به گزارش مجله اینترنتی اسید هولیک و به نقل از سایت های حوزه سلامت، شغل ما ممکن است از ما در برابر زوال عقل در آینده محافظت نماید، به خصوص اگر هنگام کار از مغز خود بیشتر استفاده کنیم.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که مشاغل معمولی، مانند مشاغل پست رسان و کارگران جاده‌ای، با 66 درصد بیشتر خطر زوال عقل و 37 درصد بیشتر احتمال ابتلا به زوال عقل در مقایسه با مشاغل تحریک‌کننده شناختی همراه است.

محققان در این مطالعه، داده های بیش از 7000 نفر را در کشور نروژ تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که افرادی که در دهه 30، 40، 50 و 60 زندگی خود در مشاغل تحریک کننده ذهنی فعالیت می کنند، کمتر احتمال دارد که در دهه 70 زندگی خود دچار زوال شناختی شوند.

دورن رنتز، استاد عصب شناسی در دانشکده پزشکی هاروارد که در این مطالعه شرکت نداشت، می گوید:

اگر از مغز خود استفاده کنید، دچار زوال عقل نمی شوید.

مشاغلی که شامل تحریک ذهنی هستند، از جمله مشاغلی که در زمینه تحصیلات و مهندسی هستند، ممکن است به ایجاد یک ذخیره شناختی کمک کنند که در برابر زوال شناختی محافظت می کند. این ذخیره ممکن است به افراد اجازه دهد تا با تغییرات مغزی مرتبط با آلزایمر سازگار شوند و به طور بالقوه شروع علائم زوال عقل را به تاخیر بیندازند یا از آن جلوگیری کنند.

زوال عقل

کل ایده این است که اتصالات یا مسیرهای عصبی اضافی وجود دارد که مغز برای انجام یک کار از آنها استفاده می کند. اگر شبکه های مغزی دیگری دارید و یکی کار نمی کند، آنگاه می رود و شبکه دیگری را پیدا می کند تا بتواند یک کار را به درستی انجام دهد.

مطالعه جدید نشان داد که مشاغل چالش برانگیز ذهنی می توانند به ایجاد ذخیره شناختی کمک کنند، اما این بدان معنا نیست که کارگران فیزیکی یا افراد بازنشسته شانسی ندارند.

درباره این مطالعه نوشته شده است که:

مطالعه ما نشان می دهد که برای شروع یادگیری چیزهای جدید هرگز دیر نیست، یا وقت تلف کردن نیست. تمام فعالیت های شناختی که بعداً در زندگی نیاز دارند به تقویت ذخیره شناختی فرد کمک می کنند.

کار تنها راه حل برای محافظت از مغز ما نیست. فعالیت هایی مانند یادگیری نواختن ساز، شرکت در کلاس رقص، خواندن، نوشتن، یا حل معماهای تصویری یا ریاضی همگی می توانند به تحریک مغز کمک کنند.

مایکل روزنبلوم، دانشیار عصب‌شناسی و متخصص مغز و اعصاب رفتاری در مرکز سلامت مغز و حافظه UW Medicine، می گوید:

شرایط ایده‌آل این است که در طول زندگی، این شبکه ها را تحریک و ایجاد کنید.

روزنبلوم افزود که، حتی داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی به طور کامل از مغز شما محافظت نمی کند، اگر به طور مداوم درگیر فعالیت های “تحریک فکری” نباشید.

*نکته

هیچ درمان یا درمان پیشگیرانه اثبات شده ای برای زوال عقل وجود ندارد، و برخی از عوامل خطر مانند سن، ژنتیک و عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت، سخت یا غیرممکن است که کنترل شوند. اکثر متخصصان توصیه می کنند برای کاهش خطر، روی تغییرات سبک زندگی که می توانید کنترل کنید، تمرکز کنید.

علاوه بر تحریک ذهنی، فعال ماندن از نظر بدنی، داشتن یک رژیم غذایی سالم و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود نیز بسیار مهم است. محققان انزوای اجتماعی را با افزایش تقریبا 50 درصدی خطر زوال عقل مرتبط می دانند، بنابراین حفظ ارتباطات اجتماعی با افزایش سن ضروری است.