به دلیل طولانی شدن دوره تبدیل، مسیرهای دیجیتال پیچیده برای رزرو، و فقدان روش های دقیق برای نسبت دادن موفقیت به پلتفرم های شبکه های اجتماعی، این یک مانع است.

شرکت Phocuswright گزارش تحقیقات جدیدی را با عنوان “تاثیر پلتفرم های شبکه های اجتماعی بر بخش گردشگری و هتلداری” به عنوان بخشی از یک سری تحقیقات گسترده تر منتشر کرده است. این گزارش فقط یک نیم نگاه به این مسئله نیست. این یک کاوش عمیق در مورد نحوه استفاده از سیستم عامل های شبکه های اجتماعی برای سفر است. این نه تنها نحوه استفاده گردشگران از پلتفرم های مختلف برای جنبه‌های مختلف سفر و ترجیحات آنها برای حساب ها و پلتفرم های دیگر را بررسی می کند، بلکه رفتارهای شبکه های اجتماعی در سفر را نیز بررسی می کند، از جمله آنچه مسافران هنگام درگیر شدن با حساب های برند، «پسندیدن» محتوا، اشتراک‌گذاری به دنبال آن هستند. این دانش ارزشمند است و شرکت های مسافرتی و هتلداری باید در عصر دیجیتال به اهمیت آن پی ببرند.

با به دست آوردن بینش در مورد جمعیت شناسی که با شبکه های اجتماعی درگیر هستند و درک روانشناسی پشت تعامل کاربر، برندهای مسافرتی و مهمان نوازی می توانند استراتژی های بازاریابی اجتماعی خود را بهبود ببخشند و با مخاطبان هدف خود ارتباط بهتری برقرار کنند.

طبق آمارها اکثر گردشگران (57 درصد) از شبکه های اجتماعی برای سفر خود استفاده می کنند. آنها از آن برای اهداف مختلفی مانند یافتن ایده، اطلاعات کلی سفر، خرید، رزرو کردن یا به اشتراک گذاری محتوا در صفحات خود استفاده می کنند.

به اشتراک گذاری محتوا رایج ترین روشی است که مردم در طول سفر خود از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. تقریباً دو سوم کاربران شبکه های اجتماعی در سفر اخیر، محتوا را در پلتفرم ها (به جز یوتیوب) به اشتراک گذاشتند. این پست ها شامل پست های دائمی در فید و داستان هایی است که پس از 24 ساعت ناپدید می شوند.

پلتفرم های شبکه های اجتماعی از جمله محبوب‌ترین منابع آنلاین برای یافتن ایده های سفر هستند و پس از جستجوی عمومی با فاصله کمی، در رتبه دوم قرار دارند. زمان صرف شده برای درگیر شدن با محتوای سفر در شبکه های اجتماعی تاثیر قابل توجهی دارد: 62٪ از کاربران شبکه های اجتماعی به دلیل مشاهده محتوای رسانه های اجتماعی تصمیمات سفر خاصی گرفتند.