در این مقاله قصد داریم به وضعیت سرعت اینترنت ایران و جهان بپردازیم. پس با ما تا آخر این مطلب همراه باشید، تا ببینیم هم اکنون سرعت دانلود و آپلود اینترنت کشورمان به چه میزانی است.

یکی از راه های سنجش سرعت اینترنت، نصب اپلیکیشن های تست سرعت میباشد. البته میتوانید به صورت آنلاین نیز سرعت اینترنت خود را بررسی کنید. ما ترجیح دادیم سرعت اینترنتمان را بصورت آنلاین در سایت speedtest بررسی کنیم.

شما نیز میتوانید به آدرس اینترنتی speedtest.net مراجعه کنید و با زدن عبارت GO، سرعت دانلود و آپلود خودتون رو تست نمایید.

در همین ابتدای صحبتمان اجازه دهید رک و پوست کنده وضعیت را برای شما بازگو کنیم. متاسفانه بسیار بد!

سرعت اینترنت همراه اول به چه صورتی است؟

با بررسی هایی که ما انجام دادیم با نتایج زیر برخورد کردیم. متاسفانه پینگ بسیار بالایی(134) دریافت کردیم و همانطور که در تصویر نیز مشاهده میکنید، سرعت دانلود و آپلود در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

بررسی سرعت اینترنت در سایت speedtest

این تست توسط سیم کارت همراه اول و بصورت 4G انجام شده و از طریق این سایت(speedtest)، امکان اتصال به 10 سرور در شهر تهران وجود دارد، که بصورت اتوماتیک به سرورهای شبکه آترین نت متصل شده است.

در تصویر زیر میتوانید لیست سرورهای مستقر در تهران، که امکان اتصال و تست گرفتن سرعت اینترنت وجود دارد را مشاهده نمایید.

لیست سرورهای شهر تهران برای تست سرعت اینترنت

 

میانگین سرعت جهانی اینترنت چگونه است؟

در سایت speedtest بخشی وجود دارد که در آن با بررسی های صورت گرفته توسط کاربران، میتوان به آمار میانگین جهانی سرعت اینترنت دست یافت. تصویر زیر گویای وضعیت سرعت دانلود و آپلود، در بخش موبایل و اینترنت کابلی(ثابت) میباشد.

میانگین جهانی سرعت اینترنت در بخش موبایل و اینترنت کابلی(ثابت)

همانگونه که مشاهده میکنید، میانگین جهانی سرعت دانلود اینترنت موبایلی، نزدیک به 30 مگابیت است، در صورتی که میزان سرعت دانلود ما تقریبا 4 مگابیت بود. این یعنی حداقل 7 برابر میانگین جهانی، سرعت دانلود کمتری را تجربه میکنیم. ولی با در نظر گرفتن سرعت آپلود، میبنیم که با میانگین جهانی فاصله آنچنانی نداریم. طبق تست های گذشته و همیشگی که انجام میدهیم، متاسفانه وضعیت پینگ نیز در جایگاه مناسبی قرار ندارد و پینگ با عدد 134 بسیار بالاتر از میانگین جهانیست.

 

رتبه سرعت اینترنت ایران در جهان، در چه جایگاهی است؟

متاسفانه برای پیدا کردن رتبه ایران در اینترنت کابلی، باید به انتهای لیست مراجعه کنیم. چون رتبه اینترنت کابلی(ثابت) در جایگاه 145 از بین 182 کشور داخل لیست است. با این حال رتبه اینترنت موبایلی ایران، با بیش از 2 برابر سرعت بیشتر نسبت به اینترنت ثابت در جایگاه 74 قرار دارد، که اخیرا نیز 6 پله صعود داشته است.

رتبه جهانی سرعت اینترنت موبایلی و اینترنت کابلی(ثابت) ایران

 

پرسرعت ترین اینترنت جهان متعلق به چه کشوری است؟

طبق آمار سایت speedtest، رتبه های 1 تا 5 از پرسرعت ترین اینترنت کابلی(ثابت)، متعلق به کشورهای سنگاپور، شیلی، تایلند، دانمارک و هنگ کنگ است. در بخش اینترنت موبایل نیز، پرسرعت ترین اینترنت موبایلی در اختیار کشورهای امارات متحده عربی، نروژ، قطر، کره جنوبی و هلند میباشد.

لیست کشورهای دارای پرسرعت ترین اینترنت جهان

 

نظر شما در ارتباط با این مقاله چیست؟ آیا سرعت اینترنت موبایلی و ثابت در ایران میتواند به جایگاه مناسبی در جهان برسد؟