گوگل امروز تایید کرد که مجموعه‌ای از 2500 سند داخلی لو رفته از این شرکت که حاوی الگوریتم جستجو است که این شرکت جمع‌آوری می کند معتبر است. گوگل تاکنون از اظهار نظر در مورد این الگوریتم های جستجو خودداری کرده است.

اسناد مورد بحث جزئیاتی را ارائه می دهند که گوگل از آنها برای استفاده در نتایج جستجوها استفاده می کند، که برخی از آنها ممکن است در الگوریتم رتبه‌بندی جستجوی محافظت شده‌اش استفاده شوند. این اسناد نگاهی بی‌سابقه – هرچند هنوز مبهم – یکی از مهم‌ترین سیستم‌هایی که وب را شکل می دهند، ارائه می کند.

دیویس تامپسون، سخنگوی شرکت گوگل گفت:

ما نسبت به ایجاد فرضیات نادرست درباره جستجو بر اساس اطلاعات خارج از زمینه، قدیمی یا ناقص هشدار می دهیم. ما اطلاعات گسترده‌ای را درباره نحوه عملکرد «جستجو» و انواع فاکتورهایی که سیستم‌هایمان بررسی می کنند به اشتراک گذاشته‌ایم، در حالی که برای محافظت از یکپارچگی نتایج خود در برابر دستکاری تلاش می کنیم.

نشت الگوریتم های جستجوی گوگل ابتدا توسط رند فیشکین و مایک کینگ، کارشناسان سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) تشریح شد که هر کدام تحلیل های اولیه اسناد و محتوای آنها را در اوایل این هفته منتشر کردند. اما تا به امروز گوگل به درخواست های متعدد کارشناسان برای اظهار نظر درباره صحت افشای اطلاعات پاسخ نداده است.

نشت الگوریتم جستجوی گوگل

اسناد فاش شده نشان می دهد که جستجوگر گوگل داده‌هایی را جمع‌آوری می کند و احتمالاً از آنها استفاده می کند که پیش از این نمایندگان این شرکت گفته بودند در رتبه‌بندی نتایج جستجو در Google، مانند کلیک ها، داده‌های کاربر Chrome و موارد دیگر نقشی ندارند. هزاران صفحه از اسناد به عنوان مخزن اطلاعات برای کارمندان گوگل عمل می کنند، اما مشخص نیست که چه بخش هایی از داده های دقیق برای رتبه بندی محتوای جستجو استفاده می شود. اسناد همچنین نشان نمی دهند که چگونه عناصر مختلف در جستجو وزن داده می شوند.

آیا نشت الگوریتم جستجوی گوگل باعث تغییراتی در صنعت سئو می شود؟

داده هایی که به صورت عمومی منتشر شده اند، احتمالاً باعث ایجاد تغییراتی در صنعت بهینه سئو (سازی موتورهای جستجو)، بازاریابی و تولید محتوا می شود. شرکت گوگل معمولاً در مورد نحوه عملکرد الگوریتم جستجوی خود بسیار محرمانه عمل می کند، اما این اسناد – همراه با شهادت اخیر در پرونده ضد انحصار وزارت دادگستری آمریکا – اطلاعات بیشتری را در مورد سیگنال هایی که گوگل در مورد رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرد ارائه کرده است.

انتخاب هایی که Google در جستجو انجام می دهد تأثیر عمیقی بر هر کسی که برای تجارت به وب متکی است، از ناشران مستقل کوچک گرفته تا رستوران ها و فروشگاه های آنلاین، دارد. به نوبه خود، صنعتی از افرادی که امیدوار به شکستن کد یا پیشی گرفتن از الگوریتم هستند، ایجاد شده است که گاهی اوقات پاسخ های متناقضی را ارائه می دهد.