نماکاری یکی از مهم ترین فرایند های حوزه معماری و مهندسی است. یکی از آشناترین نام ها در عرصه نماکاری، آجر نسوز نما است. این محصول، یک مورد از مدرن ترین مصالح ساختمانی است که به کمک خاک چینی و نسوز تولید می شود. چنین محصولی به خوبی می تواند دمای بالای 1000 درجه رد تحمل کرده و برای بخش های مختلفی از ساختمان، به کار برود. برای نمونه می توان به نماکاری بیرون و داخل ساختمان، ایجاد کف و البته شومینه کاری و … اشاره کرد. اگر شما هم درباره آجر صنعتی نسوز، سوالاتی دارید و به دنبال شناخت بیشتر این متریال محبوب ساختمانی هستید، این مطلب برای شماست. در ادامه درباره این محصول و کاربرد های آن توضیحاتی کامل ارائه خواهیم کرد.

آجر نسوز نما

نگاهی تخصصی به آجر نسوز نما

آجر نسوز نما حاصل ترکیب خاک چینی و نسوز بوده که از ساختار مولکولی ظریف و متراکم برخوردار است. برای تولید این محصول باید دما را تا 1500 درجه بالا برد. وابسته به میزان حرارتی که کوره ایجاد می کند، طیف رنگی مختلفی ازاین محصول تولید می شود. از آجر نسوز نما می توان به عنوان یکی از محبوب ترین متریال ساختمانی در دنیای امروز یاد کرد.

آجر نسوز نما و ترکیبات آن

برای تولید این محصول، اصلی ترین موادی که به کار می روند عبارتند از : سیلیس و آلومینا. اتفاقا دانه های سیاهی که در ساختار این محصول دیده می شوند، حاصل وجود سیلیس می باشد. به طور تقریبی می توان ادعا کرد که 73 درصد این محصول را سیلیس و 27 درصد آن را آلومینیوم تشکیل می دهد. اما می توان گفت که برخی مواد هم به میزان کم در این محصول ممکن است وجود داشته باشند. از مهم ترین این مواد می توان فریک اسید، تیتانیوم، اکسید های فلزی دیگر و … را مثال زد. خاک نسوز نیز از اصلی ترین ترکیباتی است که در ساختار این محصول بکار می رود. شاید بپرسید خاک نسوز چیست؟ در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

آجر نسوز صنعتی چیست؟

آجر نسوز صنعتی هم یکی از آشناترین نام هایی است که افراد در دنیای ساخت و ساز نماکاری با آن روبرو می شوند. آجر صنعتی، فراورده ای نسوز بوده که مقاومت آن نسبت به حرارت مثال زدنی است. این محصول برای مکان هایی که دربرابر دمای بالا هستند کاربرد دارد. برای نمونه می توان به مواردی مانند زباله سوز ها، کوره ها، محفظه ها و … اشاره کرد.

انواع آجر صنعتی

آجر صنعتی

مهم ترین انواع آجر صنعتی که امروزه در بازار یافت می شوند، به شرح زیرند:

 • آجر عایق
 • آجر کرندومی
 • آجر منیزیتی
 • آجر شاموتی
 • و …

 

خاک نسوز چیست؟

خاک نسوز

همانطور که از نام این ماده اولیه هم برداشت می کنید، خاک نسوز ماده ای است که دربرابر حرارت بالا به خوبی از خود مقاومت نشان می دهد. به طوری که حرارت بالا سبب ترک برداشتن آن نمی شود. می توان این خاک را تا دمای 1500 درجه سانتی گراد در معرض حرارت قرار داد. در ترکیب این خاک هم سیلیس و آلومینا به وفور یافت می شوند. به جرئت می توان ادعا کرد که خاک نسوز، از اصلی ترین ترکیبات آجر نسوز نما می باشد.

اصلی ترین کاربرد های آجر نسوز نما

شاید افرادی که برای اولین بار با این متریال ساختمانی روبرو می شوند، این سوال را مطرح کنند که مهم ترین کاربرد های آجر نسوز کدامند؟ بدلیل ویژگی هایی که این دسته از آجر ها دارند، استفاده از آن ها در صنعت ساختمان سازی بسیار رواج پیدا کرده است. مهم ترین کاربرد های این محصول شامل موارد ذکر شده در لیست زیرند:

 • نمای داخلی ساختمان
 • نمای بیرونی ساختمان
 • کف فرش
 • شومینه
 • ساخت کوره
 • ساخت باربیکیو

از مهم ترین دلایلی که سبب می شوند استفاده از این محصول تا این حد رواج یابد، تنوع بالای رنگی و ابعادی آن می باشد. شاید مهم ترین و پرکاربردترین انواع این محصول، آجر های انگلیسی و شاموتی باشند. این دومحصول از برخی نظر ها باهم تفاوت هایی را دارا هستند. برای نمونه آجر های شاموتی برابر حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. به همین دلیل برای ساخت کوره نسبت به نمونه های انگلیسی گزینه بهتری تلقی می شوند. از طرف دیگر آجر های انگلیسی نیز بیشتر برای نمای خارجی کاربرد دارند. در ادامه برخی کاربرد های آجر نسوز نما را به صورت تخصصی زیر ذره بین خواهیم برد.

استفاده از آجر نسوز قرمز برای نمای بیرونی ساختمان

قطعا می توان با کمی خلاقیت، نمای بیرونی ساختمان را تبدیل به یک ساختار زیبا و جذاب در سطح شهر کرد.

آجر نسوز قرمز می توان به خوبی چنین نمایی را ایجاد کند. همچنین این محصول بدلیل برخورداری از مقاومت بالا دربرابر حرارت، گزینه خوبی برای ساخت کوره، باربیکیو و شومینه تلقی می شود. استفاده از آجر نسوز سبب می شود که ساختمان از عمر مفید بالاتری برخوردار باشد. بدلیل برخورداری این محصول از تنوع رنگی بالا، می توان با آن طرح های خلاقانه ای ایجاد کرد.

استفاده از آجر نسوز در نمای داخلی ساختمان

کمی قبل تر به این موضوع اشاره کردیم که این محصول دارای تنوع رنگی بسیار بالایی است. به طوری که جلوه بسیار زیبایی به ساختمان می دهد. انواعی از سبک ها را با این آجر می توان خلق کرد. بد نیست به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • استفاده از آجر نسوز مشکی و خاکستری گزینه مناسبی برای طراحی کلاسیک و مینیمال است.
 • برای ایجاد سبک های مدرن می توانید به سراغ رنگ های کرم، طلایی و یا قهوه ای بروید.
 • برای ایجاد سبک روستیک می توانید از رنگ سفید و قرمز استفاده کنید.

سخن پایانی

نماکاری بخش مهمی از فرایند ساخت و ساز ساختمان های مختلف بوده و برای این امر می توان از متریال مختلفی استفاده کرد. آجر نسوز نما یکی از مهم ترین این موارد بوده که مزایای بسیار را داراست. از مهم ترین این مزایا می توان به تنوع بالای رنگی و ابعادی و همچنین مقاومت بالا دربرابر حرارت اشاره کرد. درباره کاربرد های این محصول در نماکاری داخلی، بیرونی، ساخت شومینه و … نیز توضیحات کاملی ارائه شد. از اینکه تا پایان مطلب ما را همراهی کردید، از شما ممنونیم.